:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

O polsko – japońskiej współpracy gospodarczej na zamku

Dziś (czwartek 3.10) na Zamku Książąt Pomorskich odbywa się konferencja – seminarium pn. „Szanse modernizacji Pomorza Środkowego poprzez napływ i rozwój firm japońskich w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Szczecinku”. Organizatorem gospodarczego spotkania nad jeziorem Trzesiecko są: Polsko – Japoński Komitet Gospodarczy, Urząd Miasta Szczecinek i Starostwo Powiatowe w Szczecinku.

    - To pierwsze tego typu nasze spotkanie z japońskimi przedsiębiorcami – mówi „Tematowi” Tomasz Czuk, rzecznik prasowy ratusza. – Gościmy w Szczecinku wielu zacnych ludzi, począwszy od parlamentarzystów i przedstawicieli polskiego rządu, na samorządowcach i lokalnych przedsiębiorcach kończąc. Oczywiście, nie mogło zabraknąć gości z Japonii na czele z sekretarzem Ambasady Japonii w Polsce panem Sou Watanabe. Seminarium cieszy się sporym zainteresowanie, a jego program jest bardzo atrakcyjny. Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu japońskie firmy zdecydują się na zainwestowanie w Szczecinku. [posłuchaj]  

    - Jest napisane: „Pukajcie a będzie wam otworzone. Chcieć to móc”. Tymi słowami rozpoczął swoje powitalne wystąpienie starosta Krzysztof Lis. – Dzisiejsza konferencja, moim zdaniem, powinna mieć jedną z takich formuł. W Szczecinku, w powiecie szczecineckim ogromnie zabiegamy, by działalność gospodarcza mogła się rozwijać. Współpraca powiatu i miasta na każdej płaszczyźnie życia społeczno – gospodarczego może być wręcz modelowym przykładem dla wielu samorządów różnych szczebli w Polsce. Jestem przekonany, że to nasze spotkanie wyda konkretne owoce, jeżeli chodzi o ściągnięcie japońskich inwestorów w ten uroczy zakątek województwa zachodniopomorskiego. 

    Gości przywitał również burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. 

    - Witam państwa w jednym z najpiękniejszych miast w Polsce – mówił m.in. burmistrz. – Mamy dziś piękną pogodę. Szczecinek w taką aurę jest szczególnie atrakcyjny. Mam nadzieję, że znajdziecie państwo, choć chwilę by obejrzeć to urocze miejsce na ziemi. Mam też nadzieję, że zachęcimy państwa nie tylko do spędzenia wakacji w Szczecinku, ale przede wszystkim do zainwestowania u nas. Na wstępie konferencji wspomniano, że mój dziadek James Douglas budował pierwsze relacje polsko – japońskie. Byłbym zachwycony, gdyby jego wnuk mógł poszczycić się tym, że Japończycy pojawią się w Szczecinku i tu zainwestują. 

    - Bardzo się cieszę, że państwo, samorządowcy Szczecinka wyrażają duże zainteresowanie współpracą z firmami japońskimi – mówił m.in. Paweł Gołębiowski, prezes Polsko – Japońskiego Komitetu Gospodarczego. – To są bardzo wymagający partnerzy, trzeba sporo czasu i wysiłku, by ich zachęcić do zainwestowania w określonym miejscu. Jednakże w przeciwieństwie do innych firm są to partnerzy długotrwali. Są to firmy, które budując swoje zakłady z myślą o współpracy przez minimum 20-30 lat. Są to też firmy, które bardzo często ściągają swoich podwykonawców. Dlatego wierzę, że wybór partnera gospodarczego, jeżeli chodzi o kierunek geograficzny, jest bardzo słuszny. Wierzę też, że szczecineckie seminarium odniesie sukces i będzie bardzo owocne dla stosunków gospodarczych z naszymi japońskimi gośćmi.

 

    Z kolei obecny dziś w Szczecinku wiceminister gospodarki Andrzej Dycha powiedział m.in.: - Podziwiam piękny widok, jaki rozpościera się za oknami szczecineckiego zamku. Zadbaliście państwo nie tylko o spotkanie biznesowe, ale też o świetną pogodę. To piękne słońce świeci nie tylko dla mieszkańców Szczecinka, ale mam nadzieję, że w przyszłości zaświeci również dla japońskich inwestorów. Współpraca polsko – japońska rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Japonia to nasz drugi partner handlowy w Azji. Obrót finansowy to około 3 miliardów USD. Przez ostatnie 20 lat przedsiębiorcy japońscy zainwestowali w Polsce ponad 1,5 miliarda USD, z czego około 30 procent inwestycji to były inwestycje w sektorze produkcyjnym. (sw)      


O polsko – japońskiej współpracy gospodarczej na zamku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com