:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

Pieniądze dla setek kolejarzy w Szczecinku. Chodzi o tysiące złotych

Pieniądze dla setek kolejarzy w Szczecinku. Chodzi o tysiące złotych

Dostać nagle do ręki kilka tysięcy zł? Kto nie marzy o takim prezencie… Nasz Czytelnik, emerytowany pracownik kolei, właśnie tego typu gotówkowy podarunek otrzymał.

Załatwiając swoje sprawy w jednym z oddziałów Banku Pekao S.A., zdziwił się bardzo, gdy najpierw poproszono go o potwierdzenie, że był pracownikiem Polskich Kolei Państwowych, a następnie, gdy wypłacono mu ponad 4 tys. zł. Nasz Czytelnik dowiedział się, że to wypłata za posiadanie części aktywów Funduszu Własności Pracowniczej PKP. Zgłosił się do redakcji „Tematu Szczecineckiego”, żeby zaapelować do innych pracowników kolei, którzy nie wiedzą, że należą się im jakiekolwiek pieniądze.

- Ta sprawa dotyczy głównie osób mających dzisiaj po 70, 80 lat, czyli najstarszych pracowników Polskich Kolei Państwowych – podkreśla nasz rozmówca. – Ci ludzie pewnie nawet nie są świadomi, że mogą dostać od kolei jakiekolwiek pieniądze. A przecież to im się należy. O tych pieniądzach nie wiedzą też często rodziny kolejarzy, ich dzieci. Bardzo często jest tak, że dzisiaj byli pracownicy PKP to osoby niezbyt zamożne, często schorowane. Taka gotówka z pewnością by się im przydała.
- Jeśli nikt nie zgłosi się po wypłatę należnej sumy, czy to były pracownik, czy członkowie rodziny, to te pieniądze przepadną – dodaje nasz Czytelnik. – Dlaczego tak ma być? Nikt nigdzie niczego nie nagłaśnia. Ja sam do tej pory o niczym nie wiedziałem. A jeżeli takich ludzi, jak ja jest więcej? W Szczecinku mieszka spora grupa byłych pracowników kolei. Może komuś taka informacja pomoże.

Skąd pochodzą pieniądze należne byłym pracownikom kolei? Chodzi o jednostki uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej PKP. Były one przydzielane pracownikom, którzy złożyli do ówczesnego pracodawcy PKP oświadczenie o woli przystąpienia do Funduszu Własności Pracowniczej PKP. Osoba, która takie oświadczenie złożyła, otrzymywała stosowne potwierdzenie oraz informację o ilości przydzielonych jednostek uczestnictwa we wspomnianym funduszu. 

Co ważne, prawo do tych jednostek mają nie tylko pracownicy, ale też ich spadkobiercy. Jeśli po jednostki nikt się nie zgłosi, zostaną ostatecznie przejęte przez Skarb Państwa. Mowa o łącznej kwocie rzędu 200 mln zł.

Osoby zainteresowane sprawą, mogą uzyskać więcej szczegółowych informacji w placówkach banku „Pekao S.A.”. Posiadacze jednostek uczestnictwa powinni udać się tam z dowodem osobistym, a spadkobiercy - z aktem zgonu posiadacza.
 


pkp kolej pieniądze szczecinek - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się