:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre

Obwodnica Szczecinka: Decyzja o budowie może zapaść w każdej chwili

temat.net: archiwum, Obwodnica Szczecinka Decyzja budowie może zapaść każdej chwili - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Temat Szczecinecki 12/03/2014 06:23

Czy Szczecinek, przynajmniej w najbliższym czasie, stracił szanse na wybudowanie nie tylko drogi ekspresowej S11, ale przede wszystkim wschodniego obejścia miasta, czyli dużej obwodnicy Szczecinka? Na ten temat pojawiają się sprzeczne informacje, najczęściej podsycane przez bardzo słabo poinformowane szczecineckie “portale” internetowe. 

Sprawdzić to jednak było dość łatwo. Jak powiedziano nam w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, decyzja o budowie S11 i obwodnicy może zapaść jeżeli nie w tym roku, to w następnym. A budowy S11 i obwodnicy nie można łączyć jako jednej inwestycji.

    - Co do kwestii realizacji samej obwodnicy Szczecinka, to nigdzie nie jest powiedziane, iż musi być realizowana jednocześnie cała droga S11. Poszczególne odcinki inwestycji jak najbardziej mogą być realizowane w różnych terminach - podkreśla w rozmowie z "Tematem" Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

    - Poza tym zwracam uwagę, że obecnie wciąż mówimy o aktualizacjach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Nie wiemy natomiast jeszcze, jaki będzie kształt tego programu do 2020 roku.

    Nasz rozmówca wskazał również, że do obecnie realizowanego planu budowy dróg i autostrad (do 2015 roku - dop. red.) przyjmowane są kolejne załączniki i poprawki do nich. Wszystko po to, aby móc uruchomić przetargi na inwestycje realizowane w nowej perspektywie unijnej w latach 2014-2020. 

    - Ostatnia zmiana załącznika nr 5 została przyjęta przez Radę Ministrów w ubiegłym tygodniu. Póki co w przyjętych załącznikach nie ma żadnych inwestycji w województwie zachodniopomorskim, ale to nie oznacza, że nie będziemy niczego budować. Przyjęte załączniki nie obejmują bowiem wszystkich inwestycji, przewidywanych do realizacji w przyszłej perspektywie - mówi M. Grzeszczuk. - Dlatego musimy poczekać na rozstrzygnięcie się kwestii ostatecznej listy inwestycji przeznaczonych do realizacji w latach 2014-2020.

    W rozmowie z rzecznikiem prasowym GDDKiA dowiedzieliśmy się również, że obecnie drogowcy są w trakcie zatwierdzania koncepcji programowej dla budowy obwodnicy Szczecinka. 

    - Już wkrótce będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu w trybie "zaprojektuj i zbuduj", oczywiście pod warunkiem zapewnienia środków finansowych - dodaje M. Grzeszczuk.

    Niepokój może budzić data graniczna, czyli termin, w którym należy rozpocząć inwestycję. Wszystko z powodu wydanej w 2012 roku decyzji środowiskowej dla obwodnicy Szczecinka 

    - Ważność decyzji (została wydana 5 grudnia 2012 r. - dop. red.) to 4 lata od momentu uzyskania ostateczności z możliwością wydłużenia o kolejne dwa lata w przypadku etapowania inwestycji - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk. 

    - Przed upływem tego terminu musi być gotowy projekt budowlany. W tym terminie również należy złożyć wniosek o wydanie tzw. decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej - dop. red.). Jeżeli przed upływem wspomnianego terminu, czyli 4 lat nie zostanie złożony wniosek o wydanie ZRID, to decyzja środowiskowa traci ważność i trzeba uzyskać nową.  Dla obwodnicy Szczecinka decyzja stała się ostateczna 5.12.2012 roku, czyli wniosek o wydanie decyzji ZRID należy złożyć do 05.12.2016 roku.  

    Koszt budowy wschodniego obejścia Szczecinka „na dziś” drogowcy szacują na około 400-500 mln zł. Dwupasmowa obwodnica będzie miała około 13 km długości, zaś łącznik do DK 20 - około 4 km (pod uwagę brana jest również nieco krótsza oraz bez łącznika z DK 20, a co za tym idzie nieco tańsza wersja obwodnicy).   

    S11 na odcinku po szczecineckim "obwodzie" pobiegnie od Turowa, przetnie Las Miejski, ulicę Leśną, tory kolejowe, ulicę Słupską i dalej, aż do wylotu przy szosie koszalińskiej na północy. Na jej całej długości powstaną cztery zjazdy – węzły komunikacyjne. Budowa obejmie obszar miasta oraz częściowo realizowana będzie w granicach gminy Szczecinek (sołectwa: Dalęcino, Sitno, Turowo). 

    Obwodnica to nie tylko sama jezdnia. W jej towarzystwie powstanie wiele innych obiektów, m.in.: Dwupoziomowe bezkolizyjne przejazdy dla dróg poprzecznych, drogi wspomagające, wiadukty, mosty, przepusty, przejścia dla zwierząt, system kanalizacji deszczowej, urządzenia ochrony środowiska (zieleń ochronna, urządzenia podczyszczające wody opadowe, ekrany akustyczne) oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu (bariery ochronne, ogrodzenia i oznakowanie). Przebudowane zostaną również obecnie istniejące urządzenia energetyczne, telekomunikacyjne, melioracyjne, sieć gazowa oraz instalacja sanitarna.   

    Podstawowe parametry techniczne szczecineckiej obwodnicy? Klasa - S, prędkość projektowa - 100 km/h, szerokość pasa ruchu - 3,50 m, liczba pasów ruchu – 2 x 2 pasy, szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m oraz szerokość pasa dzielącego - 12 m.

    Na koniec warto dodać, że walka o realizację sztandarowej inwestycji Szczecinka w pierwszym 20-leciu XXI wieku trwa w zaciszu samorządowych i ministerialnych gabinetów niemal non stop. Zabiegają o nią nie tylko burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas i starosta szczecinecki Krzysztof Lis, ale też wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski (mówił o tym będąc gościem naszej redakcji 16 września 2013 roku oraz parlamentarzyści i to z różnych partii politycznych, m.in. posłowie: Wiesław Suchowiejko czy Stanisław Wziątek. (sw)

Foto: Drogowcy założyli, że odcinek obwodnicy od ulicy Słupskiej do byłej strzelnicy garnizonowej przy ul. Koszalińskiej "zmieści" się pomiędzy jeziorem Wielimie a torami na szlaku kolejowym Szczecinek - Białogard. Inżynierowie staną jednak przed nie lada wyzwaniem. Teren w tym miejscu to praktycznie torfowiska i bagna. 

 

 

 

Reklama

Obwodnica Szczecinka: Decyzja o budowie może zapaść w każdej chwili komentarze opinie

 • klakier266266 - niezalogowany 2014-03-14 13:56:43

  ja i moja rodzina już nie wierzymy w żadne wasze słowo. POściemniajcie komu innemu.

 • mister - niezalogowany 2014-03-14 13:02:09

  GDDIA nam nie wybuduje obwodnicy.Robimy tak- bierzemy korzystny kredyt w B.O.Ś i budujemy sami.Potem spłacamy kredyt korzystnym kredytem i.t.d.Co potem? hm.... to już problem następcy.I co jak?

  Głębokie poważanie dla .....s.r.a

 • Szczurek - niezalogowany 2014-03-12 18:46:32

  Czego chcieć więcej? Ma teraz ciszę, spokój, kawał plaży.
  Przed poprzednimi wyborami burmistrz i vice wraz z ministrem już oglądali miejsce na obwodnicę. Teraz czekamy na premiera czy prezydenta?

 • Ekolog - niezalogowany 2014-03-12 14:53:00

  Wiedzieliście, że istnieje taka strona? Polecam lekturę, Gierek wysiada: http://miastozwizja.pl/, nawet nie wiedziałam, że takie coś istnieje. Bardzo ciekawe są np. życiorysy naszych ludzi od wizji, szczególnie dotyczące wykształcenia, tego co zrobili.
  Niech napiszą ile z tych kierunków ukończyli za kasę podatników i klientów, np. MBA. Wszyscy kochają nasze miasto i pieją na temat zarządzania. Taka polityczna tuba.
  Obwodnicy nie ma i nie będzie. Jak powstanie fabryczka mebli TIRy nas rozjadą. Wiadukt na Pilską był remontowany jakieś 7 lat temu, dzisiaj się rozpada, ciekawe z jakiego powodu, gdzie jakość, rękojmia?
  Taka wizja, witamy w najbardziej śmierdzącym, najdroższym ale najpiękniejszym mieście na Pomorzu :)

 • Pevo - niezalogowany 2014-03-12 12:38:10

  cyt."Na ten temat pojawiają się sprzeczne informacje, najczęściej podsycane przez bardzo słabo poinformowane szczecineckie “portale” internetowe." a może o to chodzi w całym artykule, zaczyna się walka miedzy portalami?

 • mieszkaniec - niezalogowany 2014-03-12 11:10:08

  czy wówczas McDonald"s i kolejna stacja paliwowa budowały by się przy starej obwodnicy? raczej chyba nie i oni wiedza lepiej niż urzędnicy

 • ubuntu - niezalogowany 2014-03-12 09:58:49

  Kolejne wybory, znów temat obwodnicy ale pamiętajcie że trzeba zagłosować na JHD. Kolejny artykuł będzie mówił o poprawie środowiska i zasługom PO w walce o dobro mieszkańców z fabryką, następny artykuł będzie mówił że kilka tyś osób dostanie pracę w fabryce mebli jak wygra obecna "banda", a jeszcze kolejny że nagle zjawią się inwestorzy w strefie ekonomicznej która teraz jest pusta i będzie tyle pracy że nie będzie wiadomo gdzie pracować. Oczywiście jeśli wybierzecie obecną "bandę" i "DżejHaDe". Szczerze to bajki obecnych politykierów mnie nie rajcują. Bardziej zaciekawiłby mnie artykuł mówiący o tym ile nieruchomości z miasta Szczecinek poszło w ręce lokalnych działaczy PO za "psie pieniądze"-czyli co się dało sprzedać tym co przy władzy.

 • awax - niezalogowany 2014-03-12 08:46:02

  Ostateczna negatywna decyzja zapadnie oczywiście po wyborach.
  Na razie niech to będzie taka "kiełbaska wyborcza"

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Wynajmę sklep w Mosinie

Wynajmę sklep w Mosinie 71m2 od 1.01.2010


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"