:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Kto kłamie w sprawie szpitala? Zadłużony „z przyczyn obiektywnych” czy przez zarządzanie?
Temat Szczecinecki 08/07/2019 06:07

Decyzja związana z nieudzieleniem absolutorium przez Zgromadzenie Wspólników dotychczasowemu prezesowi szpitala Radosławowi Niemcowi stała się w Szczecinku tematem szeroko komentowanym. Po wydarzeniach z ubiegłego piątku, 28.06 głos w tej sprawie zabrali współwłaściciele spółki - miasta i powiatu. Oba spojrzenia na sprawę są diametralnie różne. Burmistrz Daniel Rak mówi o zaskoczeniu i decyzji politycznej. Z kolei starosta zwraca uwagę na brak chęci współpracy ze strony dotychczasowego prezesa. 

 

Warto przypomnieć, że jeszcze do ubiegłych wyborów samorządowym współudziałowcy szpitala - burmistrz i starosta byli koalicyjnymi partnerami. Jesienią ubiegłego roku polityczne ścieżki miasta i powiatu rozeszły się. W tym samym momencie diametralnie zmieniło się również spojrzenie na funkcjonowanie szpitala, który w 2018 roku wygenerował najwyższą jak dotąd stratę rzędu 9,3 mln zł. 

Burmistrz Daniel Rak w miejskim programie samorządowym nie ukrywa, że ma ze starostą zupełnie różne zdania jeśli chodzi o tę sytuację.

Przy okazji podkreśla, że “są pewne przestrzenie w Szczecinku, które ze względu na dobro ogółu powinny być ponad upodobaniami politycznymi”.

Jako miasto zostaliśmy zaskoczeni i pozostawieni w sytuacji bez wyjścia

 • - zaznaczył, odnosząc się do kwestii zmiany prezesa szpitala Daniel Rak. - Wiemy dzisiaj, że te obiecanki czy zobowiązania, które padały wcześniej, dzisiaj się nijak mają do pewnych ustaleń. 

 • Dzisiaj wszyscy wiemy, że szpital ma stratę 9,3 mln zł.

Trudno powiedzieć, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że budżet się nie zepnie.

 • To koszty osobowe, szereg procedur, które są niedoszacowane. Byliśmy o tym informowani przez dyrektora medycznego (jest nim Marek Ogrodziński, radny KO - dop.red.) i prezesa Radosława Niemca. Według byłego burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa przyczyną jest też ustawa, która weszła i poziom kontraktu sprzed kilku lat. Nie zostały też rozwiązane sprawy nadlimitów. 

Według mojej opinii, na te przyczyny nie ma wpływu prezes. To są przyczyny obiektywne.

 • To problem ogólnopolski. Minister zdrowia powinien zacząć słuchać prezesów. Sama ustawa powinna mieć inne założenia. Szpital to bardzo złożony twór, firma, która poza wynikiem finansowym ma też misję... Czy pacjenci mogą czuć się bezpieczni? Zastanawiamy się poważnie, czy my jako Szczecinek powinniśmy brać odpowiedzialność za te rozwiązania starostwa. Jesteśmy biernym udziałowcem szpitala. Dzisiaj to się rozjeżdża jeśli chodzi o wynik finansowy. Ale aby decyzje były właściwe, trzeba rozmawiać - dodał Daniel Rak.

Zupełnie inaczej całą sprawę przedstawił w rozmowie z TV Zachód starosta Krzysztof Lis.

Jak poinformował, nowa Rada Nadzorcza próbowała uzyskać od prezesa szczegółowe informacje dotyczące kwestii finansowych, ale bezskutecznie. 

 • We wrześniu ubiegłego roku wiedzieliśmy o stracie 5 mln zł. Dlatego kilka miesięcy temu zaproponowałem zmianę w Radzie Nadzorczej - mówił Krzysztof Lis. - Przez dwa miesiące nowi członkowie żądali wręcz informacji dotyczących bieżącej działalności umów. Nie widzieli jednak szans na dobrą współpracę między zarządem spółki a Radą Nadzorczą. I nie widzieli też możliwości, aby ten wynik finansowy się poprawił, bowiem strata na ten rok nie została wstrzymana. 

 • Skąd tak duże straty? Mamy swoje uwagi.

Zarząd spółki dosyć zawile próbował przedstawiać wszystkie informacje.

 • Nie do końca byliśmy w stanie uzyskać tych informacji, których oczekiwaliśmy. Stąd takie na nie inne działanie - dodał Krzysztof Lis.

Starosta wspomniał też, że spotkał się w tej sprawie z Danielem Rakiem:

 • Na spotkaniu z udziałowcem mniejszościowym z burmistrzem Danielem Rakiem powiedziałem, że nie widzę możliwości, by zawrzeć nowy kontrakt z panem Radosławem NIemcem. Wyraziłem swoją opinię. Powiedziałem też o tym, że tymczasowo zastąpi go Marek Kotschy i że ruszy procedura z ogłoszeniem konkursu. Padła też propozycja, że

w ciągu 30 dni w szpitalu zostanie przeprowadzony audyt, który może pozwoli zebrać informacje, skąd się biorą straty.

Zauważyliśmy zwiększone zatrudnienie, szczególnie w administracji.

To też nam da pełne spojrzenie, jak może potoczyć się dalsza działalność. Zaproponowałem też Jerzemu Hardie-Douglasowi, by zmienić tak umowę spółki, żeby odpowiedzialność za prowadzenie szpitala była dwuosobowa.

A co z 9-milionową stratą? Zdaniem Krzysztofa Lisa, sytuacja wymaga unormowania i o ile udziałowcy powinni wspierać finansowo szpital, nie mogą w nieograniczony sposób dokładać pieniędzy, bez względu na wielkość dziury finansowej.

 • Jeśli nie zrobimy audytu, nie będziemy wiedzieli, gdzie są za duże źródła generowania kosztów. Potem ewentualnie należałoby wprowadzić działania naprawcze tak, by szpital nie stracił płynności finansowej.

Kiedy już prezes wiedział, że nie otrzyma absolutorium, powiedział nam, że szpital ma niedobór 500 tys. zł miesięcznie. I co? Tak miałoby być? 

 • Wielka szkoda, że przez te ostatnie miesiące zarząd szpitala nie wyraził chęci współpracy z Radą Nadzorczą, a wobec pewnych propozycji i sugestii stanął okoniem - dodał na koniec starosta. 

Reklama

szpital szczecinek zadłużenie zarządzanie prezes niemiec burmistrz rak starosta lis - komentarze opinie

 • Ekonomista - niezalogowany 2019-07-08 07:13:06

  Całe zło zaczęło się od tego, że minister zdrowia z SLD (chyba nazywał się Łapiński) rozwalił system finansowania służby zdrowia i konkurencyjności pomiędzy kasami regionalnymi i stworzył jednego molocha pod nazwa NFZ, w którym NIKT nie wie co się dzieje z kasą. W takim gigancie nie wiadomo co się dzieje, nie ma skutecznej kontroli pieniądza, leczenia zarządzania. Kasa może płynąć jak i gdzie chce. Z tego PiS się cieszy i nie zamierza sprawy naprawiać. W mętnej wodzie ryby biorą najlepiej. I u nas Starosta z Burmistrzem mogą się boksować a skutek z tego będzie mały. Jeżeli koszty szpitala po błędach w zarządzaniu sięgną miesięcznie 50tys. zł - to góra, więcej nie będzie, z tym, że pojęcie \"błąd w zarządzaniu\" jest bardzo niewymierny, bo decyzja jedyna i słuszna na dziś, może być za tydzień oceniona za złą no i jeszcze ważne - KTO OCENIA.

 • Nieekonomista - niezalogowany 2019-07-08 07:36:48

  „Ekonomista” co Ty wiesz o zarządzaniu szpitalem? Powtarzasz tylko bzdury naddoktora jhd, w szpitalu szczecineckim po pierwsze niezależny audyt a po drugie wejście ABC pokaże kto i ile zarobił na tej szokującej stracie 10 baniek! Już niedługo flesze kamer i 6.00 obudzi nie jednego przedsiębiorcę i niejednego doktora...,

 • gość 2019-07-08 07:55:44

  Przerost w administracji? Znaczy przechowalnia dla swoich koryciarzy, gdzieś tym swoim wyborcom trzeba dać paśnik bo z głodu padną.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-08 08:20:30

  Zapewne prawda leży pośrodku.
  Procedury w szpitalu nie są doszacowane przez NFZ, nie są też płacone nadlimity, a z drugiej strony Niemiec niewłaściwie zarządzał. Rozdymanie administracji rownież nie służy dyscyplinie finansowej.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-08 08:23:33

  A szpital będzie potrzebny jak nigdy. Zła polityka id dekad w mieście i kraju nieuchronnie sprawi że w mieście będzie dużo emerytów. Dalej nie zwalniajcie tempa

 • gość 2019-07-08 08:25:33

  Oto do czego prowadzi ideologia gender www.tvp.info/43084042/\nMateriał specjalnie polecany dla lokalnych POlityków których połączyło ciasto.

 • gość 2019-07-08 08:38:48

  gdzie ty się kotechy wepchałeś ?to juz będzie koniec końców

 • Gość - niezalogowany 2019-07-08 10:21:08

  Tia, doprowadzić do upadku ( jak Słowiankę) przejąć za grosze i hulaj dusza. Już od samego początku pewni panowie chcieli sprywatyzować ten szpital.

 • gość 2019-07-08 12:09:33

  Nie bardzo rozumiem dlaczego burmistrz wypowiada się w sprawie szpitala ,przecież JHD wyraźnie powiedział , że Rak się nie ma pojęcia o zarządzaniu szpitalem. Odkąd zaczęły się rządy PO w szpitalu\" prezesa\"Wiesiomirski\" i JHD było do przewidzenia że zadłużenie szpitala będzie rosnąć z prędkością światła tak samo jak zadłużenie PKS za kadencji JHD i \"Wiesiomirskiego \".Czas najwyższy rozliczyć tą sitwę.

 • Ekonomista - niezalogowany 2019-07-08 14:01:53

  Do \"Nieekonomista - niezalogowany\": Podejmujesz polemikę i ganisz mnie. Proszę tylko: odnieś się, do tego, co napisałem, a nie praktykuj zachowań Kaczyńskiego, że najpierw wymyśla problem a potem go zwalcza. A co do \"naddoktora\", to ja mam o nim swoje zdanie i on u mnie jest \"ober-nad-doktorem\", także w sferze urbanistyki, co widać np. na Placu Wolności. No i audyt: W takiej sytuacji audyt MUSI być, aby wykazać, ile straty płynie ze źle opracowanych procedur medycznych a ile z trybu zarządzania - co wyżej już raz napisałem i co powinno Tobie dać do myślenia, że jestem za takim audytem. I pamiętaj, że wyników analizy finansowej się nie oszuka, co nie jeden polityk chciałby uczynić.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-08 14:12:37

  Administracja rozpasana jak nigdy. Sami kierownicy,nie mieszczą się na korytarzu i dlatego żeby czas szybciej mijał no i trzeba udawać ze coś się robi to zamykają się w toaletach i kotłują się taka to wizytówka szpitala

 • Gość - niezalogowany 2019-07-08 16:04:48

  Może czas przyjrzeć się wynagrodzeniom bo niektórzy sobie je porządnie wywindowali

 • Pracownik - niezalogowany 2019-07-08 22:03:07

  Jeżeli chodzi o zatrudnienie administracji to rzeczywiście chodziły głosy, że poprzedni prezesi zatrudnili bardzo dużo osób w administracji, ponadto wszelkie nagrody i podwyżki otrzymywała właśnie administracja szpitala. Lekarzy i niektóre pielęgniarki przyzwyczaili do tego że cała papierkowa robotę robią sekretarki, gdzie wcześniej sami musieli sobie z tym poradzić. Im mniej ludzi tym może i więcej obowiązków ale pracownicy muszą być naprawde zorganizowani i kompetentni, nie ma czasu na kawki, herbatki i inne przyjemności. Do pracy przychodzi się pracować, tym bardziej że właśnie ich praca finansowana jest z budzetu państwa. Audyt powinien skupić się na weryfikacji obowiązków poszczególnych osób w administracji szpitala. Lepiej zapłacić więcej osobie która potrafi opanować kilka spraw niż płacić dziesięciu osobom za siedzenie.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-09 08:20:28

  Do Pracownik: Dobrze gadasz. Popieram w 100%

 • gość 2019-07-09 09:33:16

  Audyt na pewno i to konkretnie , bez sentymentów. W interesach nie powinno byc sentymentów , niektórzy maja kontrakty jak co najmniej z tytułami profesorskimi a wiedza na poziomie początkującym . Weryfikacja i to już .

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2019-07-09 12:00:35

  No bez jaj, jaki przerost administracji? Nie bądźmy już takimi aptekarzami. Co za różnica - setka w tę, czy w tamtę?

 • gość 2019-07-15 16:26:28

  Administracja w szpitalu \"rozpasiona\", biura pięknie wyposażone za setki tysięcy, pensje administracji i zarządzających bardzo wysokie, to i długi rosły szybko. Tylko na pacjenta nie ma pieniędzy. Może w końcu zajmą się tą szczecinecką \"sitwą\"??? Poprzedni burmistrz też powinien być za to rozliczony.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"