:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze B. dobre
K. Berezowski - blog 16/02/2019 19:08

Tegoroczna zima nie należała do mroźnych i srogich, ominęły nas duże opady śniegu a te, które były nie tworzyły na jezdniach błota poślizgowego. Mrozy również, w przeciwieństwie do innych rejonów Polski, były jakby trochę mniejsze. Szczecinek jest miastem położonym pomiędzy dwoma jeziorami z uroczymi miejscami w jego centrum, z choćby przepięknym parkiem, który przyciąga nie tylko swoim urokiem. Jest posadowiony w samym środku miasta i czy chcemy, czy nie, zawsze niemal z każdej głównej ulicy będziemy obserwowali taflę jeziora i dorodne, stare drzewa. I nawet te rozkrzyczane gawrony, które upatrzyły sobie od lat miejsce w pobliżu najstarszego liceum, nie są w stanie zakłócić tego pięknego krajobrazu. Jakoś musiałem zacząć te przejażdżkę po Szczecinku. Wszystkim jest wiadome, że społeczeństwo nie tylko naszego miasta, ale generalnie całej Polski powoli starzeje się i tym samym przybywa ludzi w podeszłym wieku. Wśród tych ludzi jest wielu, którzy przez lata korzystali z własnych środków lokomocji i dziś w miarę swoich możliwości jeśli tylko mogą, nie chcą korzystać z pomocy osób trzecich. Sami przemieszczają się w różne miejsca Szczecinka, by załatwiać swoje sprawy.

Tekst/wideo: Marek Bublej, Ruch Miejski

Tu zaczyna się strata czasu dla osób, które chcąc zaparkować swój samochód. Szukają dogodnego miejsca. Takich miejsc jest niewiele. Oczywiście cały czas mam na myśli osoby, które ze względu na swój wiek oraz na uciążliwości chorobowe uzyskały kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej. Dobrze, że chociaż sklepy dyskontowe Kaufland, Tesco, Lidl czy galeria Aria mają tak przystosowane miejsca. To naprawdę ułatwia życie i funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami.

Natomiast bardzo mocno martwi fakt braku miejsc dla osób z niepełnosprawnościami przy głównych urzędach miasta. W tym celu złożony został wniosek do Biura Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Starostwie Powiatowym w Szczecinku, ale o tym później.

Wsiedliśmy w samochód i z kolegą uzbrojonym w aparat fotograficzny udaliśmy się na przejażdżkę po Szczecinku. Nasza podróż rozpoczęła się od parkingu przy sklepie dyskontowym Biedronka przy ulicy Cieślaka. Parking rozwiązany doskonale, miejsca dla osób z niepełnosprawnością niemal przy samym wejściu do sklepu. Uważamy, że rozwiązanie jest bardzo dobre. Kolejne miejsce to parking przy sklepie Tesco. Sytuacja jest podobna: parking nie tylko posiada miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla matek z dziećmi. Niesamowity plus dla tego sklepu. Kolejnym sklepem była kolejna Biedronka - stan posiadania wyznaczonych miejsc parkingowych - bez zastrzeżeń.

Ominęliśmy osiedle Zachód i przy hotelu Viki skręciliśmy w lewo, udając się w kierunku centrum miasta. I tu zaczyna się problem. Przy szczecineckim szpitalu w sam raz przed samym wejściem do rejestracji ZOZ-u mamy miejsce do parkowania. Dla kogo? Dla samochodów z napisem :"taxi". Mamy też niewielką ilością miejsc dla samochodów prywatnych, które i tak z reguły parkowane są na poboczu drogi, po sforsowaniu wcale niemałego krawężnika, brodząc w kałużach pełnych błota i zmąconej wody. Do szpitala nie przyjeżdża się dla przyjemności, często odwiedzają go osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie one maja zaparkować? Na miejscu dla pojazdów z oznaczeniem "taxi? Przecież za chwilę wezwany zostanie patrol Straży Miejskiej i taka osoba zostanie ukarana mandatem. Gdzie zatem osoba z niepełnosprawnością ma zaparkować?

Jedźmy dalej. Ulica Jasna. Miejsca dla uprawnionego samochodu brak, czy więc Sąd Rejonowy Wydział Spraw Cywilnych nie przewidział takiej możliwości by przed Sądem umieścić chociaż jedno miejsce dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością?

Rozumiem że wokół tego fragmentu ulicy jest sporo miejsc parkingowych: przy szkole i dalej przy restauracji Jolka. Ale tam z powodzeniem mogą parkować osoby w pełni zdrowe, osoby z niepełnosprawnością powinny mieć dla siebie przeznaczone miejsce nieopodal furtki w płocie okalającym posesję Sądu Rejonowego.

Jedźmy dalej. To, co dzieje się przed budynkiem Poczty Głównej w Szczecinku, to woła o pomstę do nieba. Droga całkowicie zakorkowana, jedno miejsce oznaczone jako miejsce do postoju dla pojazdów osób z niepełnosprawnością przed wejściem do budynku Sądu, to jest jakieś 100 m od poczty. Czyżby do poczty nie przychodziły osoby z niepełnosprawnością? Podejrzewam, że ten fragment miasta został utrzymany jako „ciche” miejsce do wtórnej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Począwszy od miejsca parkingowego, przez śliskie i niewygodne schody do długotrwałego oczekiwania w kolejce przed okienkiem poczty. No cóż, trzeba być zdrowym żeby chorować.

Sąsiadujący parking z Galerią Aria pod względem miejsc parkingowych dla posiadaczy kart - nie ma zastrzeżeń. Natomiast zastrzeżenia są i to olbrzymie do szczecineckiej Straży Miejskiej, która nie potrafi poradzić sobie z zajmowaniem miejsc parkingowych przez handlarzy samochodami.

Kuriozalnym przykładem indolencji jest wystawienie przez licencjonowanego komisanta aut, pojazdów do sprzedaży na parkingu naprzeciw Kościoła pw. NNMP - to już przekracza wszelkie dopuszczalne normy i zachowania. Trochę mi to przypomina biblijne kupczenie przed synagogą w Jerozolimie gdzie Chrystus rozgonił te całe towarzystwo. Może się mylę, może ktoś jednak przyjechał w pobliże kościoła w celach religijnych i tak długo się modli, że samochody stoją tam całymi dniami aż niemal zarosły kurzem.

Osobną sprawą w Szczecinku jest kwestia zabezpieczenia miejsc parkingowych na osiedlu Winniczna, a szczególnie w pobliżu powstającym na górce torze do szusowania nartami. Czy ktoś planując takie miejsce zastanawiał się nad miejscami parkingowymi? Z tych miejsc jakie tam powstały i w dalszym ciągu powstają nie tylko korzystać będą mieszkańcy pobliskich osiedli, ale również narciarze z oddalonych ulic naszego miasta, jak również innych miejscowości. Gdzie więc te samochody będą parkowały? I znowu mamy problem. Ulica Winniczna już jest zakorkowana. Nie dosyć tego, że samochody niemal wjeżdżają jeden na drugi. Dodatkowo te uliczki obrane zostały za doskonałe miejsce do nauki jazdy dla „elek” nie tylko ze Szczecinka i ale też z innych pobliskich miejscowości, takich jak Piła czy Koszalin.

W pobliżu ulicy Winnicznej istnieje chyba jedyna taka bodaj w całym zachodniopomorskim, ulica o swojsko brzmiącej nazwie Bagienna. Zachęcam władze miasta do „pochylenia się” nad pomysłem ulokowania tam parkingu „dedykowanego” korzystającym z przyszłego wyciągu narciarskiego, targowiska miejskiego i miejscowym mieszkańcom. Miejsce jest doskonałe w tej lokalizacji, nigdy nie powstanie jakikolwiek budynek choćby drewniany. Nawet przed wojną Niemcy nie chcieli tam nic budować, natomiast parking może w tym miejscu zaistnieć i ostatecznie rozładować trudną sytuację parkingową wielu szczecineckich właścicieli pojazdów samochodowych i nie tylko.

A przecież wystarczy przejść się uliczkami Szczecinka i tylko delikatnie wychylić się za róg ulicy czy dużego domu, by te problemy zauważyć. My, jako Ruch Miejski, tym krótkim felietonem pragniemy podpowiedzieć, może zasugerować włodarzom miasta, że istnieją różne problemy, między innymi problemy z miejscami parkingowymi. Ten felieton jest jedynie wskazówką a co na podstawie tego tekstu zrobi Urząd Miasta?

Gdy rozpoczynałem fen felieton pomyślałem sobie że warto było by porozmawiać o ważnych tematach w dobrym towarzystwie przy filiżance aromatycznej wyjątkowo dobrej (i jakże drogiej) herbaty Da Hong Pao, niestety jej w Szczecinku nie uświadczymy w sklepach, nawet tych najlepszych.

Jak w Kanie Galilejskiej najlepszy smak, pozostawiam jednak na koniec.

Jesteśmy w środku pory zimowej. Temperatura jest raczej znośna, opady z reguły sporadyczne, mimo to na ulicach utrzymują się niewielkie kałuże. Tam, gdzie nie ma kostki brukowej, a jest zwykłe ubite podłoże z ziemi, czasami z przemieszanej gliny, przejście przez taki teren jest zawsze okupione brudnymi butami. Dobrze, jeśli tylko butami, bo na takiej mazi łatwo o wywrotkę i dosłownie utytłanie się całemu w błocie.

W samym centrum Szczecinka mamy dwa duże piękne parkingi, nad którymi Urząd Miasta w ogóle nie panuje, chyba zapomniał o ich istnieniu. Wydaje się, że tam nie ma po prostu gospodarza. Ileż to razy widziano poprzedniego burmistrza, jak przechodził z okazałego gmachu Urzędu Miasta do pobliskiej pierogarni, przemykając pomiędzy budynkami. Gdy pan burmistrz znajdował się na wysokości jednego z „okazałych” parkingów przy ulicy Zamkowej, samoistnie odwracał swoją głowę by tego niewielkiego problemu miejskiego nie zauważać. No cóż, nikt zapewne z pracowników Urzędu Miasta nie korzysta z parkingu przy ulicy Zamkowej przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. A co dzieje się z parkingiem za Urzędem Miasta w sąsiedztwie ulicy Jana Pawła? Tam również mamy wykopki, wzbogacone wystającymi krawężnikami, o które co nie jest rzadkością potykają się albo samochody albo ich właściciele. W sąsiedztwie tego parkingu jest parking zamknięty szlabanem, tylko dla wybrańców. Jak stoi się na drodze dojazdowej od strony ulicy 1-go Maja, to bez zastanowienia widać różnicę pomiędzy prawą stroną parkingu, a lewą stroną również parkingu. Tak nasuwa się od razu spostrzeżenie, czy nasz Burmistrz sprawujący swoją funkcje również zauważa ten drobny szczegół na parkingu dla samochodów osobowych na zapleczu Urzędu Miasta? Bo poprzedni, jak wiadomo, machnął na to ręką.

Tekst/wideo: Marek Bublej, Ruch Miejski

Ruch Miejski - parkingi - dodatek do materiału from temat.szczecinecki on Vimeo.

Reklama

parkingi szczecinek - komentarze opinie

 • gość 2019-02-17 09:44:30

  Proszę nie przesadzać z tymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością. Rozumiem, że społeczeństwo się starzeje, ale jest ich procentowo za dużo w stosunku do potrzeb i wykorzystywania. Proszę się jeszcze raz przejechać i zobaczyć ile to tych miejsc jest zajętych o różnych godzinach. Wtedy prosze napisać rzetelny artykuł. Proszę mieć również na uwadze, że priorytetem w skali śiwata jest rozwój komunikacji zbiorowej, a we wskazane w artykule miejsca bez problemu można dojechać komunikacją publiczną, ewentulanie jeśli potrzeba pod same drzwi to taxi.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-17 17:28:54

  Pod szpitalem nie ma nawet miejsca dla niepełnosprawnych przy ul. Kościuszki. W Szczecinku brakuje miejsc parkingowych.

 • gość 2019-02-18 09:47:43

  Szczecinek i komunikacja zbiorowa? A kiedy ostani raz jeździłeś autobusem? Masz pewnie miejsce przy ratuszu za szlabanem, oddzialającym kastę rządzącą od plebsu. Plebs parkuje na dziurawym placu po drugiej stronie. Tyle w temacie.

 • gość 2019-02-18 18:06:53

  a superkomputer MIT obliczył że ziemia przestanie się adawać do życia w 2040r. Czyli za 21 lat. Już dziś nawet ludzie miajacy 30-40 lat obserwują jak bardzo zmienił się klimat w ciągu ich życia. Zatem czy wożenie dupska złomem to faktycznie nasz priorytet? I dokąd na tym zajedziemy jako mieszkańcy naszego jedynego prawdziwego domu- ZIEMI ?
  Szpital - rodzi konkretne potrzeby, ale mam wrażenie że większość bezsensowengo ruch smrodu spalin i hałasu możnaby uniknąc. Rower, spacer czy autobus.

  Może włdze miasta pomyślałyby w jaki sposób ograniczyć ten zbyt duży jak nasza mikro-mieścinę ruch. Mogą mieszczać w Trzesiecce, ale to i tak nic nie zmieni - zanieczyszczenia są globalne, nie pakujemy ich i nie wysyłamy na marsa.

 • gość 2019-02-19 15:45:06

  gość 2019-02-18 18:06:53 szybciejniż globalne ocieplenie przyjdzie islam i twoją córkę i żonę zamieni w niewolnice seksualne, czyli tak jak było przed chrześcijaństwem. Śmiało więc - wsiadaj na rower i popieraj Wiosnę!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Sprzedam fajne, własnościowe

Sprzedam fajne, własnościowe mieszkanie: 58, 67 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka/wc,przedpokój,III piętro,do remontu,12 rodzinna klatka w..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


ROLETY i MOSKITIERY na wymiar

ROLETY dzień noc, zaciemniające, termiczne, dachowe MOSKITIERY okienne, balkonowe Plisy/Żaluzje/Rolety zewnętrzne Produkcja na miejscu ->Sprzedaż..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


REGULACJA OKIEN PCV -okres

REGULACJA OKIEN PCV - regulacja zacinających się okien - likwidacja przedmuchów - czyszczenie i konserwacja okuć - wymiana klamek


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"