:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

Obwodnica w płocie. W Miękowie czekają choćby na ekran chroniący przed dźwiękiem

 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4

W podszczecineckim Miękowie obwodnica przebiegać będzie kilkanaście metrów od budynku mieszkalnego pani Grażyny Wyki. Mimo wcześniejszych ustaleń, nie pojawi się tam ekran akustyczny. Fragment drogi przebiega dosłownie przez podwórko, które zostało pomniejszone od strony pola.

Budowa wielkiej obwodnicy Szczecinka trwa w najlepsze. Inwestycja nie jest łatwa, choćby z powodu podmokłych terenów wokół miasta, ale nie tylko. Wszędzie tam, gdzie pojawia się ważna droga, pojawia się także działanie tzw. “specustawy”, na mocy której inwestycje dotyczące dróg publicznych mają wyjątkowe przywileje, co z kolei pozwala bardzo szybko i prawie bezkolizyjnie rozpocząć proces budowy. Oznacza to także przyspieszone tryby wywłaszczeń właścicieli gruntów, przez które przebiega inwestycja. Tu zawsze pojawiają się emocje związane z wysokością odszkodowań, które są ustalane przez rzeczoznawcę i dodatkowo regulowane przez ustawę. Ale nie tylko. Wygląda na to, że niektóre rzeczy, które są zależne wyłącznie od wykonawcy, także przysparzają kłopotu mieszkańcom terenów, przez które przebiegać będzie ulica. Przykład? W podszczecineckim Miękowie obwodnica przebiegać będzie kilkanaście metrów od budynku mieszkalnego pani Grażyny Wyki. Mimo wcześniejszych ustaleń, nie pojawi się tam ekran akustyczny. Fragment drogi przebiega dosłownie przez podwórko, które zostało pomniejszone od strony pola. Wcześniej właścicielka została wywłaszczona także z 1,5 ha ziemi, po której także przebiegają nitki jezdni.

W projekcie zagospodarowania terenu na planie sytuacyjnym zjazdu na działce 178/2 obręb Turowo z dnia 13.11.2015 r. planowana droga oddzielona miała być od przylegających do niej budynków ekranem akustycznym - czytamy w piśmie pani Grażyny do GDDKiA, które zostało wysłane 30 maja 2017. - Z uzyskanych informacji wynika, iż plan ten został zmieniony i obecnie planowane jest pozostawienie jedynie rezerwy terenu pod ekran akustyczny. Podjęcie decyzji o budowie ekranu akustycznego podjęte zostało jak sądzę po przeprowadzeniu odpowiednich badań natężenia hałasu. Nasuwa się więc pytanie: jakie argumenty wpłynęły na zmianę planów? - pyta właścicielka domu.

 

Podczas budowy, już standardowo, powstają korytarze dla zwierząt, które będą chciały przekroczyć drogę.

Skoro projektant drogi zadbał, dużym nakładem środków, o zniwelowanie szkodliwego oddziaływania drogi na zwierzęta, dlaczego zrezygnowano z ochrony ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem budowanej drogi na zamieszkałych w jej sąsiedztwie ludzi? - pyta pani Grażyna. - Zaznaczam, że zamieszkuję razem z synem chorującym na porażenie mózgowe. Specyfiką tej choroby jest potrzeba przebywania w spokojnym i stabilnym otoczeniu, gdyż wszelkie zewnętrzne bodźce, a w szczególności hałas, powodują duży stres i nerwową reakcję.

 

Analiza akustyczna tego miejsca została wykonana w 2012 roku. Wykazano, że w tym miejscu zachodzi konieczność montażu ekranu akustycznego. Kilka miesięcy później okazało się jednak, że “skala i forma projektowanej inwestycji nie spowoduje przekroczenia obowiązujących norm”. Wskazano, że po wykonaniu przedsięwzięcia potrzebna będzie “analiza porealizacyjna w zakresie klimatu poakustycznego”. Pomiary będą przeprowadzone w porze dziennej i nocnej, tyle że… pół roku po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do użytku. Tyle Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Od wykonawcy, firmy Eurovia, pani Grażyna otrzymała zapewnienie, że droga za jej płotem otrzyma nawierzchnię “cichą”. To podwójny asfalt porowaty obniżający poziom hałasu na styku nawierzchni z oponą samochodu.

Uważam, że los człowieka, zwłaszcza dotkniętego ciężką i nieuleczalną chorobą jest na tyle ważny, że w ramach tak dużej inwestycji, jaką jest obwodnica Szczecinka, można zadbać o niepogorszenie jego podstawowych warunków bytowania - kończy swój list do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Grażyna Wyka.

 

Czy obecność ekranu akustycznego przy domu, który jest położony zaledwie 20 metrów od projektowanej obwodnicy, to zmieni?

 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


obwodnica szczecinka miękowo ekran akustyczny - komentarze opinie

 • gość 2017-08-29 06:31:05

  Mamy radnych gminnych, powiatowych, radnego w sejmiku oraz posłów. DO ROBOTY SZANOWNI PAŃSTWO

 • gość 2017-08-29 09:32:37

  Tak. Właśnie widać jak zależy na tym Szanownemu Sołtysowi Szanowny Panie Wielki Sołtysie i tej starej torb.. radnej. Tak samo wójtowi zastępcy oraz staroście.

 • gość 2017-08-29 09:32:50

  Pragnę wyrazić głębokie współczucie dla Pani Grażyny. Sam mam 2 dzieci chorych i bardzo często spotykamy się z brakiem zrozumienia w oczach innych ludzi. Wiem z czym Pani się boryka, tym bardziej jeżeli mowa o porażeniu mózgowym. Wbrew przekonaniom - "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe", nie sposób czasami nie życzyć podobnej sytuacji wszystkim tym, którzy na ogół mają za nic drugiego człowieka. Światem rządzi pieniądz - przykre ale prawdziwe. Dopóki kogoś nie spotka tragedia dopóty nie będzie mógł ocenić wartości własnego i innych życia.

 • Vi - niezalogowany 2017-08-29 14:55:16

  "Dopóki kogoś nie spotka tragedia dopóty nie będzie mógł ocenić wartości własnego i innych życia." - zgadzam się ze słowami przedmówcy. Mam nadzieję, że sytuacja pani Grażyny wyjaśni się na jej korzyść.

 • gość 2017-08-29 23:07:51

  te gość co ja jako sołtys mogę jest radna bezradna i wójt i radny niech pokażą klasę .....Ja swoje zrobiłem

 • gość 2017-08-30 10:21:57

  Te sołtys. To twój najlepszy kolega radny jeszcze nic nie zrobił?? I nie musi bo to nie jego okręg mandatowy a Ty jako sołtys powinieneś stanąć w obronie ludzi w potrzebie w końcu jesteś głową sołectwa a nie zajmować się tylko własnym interesem. Jak nie na radną to na kogo mają ludzie liczyć. Skoro innych masz gdzieś to po co jesteś sołtysem. Po co zajmujesz to stanowisko?? Przecież już tyle razy ponoć składałeś rezygnację.

 • gość 2017-08-30 11:29:06

  To dobry tekst "zajmować się własnym interesem". No pasuje do Ojca Wirgiliusza gminy Szczecinek:) P.S. Rok temu miał do mnie oddzwonić "za tydzień".

 • gość 2017-08-30 15:51:47

  Bo tak dokładnie jest. Martwią się o siebie nie o mieszkańców. Własny interes się liczy. Nie ma to jak głupio mądrzy ludzie tacy jak ten S ... z Turowa.

 • gość 2017-08-30 22:14:20

  no własnie widzisz dzisiaj sołtys jest traktowany jak jedno wielkie nic .... a co do sołtysa z Turowa będę go bronić bo zrobił bardzo dużo dla Turowa w dwa lata tyle co inni nie potrafili zrobić przez 12 lat .... sołtys co mi wiadomo rozmawiał na temat ekranów kilka razy i wiem ze się stara bo jako jedyny sołtys bardzo dba o Miękowo

 • gość 2017-08-31 15:50:02

  Człowieku czy ty wiesz co piszesz. Chyba oczy masz zaślepione jakąś propagandą. Co on zrobił dla Miękowa?? Nic. Boisko mialo być - nie ma, był proponowany plac zabaw to nikt się do gminy do programu rewitalizacyjnego nie zgłosił. Wiedział o tym i olał to ciepłym moczem. Rada sołecka o niczym nie wie. Mieszkańcy tyle lat nie mogą doprosić się o nową drogę i odwodnienie bagniska. W Miękowie jest jak było. W Turowie jedynie co zrobił to powycinał krzaki na blokach i pomaga troche przy utrzymaniu boiska a na wsi nic po za tym prócz posadzenia paru krzaczków na zieleńcach . Śmieci na przystankach, pijąca młodzież, alkoholizm dziurawe drogi. Na zawody sołeckie, turniej dzikich drużyn żadnej delegacji nie wystawił bo się z kimś tam pokłócił. Nie chcemy takiego sołtysa awanturnika który ma mieszkańców gdzieś, który umie się tylko odgrażać i straszyć jak mu kto w droge wejdzie.

 • gość 2017-08-31 15:51:17

  Dokładnie. Jest traktowany jak nikt bo sobie na to zasłużył przez swoją arogancję i chamstwo.

 • gość 2017-08-31 21:22:13

  Boisko w miekowie jest dzieki panu soltysowi i radzie soleckiej a i plac zabaw bedzie tylko obwodnica ruszy a i z naprawa drogi i odwodnieniem bagniska sobie poradzimy

 • gość 2017-08-31 21:24:54

  Boisko w miekowie jest dzieki panu soltysowi i radzie soleckiej a i plac zabaw bedzie tylko obwodnica ruszy a i z naprawa drogi i odwodnieniem bagniska sobie poradzimy

 • Gość - niezalogowany 2017-08-31 21:55:36

  POCALUJCIE SOLTYSA W CZARNA DZIURKE JAK WAM NIE PASI BO NIESTETY WSZYSTKIM DOGODZIC SIE NIE DA I CHAMEM CZASEM TRZEBA BYC BO INACZEJ LUDZIE NA GLOWE BY NASRALI

 • gość 2017-08-31 22:40:37

  super dziękuje za dobre komentarze ... to co zrobiłem to boisko jest bramki są i zrobiłem to ja jako Sołtys i Pan Zbyszek ...... Dokładnie plac zabaw mamy wpisany do kupna za 8 tys zł tylko mamy problem z obwodnicą .....panie macku T ...... JUŻ mam pana dane .....pozdrawiam sołtys sołectwa Turowa

 • gość 2017-08-31 23:22:24

  Po prostu szkoda słów .... Panie Jerzy Panie Maćku. Czy mógł by Pan usunąć ten temat ze strony. Dziękuję

 • WiR Kopernik - niezalogowany 2017-09-04 14:18:55

  W sprawie ekranów prosimy o kontak z naszym stowarzyszeniem. Prosimy wpisać w google wir kopernik stop hałasowi od autostrad .

Dodajesz jako: Zaloguj się