:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Obwodnica Szczecinka: Mieszkańcy os. Marcelin protestują przeciwko planowanemu objazdowi

Obwodnica Szczecinka: Mieszkańcy os. Marcelin protestują przeciwko planowanemu objazdowi

Pomysł, aby na przełomie października i listopada, na czas budowy wiaduktu przy ul. Słupskiej urządzić siedmiokilometrowy objazd, jest dla mieszkańców osiedla Marcelin nie do przyjęcia. Właśnie  w ich imieniu Rada Osiedla Słowiańska – Łódzka wystosowała w tej sprawie list do burmistrza z powiadomieniem inwestora czyli GDDKiA.  Jak na wstępie piszą, proponowany objazd, który ma kończyć się przy wylocie z miasta w kierunku Koszalina na nowym rondzie, jest – jak to zostało ujęte  - nie do zaakceptowania. Już w tej chwili prawdziwym utrapieniem mieszkańców jest istniejący objazd przed przejazdem kolejowym.

Tymczasowa jezdnia została wyłożona popękanymi płytami betonowymi z wystającymi prętami. Płyty były już co najmniej raz przekładane przez wykonawcę inwestycji, firmę Eurovia, ale stan nawierzchni jest po prostu katastrofalny. 
Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale zdajemy sobie sprawę, że każda inwestycja, która może zmierzać do poprawy dróg wymaga cierpliwości i pewnych niedogodności. Ponosimy w tej sytuacji realne koszty.


- Właśnie dzisiaj sąsiadka z naszego osiedla wjechała autem na wystający, metalowy pręt przebijając oponę

– mówi jeden z mieszkańców ul. Prusa.

– My musimy tam jeździć nieraz kilka razy dziennie. Dlaczego nie można było wyłożyć tego odcinka asfaltem? Z niemalże identycznym przypadkiem spotkałem się na budowie obwodnicy Wałcza przy skrzyżowaniu z KR 22. Co ciekawe, tamtejszy wykonawca objazd wykonał z nawierzchnią asfaltową, podczas gdy tu- też przy drodze krajowej- robi się ze starych poszczerbionych płyt. A pomysł, aby za kilka miesięcy objazd wydłużyć aż przez Bugno jest po prostu niedorzeczny

– dodaje nasz rozmówca.   


Poniżej przytaczamy dalsze obszerne fragmenty pisma adresowanego do burmistrza. 

 • Jesteśmy zaniepokojeni  wprowadzaniem potencjalnych zmian, których nikt z nami nie konsultuje i nie uwzględnia naszych potrzeb, możliwości i zasad bezpieczeństwa. Proponowany objazd, który ma kończyć się dla mieszkańców osiedla Marcelin na wysokości Bugna jest nie do zaakceptowania z wielu przyczyn (…). Jest to odcinek zbyt długi, przy uwzględnieniu pętli jaką musimy wykonać by dostać się do centrum jest to odległość przekraczająca w jedną stronę 10 km.  Trudno liczyć na to,  że taką trasę pokonujemy raz dziennie. Osiedle Marcelin, to osiedle młodych rodzin, na którym jest bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym i są one dowożone na zajęcia pozalekcyjne, do lekarza… Poza tym każdy z nas jest związany z miastem nie tylko pod kątem pracy zawodowej, zakupów, ale także jest ono dla nas miejscem, z którego korzystamy w  chwilach odpoczynku i relaksu. Długość proponowanego objazdu spowoduje znaczne podwyższenie kosztów utrzymania rodziny, a także podniesie koszty prowadzonych na osiedlu Marcelin działalności gospodarczych. Każdy jest zmuszony do sporadycznego, ale jednak korzystania z TAXI,  a znaczne wydłużenie przejazdu zdecydowanie podwyższy rachunek.

 • Czy proponowany objazd uwzględnia ruch pieszych i rowerowy? Jest to często najprostsza i najtańsza alternatywa wykorzystywana przez mieszkańców osiedla, a dla dzieci i młodzieży jest formą samodzielnego, szybkiego dotarcia do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne. Dzieci bardzo często korzystają z rowerów by dostać się do szkoły, dotychczas mieli względnie bezpieczny i szybki dojazd, a Rada Osiedla Słowiańska – Łódzka doposażyła SP 6 i osiedle  w stojaki na rowery. Nie chcemy zmian, które zaburzą bezpieczeństwo i samodzielność dzieci i młodzieży, również i osób dorosłych. 
 • Zakładając tak długi objazd powstaje pytanie co z Komunikacją Miejską, do której również mamy prawo? Tak wydłużony objazd wpłynie na rozkład jazdy i koszty utrzymania linii, co w konsekwencji może powodować ograniczenia w ruchu autobusów. Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty art. 17 ust.3 zobowiązuje gminę do zapewnienia transportu dla dzieci lub zwrotu kosztów za transport. Kilometry, jakie zostaną dołożone do dzieciom spowodują zaburzenia w ich rytmie funkcjonowania by dotrzeć do szkoły najczęściej na 8 rano i nałożą na gminę dodatkowe obowiązki.
 • Czy proponowany objazd jest jeden dla TIR, osobowych samochodów, rowerów i ruchu pieszych? Dojazd wydłuży potencjalną interwencję pojazdów uprzywilejowanych, a nawet brak alternatyw może ją uniemożliwić! Jesteśmy gotowi wesprzeć budowę obwodnicy na każdym etapie jedynie wówczas, gdy będą zachowane nasze potrzeby, gdy będą brane pod uwagę konsultacje społeczne w sprawie tworzonych objazdów.

Na zakończenie swego pisma Rada Osiedla postuluje, aby uruchomić alternatywny objazd wyłącznie dla pojazdów do 3,5 t poprzez przejazd kolejowy na ul. Wodociągowej lub stacji PKP Szczecinek Chyże. 
 

O objeździe ul. Słupskiej, który zostanie uruchomiony już jesienią, piszemy tutaj
https://szczecinek.com/artykul/slupska-bedzie-zamknieta/475339


obwodnica szczecinek marcelin osiedle słupska objazd gddkia przejazd kolejowy - komentarze opinie

 • gość 2018-07-21 11:06:29

  żeby chociaż Leśną zrobili do tego czasu

 • gość 2018-07-21 11:55:40

  Po cholere pisać do gburmistrza jak on kocha tylko sam siebie!!!! Cymbały trzeba uruchomić, wtedy grają

 • Gość - niezalogowany 2018-07-21 12:29:22

  Joaśka, pogódź się wreszcie że przegrała wybory z JHD. Nie on odpowiada za drogi w kraju, wiec uwagi na temat jego charakteru nie mają nic do rzeczy.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-21 12:51:42

  Magia o tym że drogą przez pewien czas bedzie zamknięta wiadomo było od samego początku A teraz szukają Jelenia osły

 • Gość - niezalogowany 2018-07-21 13:40:54

  A na lesnej co sie dzieje? Odcieli wsie od miasta, starszych ludzi od lekarza. Barany. W nosie maja wszystkich.

 • gość 2018-07-21 13:53:32

  "wielką inwestycję" doskonale odczuwają mieszkańcy Żółtnicy, Buczka, Wągrodna, Szerszenisk, Drawienia.... Zamknięcie ulicy Leśnej na nie wiadomo jak długo i spoko radź sobie obywatelu sam. Alternatywą był dojazd przez Godzimierz i Marcelin a teraz i to pada...Trzymam kciuki za powodzenie protestu mieszkańców.

 • gość 2018-07-21 20:15:27

  Nigdy nie zdobędziemy żadnego znaczącego zespołowego zwycięstwa. Teraz cytat : "odcinek zbyt długi, przy uwzględnieniu pętli jaką musimy wykonać by dostać się do centrum jest to odległość przekraczająca w jedną stronę 10 km"... No tak, zapytajcie rodziców z wiosek podszczecineckich, jak wygląda droga ich dzieci. I ta tonacja, że coś tu nie jest do zaakceptowania? Trzeba było kupić droższe działki bliżej centrum i nie byłoby tragedii. 10 km kuźwa, nie jest do zaakceptowania...

 • gość 2018-07-21 22:09:35

  po co ta panika zaraz zaczarowany ołówek ogłosi program objazdy plus i pindzieści na łapę

 • gość 2018-07-22 09:54:41

  10 km kuźwa, nie jest do zaakceptowania... - ciekawe czy na Sójczym, by przeszło? Kpina miasta z mieszkańców!

 • gość 2018-07-22 09:55:57

  Roboty w punktach węzłowych - a za taki uważam ulice Leśną, powinni robić minimum na 2 zmiany - przez 16h/dobę, aby czas utrudnień maksymalnie skrócić. Ta ulica byłaby także "wyjściem awaryjnym" dla utrudnień z innych miejsc.

 • gość 2018-07-22 09:59:50

  Na jeden raz zamknąć dojazd do miasta od ulicy Leśnej i Marcelina to dowód, że komuś zabrakło wyobraźni. To obciąża władze miasta - ie było myślenia na przyszłość. U inwestora nie zadbali o potrzeby mieszkańców.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-22 13:49:25

  Do Trzesieki i na Sojcze Wzgorze też jest objazd,robią tam bowiem ul.Kościuszki i jej przedłużenie.A mieszkańcom Marcelina chyba się w głowach przewraca- jak można wybudować taką arterię bez objazdu.Ludzie pomyślcie trochę.Zawsze jak jest budowa jakiejs ulicy to jest objaz,przecież to nie trwa wiecznie.10 km to żadna odległość.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-22 14:22:10

  Gromnicę w łapę i pod sąd:-)

 • gość 2018-07-23 09:08:01

  Najwięcej do powiedzenia mają zapewne krytykanci których to nie dotyczy. Dzieci jeżdżą na rowerach do szkoły o nieszczęście nie będzie trudno. Popieram działania rady Osiedla. Trzeba głośno mówić o pewnych rzeczach a nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo i udawać że nic się nie dzieje bo to przecież tylko 10 km.

 • gość 2018-07-23 12:05:11

  Tymczasowy asfalt hmmm ciekawe? Proponuję marsz czarnych parasolek z poezją śpiewaną na ustach.

Dodajesz jako: Zaloguj się