:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 5°C
powietrze B. dobre
PILNE
Obwodnica Szczecinka, historia prawdziwa
Temat Szczecinecki 12/11/2019 19:51

Największa w historii Szczecinka inwestycja drogowa o wartości ok. 400 mln zł , 7 listopada z półrocznym opóźnieniem została oddana do użytku. Obwodnica w przyszłości ma być fragmentem trasy S11 pomiędzy Piłą a Koszalinem. W uroczystym otwarciu wziął udział m.in.: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, parlamentarzyści Czesław Hoc, Paweł Szefernaker i Małgorzata Golińska, a ze strony lokalnych samorządów starosta Krzysztof Lis oraz burmistrz Daniel Rak.  Przy okazji, jak się okazało, nieprawdziwe jest stwierdzenie, że sukces ma wielu ojców. Dał temu wyraz były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas w postaci wypowiedzi udzielonej lokalnej kablówce opłacanej z UM w której żalił się, że nie został zaproszony na uroczyste otwarcie, choć to dzięki jemu właśnie możliwa była ta inwestycja. Prześledźmy jej losy na podstawie archiwalnych wypowiedzi naszych polityków.

 

To kłamstwo  

W tej sprawie głos na blogu prowadzonym na naszej stronie internetowej zabrał były poseł PO w latach 2012-2015 Wiesław Suchowiejko. 

W oświadczeniu, (…)skrytykował fakt niezaproszenia Go na uroczystość otwarcia, zestawiając nieznaczne (lub żadne) zasługi obecnych na otwarciu osób, ze swoim wkładem w to dzieło. Stwierdził , iż w zasadzie ojcem sukcesu jest przede wszystkim On, bo „wychodził tę obwodnicę”, i może jeszcze trochę senator Zientarski, bo zaprosił do Szczecinka min. Bieńkowską. A z Nią właśnie, w czasie Jej wizyty latem 2014 roku, nasz burmistrz obwodnicę „załatwił”. Dodał, iż w swoich działaniach był osamotniony, bo „w tym czasie nie było posła ze Szczecinka”. 

W. Suchowiejko zarzuca byłemu burmistrzowi kłamstwo, przypominając o swoich poselskich zapytaniach, dwóch interpelacjach oraz udziałach w posiedzeniach zespołów poselskich i spotkaniach z ministrami w tejże kwestii. Na zakończenie pisze trudne słowa: Interpelacje w tej sprawie budowy obwodnicy składałem, mimo nacisków ze strony JHD, by tego nie czynić.  

Projekt koncepcyjny 

Korzystając z pokaźnego zasobu naszego archiwum przypomnijmy zatem kiedy, kto i w jakich okolicznościach upominał się o budowę obwodnicy. O jej budowie zaczęło być głośno już pod koniec 2004 roku. W tym czasie GDDKiA sporządziła wstępny projekt koncepcyjny przebudowy drogi krajowej nr 11 na ekspresową. Stało się to po tym, jak ówczesny burmistrz Marian Goliński zobowiązał się wobec GDDKIA na uregulowanie wielu kwestii związanych z budową drogi. Chodziło m. in. o sprawy własności i wykupienie gruntów, a nawet częściowe sfinansowanie koncepcji programowej i projektu obwodnicy. To dzięki niemu udało się przekonać ówczesnego ministra Marka Pola do przekwalifikowania jedenastki z drogi krajowej na ekspresową S-11.  

 Nic nie jest przygotowane  

   - Przez lata byliśmy wprowadzani w błąd. Byliśmy wprowadzani w błąd – niestety - również przez parlamentarzystów reprezentujących także Szczecinek –  mówił podczas swego wystąpienia (maj 2008) burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Okazuje się, że kompletnie nic nie jest przygotowane! Nie ma (obwodnicy) w planach oddziału szczecińskiego GDDKiA do 2013 roku, mimo, że mówiono nam, że taka inwestycja jest punktowo zaplanowana. Inwestycja ta nie była zaplanowana! Jestem bardzo sceptycznie nastawiony co do możliwości wywarcia jakiejkolwiek presji. (...) Realizacja przedsięwzięcia wymaga wieloletnich przygotowań logistycznych. Mimo, że jest tzw. specustawa, to od przygotowania do realizacji musi minąć ok. 5 lat. Można między bajki włożyć, że droga S11 powstanie do 2013 roku.  

  - Jeśli chodzi o obwodnicę, to jedyną szansą jest lobbowanie bezpośrednio u przedstawicieli rządu i generalnej dyrekcji, aby te wieloletnie zaniedbania, jeśli chodzi o obwodnicę, w trybie nadzwyczajnym uzupełnić – kontynuował burmistrz. - I to się dzieje. Sądzę, że pewien sukces uzyskamy, że za parę miesięcy będę mógł powiedzieć, że mamy szansę na to, aby prace przy obwodnicy ruszyły w 2010 roku. Chwilowo staramy się o pieniądze na uzyskanie (opłacenie) raportu oddziaływania na środowisko i dokumentację. Być może uda się to zrobić w tym roku. Dokumentacja będzie kosztowała 6-7 mln zł. Inwestycja będzie wymagała od 300 do 400 mln zł i musi być zagwarantowana w budżecie państwa.  

Oczywiście było o PiS 

- Mówiłem o parlamentarzystach z PiS, którzy w kampanii wyborczej podawali konkretne fakty, które były nieprawdziwe - chodzi o stopień przygotowania do realizacji, ich udział i zaangażowanie. Żeby było jasne, mówię konkretnie o dwóch posłach: Marianie Golińskim i Czesławie Hocu. Słyszałem ich wypowiedzi, które dzisiaj mogę zweryfikować. Mogę powiedzieć, że są nieprawdziwe. Moje spotkanie z Grabarczykiem było możliwe dzięki spotkaniu z parlamentarzystami z PO i przedstawicielami Generalnej Dyrekcji. Wszystko, co się pozytywnego dzieje w tej sprawie, dzieje się dzięki dużemu zaangażowaniu  parlamentarzystów PO, przede wszystkim posła Karpiniuka i senatora Zientarskiego.  

Nie kiwnął w tej sprawie palcem  

 - W grudniu 2004 roku jako burmistrz złożyłem pisemne zobowiązanie wobec ówczesnego generalnego dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – mówił nam poseł Marian Goliński. -  W 2005 roku, kiedy trzeba było drogę zakwalifikować do sieci krajowej, SLD tej drogi na liście nie umieściło. Mimo tego naciskali na GD. Wtedy nam powiedziano, że istnieje szansa na wprowadzenie tzw. inwestycji punktowych, a taką inwestycją może być obwodnica Szczecinka. Wówczas zadeklarowaliśmy nasz udział. Nasza deklaracja została przyjęta, ale w budżecie na 2006 rok jedenastki nie było.  

- W budżecie na 2007 rok wniosłem razem z Hocem poprawkę na temat „jedenastki”. Jestem przekonany, że te pieniądze poszły na studium wykonalności, którego nie było. Dlatego też w 2007 roku złożyliśmy poprawkę do budżetu na 2008 rok, aby zapewnić pieniądze na dokumentację projektową. Zrobiliśmy to, ponieważ wiedzieliśmy od Generalnej Dyrekcji, że jest już wykonane studium wykonalności na obwodnicę Szczecinka aż do granicy z Wielkopolską!  

 - Jeszcze w 2006 roku na wiosnę osobiście zorganizowałem spotkanie, które odbyło się w gabinecie politycznym ówczesnego premiera Marcinkiewicza z ówczesnym wiceministrem transportu. Na spotkaniu był burmistrz Douglas.  

Został niejako przymuszony do przyjazdu.

Na spotkaniu jeszcze raz usłyszał, że „jedenastka” jako całość nie będzie realizowana, ale tzw. inwestycje punktowe są możliwe do realizacji, pod warunkiem poparcia ich przez miejscowe samorządy.   

- Wtedy też oświadczyłem, że dalej podtrzymujemy nasze poprzednie zobowiązania. Mało tego. Douglas wydukał również, że to podtrzymuje.  

I oczywiście w ogóle się do tej wizyty nie przyznawał. Nic nie zrobił. Nawet nie kiwnął w tej sprawie palcem. Jedenastka po prostu przestała go interesować. Jestem przekonany, że dlatego, ponieważ uważałby to za mój sukces i on tego nie byłby w stanie przeżyć. Kiedy składaliśmy konkretną poprawkę do budżetu na projekt jedenastki, PO „odwaliła” nam wszystkie nasze propozycje. Tu mam sprawozdanie sejmowe. Takich poprawek w sumie złożyłem trzy. Wszystkie zostały odwalone przez PO...  

    Czy w tym roku jedenastka lub obwodnica znajdzie się w budżecie państwa? - Uznałem, że mają swój rząd, a burmistrz jest już trzeci rok, wreszcie powinien ruszyć się tyłkiem i nie liczyć na to, że ja mu to będę załatwiał. Kiedy moje poprawki miały uruchomić następny etap inwestycyjny, zostały „odwalone” przez jego kolegów z PO.  

Wirtualny przebieg  

Podczas sesji (marzec 2010) radni powiatowi mieli okazję zapoznać się z wirtualnym przebiegiem przez powiat drogi ekspresowej  S11 oraz planowaną budową obwodnicy Szczecinka. O realizowanym przez dwie pracownie - w Szczecinie i Poznaniu  projekcie przebudowy DK11, opowiedział kierownik szczecineckiego oddziału GDDKiA Sławomir Zienkiewicz. 

Jest tylko szansa  

W Szczecinku (listopad 2010) w ramach kampanii wyborczej przebywał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Jego wizyta zakończyła się konferencją prasową w ratuszu.  

- W tych dniach zakończy się sporządzanie  raportu środowiskowego. Mam nadzieję, że raport nie będzie wymagał poprawek – stwierdził minister. Jego zdaniem, jeśli wszystkie decyzje zostaną pozytywnie rozpatrzone, jest szansa na rozpoczęcie prac przy budowie obwodnicy dopiero w 2012 r.  

Minister Grabarczyk już na samym początku powiedział, że przebudowa DK11 została pominięta w programie budowy dróg krajowych na rok 2012 przez jego poprzednika. Na Euro 2012 dróg ekspresowych będzie znacznie mniej niż planowano. 

Tusk nie przyjechał   

Z wywiadu burmistrza dla Tematu, sierpień 2014: - Decyzja o budowie obwodnicy Szczecinka, została przez rząd ostatecznie podjęta. Jeszcze w sierpniu GDDKiA powinna ogłosić przetarg. Potem nastąpi projektowanie inwestycji, podziały geodezyjne, ZRID, wykup gruntów i wreszcie budowa. To wszystko się zacznie już wiosną przyszłego roku, ale najbardziej spektakularna część inwestycji rozpocznie się wówczas, gdy na plac budowy, na początku 2016 roku, wjedzie ciężki sprzęt. Byłoby mi miło, gdybym doczekał się zakończenia tej strategicznej dla miasta inwestycji, będąc nadal burmistrzem miasta. Włożyłem ogrom w pracy w to, aby w Warszawie podjęto decyzję, która dziś tak nas wszystkich cieszy. Jeżeli wygram jesienne wybory i zostanę ponownie burmistrzem, to pewnie doczekam się zakończenia tej inwestycji. I pierwszy, mam nadzieję, że razem z premierem Donaldem Tuskiem przejadę tą obwodnicą. Oczywiście w miarę posiadanych możliwości będę pracował też nad tym, by obwodnica została powiększona o łącznik z drogą krajową nr 20 i z tzw. małą obwodnicą miasta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172. 

To praca zespołowa  

O budowie łącznika pomiędzy drogą wojewódzką a rondem przy ul. Koszalińskiej na razie cisza.  

- To jest praca zdecydowanie zespołowa – powiedziała nam podczas otwarcia obwodnicy poseł Małgorzata Golińska. - Natomiast nie da się ukryć, co mogę podkreślić, zwieńczeniem tego dzieła jest decyzja o budowie łącznika pomiędzy S11 i DK20. Decyzja zapadła w zeszłym roku, dzięki uprzejmości i przychylności ministra Adamczyka. Przypomnę, że poprzedni rząd usunął ten łącznik ze swojego planu. Wtedy to miało kosztować ok. 40 mln, a dzisiaj dwa razy więcej, bo prawie 100 mln. W związku z tym, to dość mocno pokazuje pewną filozofię rządzenia i myślenia poprzedniej ekipy.  

- Cała inicjatywa rozpoczęła się od samorządu szczecineckiego jeszcze na początku lat 2000. Potem były  przepychanki. Każdy, kto śledził historię i ma pamięć – pamięta. Były również poprawki do budżetu państwa, ale za każdym razem negatywnie opiniowane. Po drodze było dużo zupełnie niepotrzebnych zawirowań. Uważam, że pewne inwestycje powinny się odbywać poza podziałami - m.in. drogi czy szpitale. 

  

Reklama

obwodnica szczecinka inwestycja budowa s11 dk11 - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-12 20:24:18

  Jak zwykle. Są ludzie, którzy mają krótką pamięć, a długie języki.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-12 21:50:04

  Czy ci co go otaczają, to go lubią, cz po prostu się go boją? Nie uwierzę, że można być w jego otoczeniu bezinteresownie.

 • gość 2019-11-12 23:18:49

  Pewna lokalna (koszalińska) gazeta podała art cv tegoż samego "człowieka". Mowa tam o królu Lwim Sercu, Szkotach, przyjaźni dziadka z Marszałkiem Piłsudskim etc.etc.
  Polecam książke autorstwa prof. Andrzeja Garlickiego pt. Józef Piłsudski. Jasno napisane kim był ów dziadek w szpiegowskiej służbie i jak w Jokohamie uciekał przed Marszałkiem.Dziś tak łatwo można zrobić sobie herb, szlachecki pierścień i używać Żydowskich sztuczek.
  Ten "człowiek" ma skrzywiony kręgosłup moralny i masońskie maniery. Zobaczycie jeszcze co nawywija w warszawskim "okrąglaku".
  Szwagier

 • Gość - niezalogowany 2019-11-13 02:20:02

  Obwodnica jest i dla mnie nie wazne kto i dlaczego,ale brakuje znaków w miescie gdzie i jak wjechać,aby nie było trzeba jechać na początek lub koniec tej pięknej obwodnicy..Pozdrawiam.

 • gość 2019-11-13 02:26:59

  Nasz JHD ma pamięć wybiórczą. Pamięta tylko to, co korzystne dla niego. A poza tym Temat znowu się czepia naszego ojca miasta, jedynego, najmądrzejszego itd. Wszystko jest jego zasługą, to, że słońce wschodzi też.

 • gość 2019-11-13 07:05:26

  Guru-Sukcesów w mieście full. A następne w kolejce czekają na objawienie. Dyplomy słać będziemy na Wiejską.

 • gość 2019-11-13 08:52:55

  W jego wieku opowiada już się różne glupstwa , W tym wieku juz nic nie jest w stanie wymyslic - geriatria , tylko bazuje na mrzonkach z minionych lat , jak w kółku różańcowym, na okrągło to samo .Juz nie jest w stanie zaskoczyć , w sejmie jakoś cztery lata przetrwa , ale bez efektów.

 • gość 2019-11-13 11:21:19

  Tyle że Garlicki sam przyznał się, że był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "pedagog" więc jego wiarygodność jest pod znakiem zapytania.

 • gość 2019-11-13 11:35:37

  Będzie spał na posiedzeniach Sejmu jak Korwin- Mikke , obudzą go tylko na głosowanie. Powiększył w Sejmie grono dziadków urodzonych tuż po wojnie i nasiąkniętych komunizmem.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-13 12:54:54

  JHD jest, jak Wałęsa, wszystko co dobre oczywiście jest jego zasługą. I tu nasuwa mi się takie ludowe powiedzenie... sukces zawsze ma wielu ojców, a porażka zwykle jest sierota. Mierzi mnie i śmieszy zaraz to nadecie było burmistrza. Od dawna zastanawiam się, kiedy balon pęknie, bo przecież kiedyś musi nastąpić zmęczenie materiału. Chyba, że pani z kosą będzie szybsza. W jego wieku już pewnie przyczaila się już gdzieś blisko i czeka na stosowny moment. Ludzie czasem na starość pokornieja, ale to nie ten przypadek, ego z pewnością nie pozwoli.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-13 15:55:05

  ZASTANAWIAM SIĘ CZY WARTO BYŁO BUDOWAĆ TĄ OBWODNICĘ I WYDAWAĆ TYLE KASY, SKORO WSZYSTKIE CIĘŻARÓWKI JADĄ DO KRONOSPANU TAK JAK PRZED BUDOWĄ OBWODNICY, JEŻDŻĄ TEŻ INNE CIĘŻAROWE. DLACZEGO NIE POSTAWIĆ ZNAKI DROGOWE ŻEBY KIEROWAĆ TE SAMOCHODY OBWODNICĄ. Z OKNA MOJEGO WIDZĘ ŻE WIĘCEJ SAMOCHODÓW JEŹDZI TAK JAK DO TEJ PORY. POLICJA Z DROGÓWKI DZISIAJ STAŁA PRZY RONDZIE NA UL. SŁOWIAŃSKIEJ I WIDZIELI TĄ SAMĄ SYTUACJĘ I CO??? ZATRZYMALI BUSA, A CIĘŻAROWYCH NIE ZATRZYMYWALI. BEZSENSOWNE, WYDANO KASĘ, TAK JAK NA PRZYSTANKI BYLE JAKIE.

 • gość 2019-11-13 20:07:19

  Właśnie dlatego wiarygodność Garlickiego jest pewniejsza, że był współpracownikiem SB. Bo skąd mógłby posiąść wiedzę o dziadku Szkota.
  Taka ciekawosta. Jak to się mogło stać, że Powstaniec Warszawski o anglobrzmiącym pseudonimie nie został namierzony przez sprytnych Niemców? Jakby nie spojrzeć, odróżniał się od innych polskobrzmiących pseudonimów. Angielskie nazwisko, angielski pseudonim. Może za jakiś czas inny "prof Garlicki" mający wtyki gdzie trzeba, uchyli rąbka tajemnicy tej ciekawej historii.

 • gość 2019-11-14 10:41:45

  Znany Amerykański aktor niejaki Kirk Douglas to chyba nie miał nic ze Szkota a raczej z Żyda.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

ROLETY na wymiar - PRODUCENT

Rolety na wymiar - dzień noc, termiczne, zewnętrzne, antywłamaniowe, plisy, żaluzje i wiele innych. Produkcja w Szczecinku = najniższe ceny,..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Dzierżawa ziemi rolnej, łąk i

Przyjmę w dzierżawę każdą ziemię rolną,łąki i pastwiska na terenie gmin: Szczecinek, Grzmiąca, Barwice. Powierzchnia od 1 ha. Czynsz ustalany..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Pranie

Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


Schneider-Electric zatrudni w

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Schneider-Electric zatrudni

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


LEGALIZACJA TACHOGRAFY CYFROWE

LEGALIZACJA TACHOGRAFY CYFROWE


Dofinansuję przedsięwzięcie

Szukam osoby, która ma pomysł na biznes lub już go prowadzi i potrzebuje dokapitalizowania. Tylko poważne oferty.


SERWIS OKIEN PCV -okres

SERWIS OKIEN PCV -regulacja okien -naprawa okuć -wymiana uszczelek -wymiana szyb -likwidacja przedmuchów -wymiana klamek


Firma Elda-Eltra

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Kupie wszystkie maszyny

Kupie wszystkie maszyny rolnicze , ciagnki przyczepy plugi agregaty kombajny ladowarki i inne , stan obojetny stary zlom jak i nowsze do 100tys..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"