:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C całkowite zachmurzenie

Parking jest tylko dla niepełnosprawnych

temat.net: archiwum, Parking tylko niepełnosprawnych - zdjęcie, fotografia

Karta parkingowa, umożliwiająca m.in. parkowanie samochodu na tzw. kopercie, ułatwia życie wielu osobom niepełnosprawnym. Często się jednak zdarza, że możliwość korzystania z uprzywilejowanego miejsca parkingowego jest nadużywana. Bywa, że uprawnienia do karty otrzymują ludzie, którzy nie mają większych problemów z poruszaniem się. Chcąc żyć wygodnie i móc zostawiać swoje auto jak najbliżej sklepu czy urzędu, zajmują miejsca przeznaczone dla inwalidów. Bywa też, że kartą parkingową dla własnej wygody posługują się członkowie rodzin osób, którym wspomniana legitymacja została wydana. Nadużycia te utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z autentyczną niepełnosprawnością.

Niedługo będzie inaczej. Sejm uchwalił właśnie zmiany w wydawaniu kart parkingowych. Zgodnie z przyjętą zmianą przepisów, od listopada uprawnione do otrzymywania kart będą osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające dodatkowo znacznie ograniczone możliwości poruszania się. Nowa karta będzie ważna tylko 5 lat, a nie jak do tej pory - bezterminowo. Bezprawne korzystanie z karty parkingowej będzie karane, a kwota nałożonej karty będzie wynosiła nawet do 2000 tys. zł.

- Ograniczenia w wydawaniu kart parkingowych są konieczne – przekonuje Jacek Woynicz, zastępca dyrektora w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku. – Legitymacje uprawniające do parkowania na kopertach powinny być wydawane tylko tym osobom, które ich naprawdę potrzebują.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, obecnie komisje ds. orzekania o niepełnosprawności na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej stwierdzają czy i w jakim stopniu dana osoba została dotknięta niepełnosprawnością. – Stopień lekki umożliwia w miarę normalne funkcjonowanie. Stopień znaczny nie podlega żadnej dyskusji, z kolei ze stopniem umiarkowanym to już różnie bywa. Założenie było takie, że karty parkingowe miały być wydawane ludziom z dysfunkcją ruchową lub z chorobami neurologicznymi. Chodziło o to, aby jak najbardziej ułatwić im życie. Po jakimś czasie okazało się jednak, że praktycznie każdy chciałby mieć taką kartę. Sam znam przypadki, kiedy to korzystanie z karty parkingowej jest nadużywane. Posługują się nimi osoby, którym nic poważnego nie dolega i które mogłyby spokojnie zaparkować na miejscu nieuprzywilejowanym. Dlatego moim zdaniem, trzeba to wszystko usprawnić, ponieważ osób z uprawnieniami do karty parkingowej jest dużo więcej, niż być powinno – dodaje J. Woynicz.

Według danych resortu infrastruktury, obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. W powiecie szczecineckim każdego roku wydaje się ich około 200. Przykładowo, w 2011 roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał 199 kart parkingowych; w 2010 roku wydano 207 takich dokumentów, natomiast w roku 2009 – 228. (z)

 

 


Parking jest tylko dla niepełnosprawnych komentarze opinie

 • KUDŁaTY - niezalogowany 2013-10-12 11:48:42

  Rzecznik Konsumenta ze starostwa nagminnie nadużywa ową kartę. Też jest niepełnosprawny?

 • mieszkaniec - niezalogowany 2013-10-12 09:44:39

  niech używają mózgu, skoro nie potrafią go używać to nie powinni siadać za kierownicą, mam żonę z dysfunkcją ruchową z pierwszą grupą inwalidzką nie posiadamy karty parkingowej ale teraz wystąpimy o nią dzięki chołocie która olewa prawo i go nadużywa

 • plutek4 - niezalogowany 2013-10-11 17:52:56

  Kary za nieuzasadnione parkowanie na kopertach dla osob niepolnosprawnych powinny byc znacznie wysze !!! Nasza straz miejska zamiast stac z fotoplastikonem na ulicy powinna czesciej sprawdzac kto faktycznie parkuje na takich parkingach. Sam nie raz spotkalem sie jak samochod z osoba niepelnosprawna na wozku parkuje na zwyklym (mniejszym) parkingu, a koperta dla niepelnosprawnych jak zajeta przez osoby, ktore wrecz biegaja, a maja pewnie karte z innego powodu. Kiedys w Toruniu przy kopercie dla niepelosprawnych przeczytalem taki napis "ZABIERAJAC MOJE MIEJSCE PARKINGOWE,ZABIERZ MOJE KALECTWO" i ten napis powinien naprawde podzialac na tych, ktorzy parkuja na tych miejscach z niuzasadnionego powodu. Uwazam, ze my jako spoleczenstwo powinnismy czesciej zwracac ludzia parkujacych w nieuzasadniony sposob uwage i ich zawstydzac przy innych.

 • lukasxx - niezalogowany 2013-10-11 16:04:50

  Ja nie zajmuję miejsc niepełnosprawnym i jestem jak najbardziej za tym, żeby słono karać osoby, które to robią, a to niestety bardzo częste. Korona mi z głowy nie spadnie, jak przejdę się 50 metrów... Ale 2000 tys zł to chyba przesada? Większość ludzi nie zarobi tyle przez całe swoje życie... A może znowu pomyłka redaktora?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com