:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Paweł Skierski - drugi w Polsce

Dzieci i młodzież, Paweł Skierski drugi Polsce - zdjęcie, fotografia

Taką wiedzą historyczną mogą się pochwalić tylko nieliczni. Paweł Skierski z I Liceum Ogólnokształcącego zajął drugie miejsce w Polsce, biorąc w Konkursie "Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie Niezłomni". W zmaganiach wzięło udział blisko 40 osób. 

Zgrupowanie laureatów i uroczyste zakończenie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni" miało miejsce w dniach 9-10.04 w Lublinie. Pierwszego dnia laureaci zapoznali się z historią polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Blisko 40 osób wzięło udział w przejściu z przewodnikami po pierwszym w Polsce „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Trasa szlaku obejmuje kilkadziesiąt miejsc w przestrzeni miasta Lublina związanego z polskim podziemiem niepodległościowym i aparatem represji ustanowionym po II wojnie światowej przez okupanta sowieckiego. 

Następnie uczestnicy wzięli udział w objeździe autokarem po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie. Odwiedzili m.in. obóz koncentracyjny NKWD w Krzesimowie oraz miejsce pochówku ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Piaskach. Wieczorem młodzież wzięła udział w spotkaniu z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Naszymi prelegentami byli: Marek Franczak – syn Józefa Franczaka ps. „Lalek”, żołnierza WiN Magdalena Zarzycka-Redwan – córka Władysława i Stefanii Zarzyckich z WiN, urodzona w więzieniu sowieckim na Zamku Lubelskim Waldemar Wroński – siostrzeniec Tadeusza Radwańskiego ps. „Kostek”, żołnierza NSZ Wioletta Paplińska – wnuczka Zdzisław Dąbrowski ps. „Senator”, żołnierza WiN Tadeusz Piecyk – syn Wacława Piecyk ps. „Pożoga”, powstańca warszawskiego, żołnierza WiN

10.04 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyło się uroczyste zakończenie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Wśród przybyłych gości byli m.in. Eugeniusz Pelak – Lubelski Wicekurator Oświaty, w imieniu Wojewody Lubelskiego prof. Przemysława Czarnka- Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego – dr Rafał Dobrowolski, w imieniu Prezydenta Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka – Zdzisław Niedbała, Wiceprzewodniczący Rady Miasta – prof. Mieczysław Ryba, Magdalena Zarzycka-Redwan – prezes Stowarzyszenie Dzieci Żołnierzy Wyklętych.Podczas uroczystego zakończenia VI edycji Konkursu prelekcje pt.: "Żołnierze Wyklęci jako wzór patriotyzmu dla młodzieży” wygłosił prof. Mieczysław Ryba. 

Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego z Lublina.

foto: FB

Paweł Skierski - drugi w Polsce komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com