:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Operator wózka widłowego? - Twój zawód przyszłości!

Porady, Operator wózka widłowego Twój zawód przyszłości! - zdjęcie, fotografia

Wybierając zawód wiele osób kieruje się jego rokowaniami branży oraz zarobkami. Szukasz przyszłościowego zawodu, w którym uda Ci się dobrze zarobić? Zostań operatorem wózka widłowego!

Jedne z nowszych badań pokazują, że w Polsce stopa bezrobocia we wrześniu 2017 roku wynosiła ok 7%, co oznacza, że w naszym kraju jest ok miliona bezrobotnych rodaków. Są jednak branże, które dzięki swojemu rozwojowi pozwalają przewidywać, iż w najbliższym czasie będą zatrudniać stale coraz większą liczbę pracowników. Jedną z takich branży jest oczywiście branża informatyczna, gdzie ze względu na szybki rozwój Internetu, istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów i specjalistów. Nie każdy jednak ma zdolności, umiejętności i możliwość finansową podjąć naukę we wspomnianym kierunku.


Dynamiczny rozwój przemysłu i handlu sprawia, że dużym powodzeniem w najbliższej przyszłości cieszyć będą się także zawody związane z tą branżą - spedytorzy, handlowcy czy operatorzy wózków widłowych, niezbędni do wykonywania prac związanych z transportem wewnętrznym i magazynowym. O ile, w dobie sklepów internetowych nie wróży się różowej przyszłości tradycyjnym sprzedawcom, których zastępują inteligentne bezobsługowe sklepy i portale internetowe. O tyle, pracownicy magazynowi i operatorzy wózków widłowych są stale potrzebni do pracy na dużych halach i magazynach.


Ponadto nie każdy wie, że praca operatora wózka widłowego to już nie tylko rozładowanie czy ładowanie oraz przewożenie towarów z miejsca na miejsce. Współcześnie wózki widłowe wykorzystywane są w coraz większej liczbie miejsc np. na budowach, w rolnictwie, w warzywnictwie i sadownictwie, a nawet przy naprawie samolotów (wystarczy spojrzeć np. na pojazdy marki Manitou)! Dlatego podjęcie pracy w charakterze operatora wózka widłowego nie musi być jednoznaczne z pracą na zapleczu sklepu czy na magazynie.

Operatorzy wózków widłowych pilnie poszukiwani!


Jak widać, operatorzy wózków widłowych są potrzebni w znacznie większej ilości branż niż mogłoby się wydawać. Wielu pracodawców chcąc usprawnić pracę swojego magazynu czy sklepu decyduje się na zatrudnienie dodatkowej osoby, która potrafi obsługiwać wózek widłowy. Nierzadko wiąże się to także z próbą lepszego zagospodarowania przestrzeni - wózki widłowe wysokiego składowania (więcej informacji znajduje się tutaj: http://toyota-widlowe.pl/32-wozki-widlowe-wysokiego-skladowania)potrafią podnieść towar na wysokość nawet kilkunastu metrów, co daje większe możliwości precyzyjnego i wygodnego składowania towaru nawet na dużych wysokościach.


Prawie każdego dnia na portalach ogłoszeniowych znaleźć można nowe oferty pracy w charakterze operatora wózka widłowego. Warto zaznaczyć, iż osoby podejmujące się pracy na tym stanowisku w 99% przypadków pracują na sprzęcie zapewnionym przez pracodawcę.


Równie często jak operatorów wózków widłowych w polskich firmach, poszukuje się również pracowników kontraktowych do wyjazdu zagranicę.

Kto może zostać operatorem?


Operatorem wózka widłowego może zostać osoba pełnoletnia bez względu na płeć. Główny wymóg pozwalający na pracę w tym zawodzie to dobry stan zdrowia, w tym sprawność psychoruchowa oraz brak przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie. Jakie mogą być przeciwwskazania do pracy w zawodzie operatora wózka widłowego? Przede wszystkim znaczne problemy ze wzrokiem czy ubytki słuchu. Poza tym występowanie chorób, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu i stwarzać zagrożenie podczas prowadzenia pojazdu - np. w przypadku osób cierpiących na epilepsję i padaczkę.


Ponadto dodatkowym wymogiem jest posiadanie przynajmniej podstawowego wykształcenia.


Kandydat na operatora na wózki widłowe spełniający wszystkie powyższe kryteria, przed podjęciem pracy, musi ukończyć kurs na wózki widłowe oraz zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Tylko osoby, które uzyskały pozytywny wynik na egzaminie przed komisją UDT mają bezterminowe uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych (np. marki CESAB) na terenie całej Europy.

Dlaczego to się opłaca?


Jednym z głównych czynników decydującym o zadowoleniu z pracy jest oczywiście wypłata. Ile przeciętnie zarabiają operatorzy wózków widłowych?


Przeciętna pensja operatora zależna jest w największej mierze od branży, w której działa oraz wielkości firmy i jej kapitału. Większe, dobrze prosperujące firmy z pewnością mogą pozwolić sobie na wypłatę wyższych wynagrodzeń, niż te dopiero początkujące.


Średnia pensja początkującego operatora wózka widłowego waha się zwykle w granicach kwoty 2 500 brutto. Natomiast w przypadku doświadczonego pracownika jest to ok 500-1 000 zł więcej.


Zapotrzebowanie w branży na tego typu pracowników sprawia, że kwoty wynagrodzenia systematycznie wzrastają. Podnosi się także szereg dodatkowych świadczeń oferowanych zatrudnionym osobom - od karnetów na zajęcia sportowe i bonów do sklepów po objęcie prywatną opieką medyczną pracowników wraz z ich najbliższą rodziną.


W przypadku pracy za granicą na stanowisku operatora wózka widłowego, zarobki są znacznie wyższe i wynoszą dwukrotnie a nawet trzykrotnie tyle, ile zarabia na tym samym stanowisku pracownik w kraju.

 

Jak zacząć?


Przed rozpoczęciem kariery operatora wózka widłowego należy zapisać się na kurs na wózki widłowe, gdzie zapoznać się można zarówno z częścią teoretyczną, dotyczącą np. budowy wózka widłowego czy wymiany butli oraz częścią praktyczną, na której poznaje się tajniki prowadzenia i obsługi tych pojazdów.


Kurs na wózki widłowe powinien kończyć się pozytywnym wynikiem otrzymanym na egzaminie na wózki widłowe, zdawanym przed komisją UDT. W wyniku zaliczenia takiego egzaminu każdy egzaminowany otrzymuje legitymację, certyfikat ukończenia kursu oraz stosowne zaświadczenia w j. angielskim lub niemieckim, respektowane również w krajach Unii Europejskiej.


Po zdaniu egzaminu można zacząć poszukiwania pracy.


Oczywiście istnieje również inne podejście, według którego najpierw warto skontaktować się z potencjalnym pracodawcą, wyrazić swoją gotowość i chęć pracy w zawodzie. Pracodawcy często sami opłacają kursy na wózki widłowe dla swoich pracowników, aby podnieść kwalifikacje swojej załogi. Natomiast nierzadko wiąże się to z podpisaniem umowy lojalnościowej, tzw. “lojalki”, która zobowiązuje przeszkolonego pracownika do pracy na terenie zakładu przez określony dłuższy czas lub zwrócenia całej kwoty (a często również dodatkowej kary) kursu, który ukończył pracownik.

Podsumowanie


Szukasz przyszłościowego zawodu, który będzie satysfakcjonujący także finansowo? Zdecyduj się na pracę operatora wózka widłowego. Pomimo iż praca ta wymaga odporności psychicznej, nie wiąże się z tak dużym obciążeniem organizmu jak praca fizyczna.


Ponadto raz zdobyte uprawnienia są bezterminowe i możesz z nich także zagranicą, gdzie są respektowane i akceptowane przez europejskich pracodawców.

 

artykuł partnera serwisu