:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Pieniądze prezesów: Nie "nagroda", tylko "zmienna część wynagrodzenia". Czyli po ile?

Prezesi nie biorą nagród. Biorą
Temat Szczecinecki 08/10/2018 05:49

Nagród dla prezesów już nie ma. Niemożliwe? Możliwe. Od 2017 roku zmieniła się ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń członków zarządu spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Od tej pory dodatkowe pieniądze dla prezesów znajdą się wtedy, gdy zrealizują “cele zarządcze”. Czyli słowa “nagroda” nie ma. Jest za to “zmienna część wynagrodzenia”. I nadal chodzi o dodatkowe pieniądze. Niemałe.

 

Decyzję o jej przyznawaniu (lub nie), podejmuje właściwa firmie rada nadzorcza w drodze uchwały. Sam system wynagradzania reguluje ustawa “kominowa”. Tu wynagrodzenie zależne jest od “zrealizowania celów zarządczych” oraz dzielone jest na część stałą i zmienną. Zwykle przyznaje się je za “stopień realizacji wyznaczonych celów” lub “efektywność pracy”. Czy wysokość nagród, zwanych obecnie “częścią zmienną wynagrodzenia” jest niejawna? W Szczecinku można sądzić, że jej ujawnienie wiąże się z dużym wysiłkiem ze strony miejskich spółek, choć nie wszystkich. Temat zarobków jest nadal w Polsce sprawą drażliwą. Uzyskanie informacji o ich wysokości czasem jest albo niemożliwe, albo mocno utrudniane. Przykłady? 29.08 i 11.09 wszystkie spółki miejskie otrzymały od Tematu zapytanie o wysokość “nagród”. W pierwszym naszym zapytaniu pojawił się błąd: pytaliśmy o “nagrody” oraz “dodatki roczne”. Ponieważ zmieniło się nazewnictwo, zostało to skwapliwie wykorzystane przez PWiK, MEC i ZGM, które szybko udzieliły odpowiedzi negujących, traktując pismo literalnie.

Miejska Energetyka Cieplna: “Prezes Spółki nie otrzymał nagrody rocznej ani innych dodatków rocznych za ubiegły rok, wynikających z umowy o pracę”.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej: “Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp z o.o. w Szczecinku nie otrzymał nagrody ani innych rocznych dodatków wynikających z umowy o pracę za rok 2017”.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji: “Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Prezes i Wiceprezes PWiK sp. z o.o. nie otrzymali za rok 2017 nagród jak również innych dodatków”.

Ale nieco inne światło na całość rzuca jednak odpowiedź, która nadeszła z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Szczecinku od prezesa Radosława Żmudy-Trzebiatowskiego. Odpowiadając na identyczne zapytanie prezes firmy od razu wyjaśnia, że zmieniło się nazewnictwo nagród, których dotyczyło, i że w tej chwili nazywają się “częścią zmienną wynagrodzenia”. Jakby tego było mało, PGK od razu, jako jedyna spółka miejska, podaje wysokości przyznanych dodatkowych kwot. To 11.449,83 zł brutto w przypadku prezesa zarządu i 11.009,45 zł brutto dla wiceprezesa.

Podobne wyjaśnienia napłynęły bardzo szybko ze spółki Aqua Tur, zawiadującej basenem w Szczecinku. I choć tutaj odbyło się bez dokładnego wskazania kwoty, to informacja zawarta była czytelnie: “Część zmienna wynagrodzenia równała się wysokości jednokrotności wynagrodzenia”. Na podstawie rocznego zeznania majątkowego można wyliczyć, że w przypadku prezes basenu, Beaty Brackiej, jest to około 8.9 tys. zł.

Również Komunikacja Miejska sp. z o.o. w obszernej odpowiedzi informuje o wysokości “wynagrodzenia zmiennego”, które Rada Nadzorcza przyznała prezesowi Tomaszowi Merkowi. To 11.009,45 zł. W odpowiedzi podano także punktację, która posłużyła radzie do ustalenia tego wynagrodzenia. Prezes otrzymał punkty za “wzrost przychodów z działalności podstawowej”.

Po kolejnym piśmie, tym razem nie pozostawiającym możliwości nieprecyzyjnej odpowiedzi, kolejna informacja wpływa od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku. “Wypłacona w 2018 roku należna zmienna część wynagrodzenia zarządu spółki za rok 2017 wyniosła jednokrotność należnego wynagrodzenia stałego.” To także można w przybliżeniu podać na podstawie zeznania majątkowego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej. W przybliżeniu 11.3 tys, zł.

W tym samym tonie tym razem odpowiada także Miejska Energetyka Cieplna. Prezes firmy też dostał “część zmienną wynagrodzenia”. Na podstawie BIP można stwierdzić, że chodzi o kwotę około 11.4 tys. zł.

Firma KM Usługi, której prezesem jest Robert Robak, do tej pory nie odpowiedziała na zapytanie.

Oryginalny pozostaje jak zawsze miejski ZGM, który w odpowiedzi na kolejne zapytanie, prosi o "podanie podstawy prawnej regulującej obowiązek udzielania informacji publicznej dot. wynagrodzenia Prezesa Zarządu wynikającego z kontraktu menedżerskiego zawartego ze Spółką ZGM TBS w Szczecinku”. Ale tutaj także, na podstawie rocznego zeznania majątkowego prezesa Tomasza Wełka można stwierdzić, że w przybliżeniu chodzi o kwotę 13,5 tys. zł. To największa kwota wśród prezesów spółek miejskich. 

Czy prezesi spółek miejskich zasługują na dodatkowe pieniądze, oceniają Rady Nadzorcze. Tak się jednak dzieje, że jeszcze żaden prezes w Szczecinku bez niemałego dodatku do niemałej wypłaty nie został.

Według GUS średnie wynagrodzenie statystycznego pracownika w 2018 roku nie przekracza 4 100 zł brutto.

Reklama

nagrody prezesi zmienna część wynagrodzenia samorząd cele zarządcze - komentarze opinie

 • gość 2018-10-08 06:30:26

  Przyznanie nagrody za wykonanie planu to nic zdrożnego, ale otrzymanie jej przez prezesa spółki generującej długi to już szczyt bezczelności. Najwidoczniej zmiana przepisów jest kolejnym bublem prawnym, gdyż przyznanie nagrody nie jest uzależnione od wyniku finansowego spółki. Zdumiewa mnie brak odpowiedzi od pana Robaka, PEŁNOMOCNIKA WYBORCZEGO PLATFORMY OBYWATELSKIEJ NA WYBORY SAMORZĄDOWE???

 • Gość - niezalogowany 2018-10-08 07:14:08

  Prezes PGK po wyborach zdecydowanie do zmiany, prezes basenu do likwidacji stanowisko. Czy te układy w mieście się skończą? Chcielibyśmy usłyszeć głos co do tych kwestii ludzi kandydujących na burmistrza.

 • gość 2018-10-08 07:39:54

  Ha. ha, ha jednak wypłynęło i to we właściwym czasie.

 • gość 2018-10-08 07:56:21

  Brak przejrzystości i robienie ludzi w balona.

 • gość 2018-10-08 08:26:30

  Przeciez tak jest w calym kraju.Duzo gorsze sa odprawy roznych prezesow i podprezesow w Spolkach Panstwowych,tam oni sie zmieniani co chwile i otrzymuja milionowe odprawy.Nawet za pare dni nic nie robienia nalezy im sie.

 • gość 2018-10-08 08:38:18

  Ciekawe,ilu pracowników spółek miejskich ma pobory w wysokości 4 100 zł brutto. Wg mojej wiedzy niewielu.

 • gość 2018-10-08 08:50:27

  na 100% będzie druga tura!
  W pierwszej planuję Głosować na Berezowskiego. Człowiek niezależny od partii może zrobić z tym porządek.

 • gość 2018-10-08 09:29:50

  Marek Kotschy członek rady nadzorczej PGK i etat wicestarosty, Krzysztof Lis etat starosty i członek rady nadzorczej MEC tak działa układ szczecinecki

 • Gość - niezalogowany 2018-10-08 10:20:00

  Myślałem że to „prima aprilis”???

  Pani prezes Basenu nagroda czy jak to nazywają?prawie 10 tyś pln
  za co się pytam?

  Za deficyt?
  Za zabranianie maluszkom korzystania z basenów?
  Za próby wyrzucenia trenera Marka i jego podopiecznych z basenu?

  Komedia lub dramat? Jak kto woli

 • gość 2018-10-08 10:55:14

  Premie są chyba za to, że Szczecinek jest w czołówce krajowej- niestety w kosztach utrzymania

 • gość 2018-10-08 10:59:42

  Niech PO dopisze się do banneru "Konwój wstydu"

 • gość 2018-10-08 12:12:28

  PREZES BASENU ??? a kto to jest ? po co to stanowisko, do generowania jeszcze większych strat ? jak długo szczecineckie PO będzie się jeszcze kompromitować tą sytuacją ? Może przed wyborami warto uderzyć się w pierś i przyznać się do błędu obsadzania takich stanowisk kolegami i sąsiadami ?

 • gość 2018-10-08 13:43:11

  Nie dość, że są na stanowiskach politycznych i żaden z tych panów w prywatnym biznesie nic nie osiągnął (w większości przypadków wręcz przeciwnie pogrążyli się na wolnym rynku) to jeszcze po kilkanaście tysięcy dodatkowo biorą nie wiadomo za co. Wstyd i żenada. Miejmy nadzieję, że po wyborach już ich nie będzie i będą mogli się wykazać w prywatnym biznesie, życzymy szczęścia i ciekawych pomysłów.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-08 14:10:02

  Kiedy konwój wstydu z powodu nagród dla przydupasków Raka? Upaśli brzuchy na naszych podatkach. Dobrze, że Krono szykuje dla Raka taxi? Będzie taryfiarzem? W końcu uczciwa praca?

 • gość 2018-10-08 15:03:10

  jesli prezes dobrze zarzada przedsiebiorstwem czy tez spólka to nagroda czemu by nie , pod warunkiem ze tez docenia swoich przcowników przyznajac im dodatkowe premie nie po kolezensku ale za wykonywana prace, jakies tam zachety motywacyjne musza byc

 • gość 2018-10-08 16:10:50

  Wystarczy być sąsiadem pana v-ce burmistrza Daniela i już amerykański sen się spełnia: Prezes PGK - od pakowacza do prezesa (a sposób zatrudnienia go wcześniej w OSiR obrósł już legendą sam Daniel wskazał mu biurko) Prezes basenu - od kasjerki do prezesa. Dziwnym trafem ten sen w cudowny sposób ujawnia się u sąsiadów v-ce burmistrza, ale to na pewno przypadek, przecież w spółkach miejskich i instytucjach miejskich to sami geniusze biznesu, aż strach pada na lokalny biznes co będzie jak odejdą ze stanowisk i wezmą się za prywatny interes.

 • gość 2018-10-09 07:22:47

  śmieją się nam w oczy a i tak gro osób pójdzie zagłosować na PO czy co moim zdaniem jeszcze gorzej SUCHO-LISA,.Ci ludzie już mieli swoją szansę i nie wykorzystali jej.

 • gość 2018-10-09 11:08:40

  Może czas aby zrobić drzewko rodzinno - sąsiedzko - kochankowych powiązań. Od ponad 10 lat w żadnej spółce miejskiej nie odbyły się konkursy na stanowisko prezesa, nie mówiąc już o stanowiskach kierowniczych i ogłoszeniach o naborze do Rad Nadzorczych.
  O ile dobrze pamiętam pierwszy i ostatni konkurs to wybór prezesa PWiK Sp. z o.o. w lipcu 2006r.
  Potem było już tylko gorzej - w ZGM TBS w październiku 2006r. zasiadł człowiek który wcześniej był informatykiem w wodociągach, potem trochę na basenie i pyk amerykański sen - jest prezesem, synem słynnych rodziców. Może trzeba także przypomnieć składy Rad Nadzorczych, dziwnie znajomo brzmiące nazwiska:
  Skład Rady Nadzorczej ZGM TBS Sp. z o.o. na kadencję 2015-2018:
  1) Zdzisław Zdanowicz - Przewodniczący,
  2) Henryk Rak - Zastępca Przewodniczącego,
  3) Grzegorz Dąbrowski - Członek.

  W PWiK Sp. z o.o.:
  1. Waldemar Mojsiewicz – Przewodniczący Rady Nadzorczej
  2. Czesław Podkowiak- Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  3. Włodzimierz Tosik– Członek Rady Nadzorczej
  Obecnie w Komunikacji Miejskiej:
  1. Janina Wawrzyniak
  2. Mirosław Wacławski
  3. Andrzej Zdanowicz

  Aqua Tur Sp. z o.o.:
  1. Leszek Seheńczuk
  2. Władysław Mietlicki
  3. Tomasz Merk - czyli prezes Komunikacji Miejskiej
  Wszystko macie tutaj, żadna tajemnica:
  https://www.szczecinek.pl/pl/page/jednostki-organizacyjne-i-sp%C3%B3%C5%82ki-z-udzia%C5%82em-miasta-szczecinek
  Myślę, że jeszcze mało wiemy...

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 12:20:13

  Ciekawe jak sie ma ,,Nagroda,,za autobusy elektryczne ktorych nie ma??? Chyba PO straci przed samymi wyborami

 • gość 2018-10-24 11:53:47

  Skoro mamy tak wybitnych prezesów, to dlaczego w Szczecinku mamy tak wysokie ceny za świadczenie usług przez spółki miejskie ? Mając monopol to żaden wyczyn

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


SYNDYK sprzeda 1/2 mieszkania

SYNDYK masy upadłości ogłasza konkurs ofert na sprzedaż udziału do 1/2 w nieruchomości lokalowej mieszkalnej w Parsęcku 39/1 o powierzchni 83,50m2 (..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Decor Trends zatrudni

Firma Decor Trends zatrudni Mistrza zmianowego/Brygadzistę: Opis stanowiska: - organizacja i nadzór realizacji zadań produkcyjnych; -..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"