:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Opieka nad osobami starszymi – Niemcy i praca za granicą

Porady, Opieka osobami starszymi Niemcy praca granicą - zdjęcie, fotografia

Decyzja o podjęciu pracy w roli opiekunki za granicą często rodzi wiele pytań. Nierzadko są one związane z życiem w obcym kraju i obowiązkami z jakimi wiąże się opieka nad osobami starszymi. Niemcy oferują jednak wiele możliwości, które zachęcają do wyjazdu. O czym powinny wiedzieć osoby, które chcą opiekować się seniorami za zachodnią granicą?

Opieka nad osobami starszymi – Niemcy i niezbędne dokumenty

Przygotowując się do wyjazdu do pracy do Niemiec, nie trzeba martwić się organizowaniem zbyt wielu dokumentów. Jeden z najważniejszych, czyli umowę zlecenie, powinna dostarczyć agencja zatrudnienia. Jej pracownicy powinni również pomóc w kompletowaniu innych niezbędnych papierów, takich jak karta A1. Stanowi ona zaświadczenie, że dana osoba pracując w Niemczech, podlega polskiemu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego. Poza tym jest to również dokument, który informuje, że opiekunka nie musi płacić składek w innym kraju niż Polska.

Dodatkowo osoby, które wyjeżdżają do pracy do Niemiec powinny też zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń rzeczowych w czasie przebywania za granicą. Wniosek o jej wydanie może rozpatrzyć oddział wojewódzki NFZ lub wybrane delegatury.

Opieka nad seniorami – obowiązki  

Kolejną kwestią, nad którą nierzadko zastanawiają się osoby rozważające wyjazd, jest zakres obowiązków. Wiele zależy od tego, z jakimi problemami zmagają się konkretne osoby starsze − ma to duży wpływ na zakres zadań, jakie obejmuje opieka nad nimi. Należy mieć na uwadze, że niektórzy seniorzy mają problemy ze sprawnością umysłową. Wtedy ważna jest w stosunku do nich cierpliwość − to jedna z cech, jakich nierzadko wymaga opieka nad osobami starszymi. Niemcy to kraj, gdzie mieszkają też osoby starsze, wymagające pomocy z uwagi na dolegliwości fizyczne. Dotyczy to zwłaszcza tych seniorów, którzy nie potrafią o własnych siłach wstać z łóżka ani chodzić, czy też dbać o swoją higienę. W takich sytuacjach opiekunka powinna stanowić dla nich wsparcie. Czasem niezbędna jest też opieka polegająca na pomocy w wykonywaniu takich czynności, jak pranie, prasowanie czy robienie zakupów.  

Rzetelne agencje zatrudnienia zawsze dobierają opiekunki do osób podopiecznych na podstawie ich umiejętności i doświadczenia, dzięki czemu zadania nie wykraczają ponad ich możliwości. Więcej na temat powinności opiekunek można przeczytać na stronie www.eurocare.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-niemcy . Znajdują się tam szczegółowe informacje o obowiązkach z jakimi wiąże się opieka nad osobami starszymi. Niemcy to kraj, gdzie żyją osoby starsze o różnych potrzebach, dlatego chętni do wyjazdu nie powinni mieć problemów ze znalezieniem oferty dla siebie.

Życie w Niemczech

Niektóre osoby zastanawiają się również nad codziennym życiem w kraju zachodnich sąsiadów. Na pewno dużym ułatwieniem jest komunikatywne posługiwaniem się językiem niemieckim. Przydaje się on nie tylko w kontaktach z podopiecznym, jego rodziną i lekarzem, ale także podczas wizyt w sklepie czy aptece. Dlatego tak ważna jest jego znajomość.

Ponadto niektóre agencje umożliwiają korzystanie z pomocy koordynatorów, którzy posługują się zarówno językiem niemieckim, jak i polskim. Mogą oni pomóc w rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów i udzielają wsparcia podczas całego pobytu w Niemczech. To może znacznie ułatwić przebywanie w obcym kraju, dlatego warto decydować się na wyjazd z agencją, która oferuje taką możliwość.

 

artykuł partnera serwisu