:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Peter Kottmann, właściciel BHK: Dlaczego Szczecinek? Etyka pracy Polaków i bliskość Kronospanu

Biznes, Peter Kottmann właściciel Dlaczego Szczecinek Etyka pracy Polaków bliskość Kronospanu - zdjęcie, fotografia

Tak jak informowaliśmy, do Szczecineckiego Klastra Meblowego dołączy nowy, niemiecki inwestor z branży meblarskiej. BHK Holz und Kunststoff KG H. Kotmann już wkrótce rozpocznie w Szczecinku produkcję komponentów do mebli. BHK to niemiecka firma, która od 40 lat produkuje elementy wyposażenia wnętrz, drzwi meblowe, części do łóżek oraz systemy do renowacji schodów. Pod inną swoją marką produkuje też nowoczesne podłogi. Firma zamierza zatrudnić w Szczecinku 50 pracowników.

Szczegóły dotyczące nowego przedsiębiorcy, który da zatrudnienie mieszkańcom Szczecinka i powiatu, można było poznać podczas zorganizowanej we wtorek (7.02) w Studiu MDF Kronospan Design Center specjalnej konferencji prasowej. Wzięli w niej udział: członek zarządu firmy Kronospan Krzysztof Aleksandrowicz, wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, a także przedstawiciele BHK, w tym – właściciel firmy Peter Kottmann. Podczas konferencji miało miejsce oficjalne podpisanie deklaracji przystąpienia do Szczecineckiego Klastra Meblowego.

Po zaprezentowaniu firmy niemieckiego inwestora najpierw oficjalnie przywitał Krzysztof Aleksandrowicz: - Witamy firmę BHK w Szczecinku. Cieszę się za tych ludzi, którzy lada moment będą tu zatrudnieni. W niedługim czasie przystąpimy do budowy kolejnej hali, w której będą się mieścić nowi inwestorzy. Wówczas ta kula śnieżna, która zaczyna się rozpędzać, a o której kiedyś mówił pan burmistrz, zaczyna być faktem. 

- Jako samorządowcy zawsze staramy się wspierać gospodarkę – zaznaczył obecny na konferencji wicemarszałek Jarosław Rzepa. - To chyba nieprzypadkowo, że dzisiaj właśnie w Szczecinku i w Warszawie mają miejsce dwa najważniejsze spotkania. W stolicy jest pani kanclerz Angela Merkel, która rozmawia dzisiaj ze stroną rządową. A w Szczecinku tworzy się to, o co nam zawsze chodziło – gospodarka i nowe miejsca pracy. 

Nowa firma w klastrze. To niemiecka BHK Holtz from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

Głos zabrał także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: - Jestem niezwykle zadowolony, że kolejna fabryka dołącza do SKM. Fabryka Kronospan jest praktycznie największym producentem płyty meblowej na świecie. I trudno, aby fabryki mebli nie chciały inwestować tuż obok. Wiele osób zarzuca nam, że chwalimy się fabrykami, które zatrudniają po 50, 60 osób. Takie dywersyfikowanie zakładów pracy to najlepsze, co może nas spotkać. Nie ma takiego zagrożenia, że olbrzymia fabryka, która zatrudnia 1200 osób zostaje nagle zamknięta. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że ta wspomniana kula śnieżna przyspiesza i za chwilę będziemy mieli w Szczecinku kolejne fabryki. Życzę państwu, aby się tu dobrze produkowało, a inwestycja była dużym sukcesem.

Jak wyjawił w rozmowie z Tematem Peter Kottmann, właściciel BHK, głównym czynnikiem, który przywiódł firmę do Szczecinka była ekonomia oraz przyjazne otoczenie dla przedsiębiorców. To także dobrze oceniani przez zagranicznych właścicieli firm pracownicy.

- Dlaczego tu jesteśmy? Odpowiedź jest jedna: Kronospan – powiedział Tematowi Peter Kottmann. - Widzimy duży potencjał u polskich producentów, jak i pracowników. Polski rynek także bardzo mocno się rozwija. W naszym przypadku bardzo ważnym czynnikiem jest także transport. Dzięki umiejscowieniu firmy w Szczecinku, zmniejszają się koszty wysyłki płyty, bo dotychczas trzeba było płytę wysłać do Niemiec, a potem jeszcze produkt końcowy wysłać do klienta. Wiadomo, ze Szczecinka będzie go łatwiej wysłać niż z Niemiec. Koszty energii także są niezwykle ważne. W Niemczech jest ona pięć razy droższa. Ale głównym czynnikiem jest bliskość do odbiorców i bliskość do Kronospanu. 

- W naszej firmie w Niemczech są już Polacy, którzy wyjechali za granicę poszukując zatrudnienia – podkreślił dalej nasz rozmówca. - Ale co jest dla nas bardzo ważne, nie przenosimy miejsc pracy tutaj, tylko w Szczecinku zamierzamy stworzyć nowe. W pierwszej kolejności będziemy poszukiwać ludzi na stanowiska kierownicze. Drugim krokiem będzie znalezienie pracowników do działu produkcji. Osobiście, bardzo dobrze oceniam pracę polskich pracowników nie tylko w Niemczech, ale i w Wielkiej Brytanii. Zastanawiamy się wszyscy, jak to będzie po Brexicie. Jeśli duża grupa Polaków wróci, jak Wielka Brytania poradzi sobie bez tych pracowników, którzy opuszczą ten kraj. Przez to, że mamy doświadczenie zarówno w zakładach niemieckich, jak i brytyjskich, jesteśmy otwarci na pracę ludzi różnych narodowości. A wracając do Polaków, najbardziej cenimy sobie w tej grupie pracowniczej wysoką etykę pracy. 


Peter Kottmann, właściciel BHK: Dlaczego Szczecinek? Etyka pracy Polaków i bliskość Kronospanu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com