:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C bezchmurnie

Piknikowo w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku

Dobiega końca kolejny rok pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku. Zwyczajowo przed rozpoczęciem wakacji mali podopieczni, uczęszczający na zajęcia terapeutyczne, mogli wziąć udział wraz ze swoimi rodzicami w przygotowanej specjalnie dla nich piknikowej zabawie. Tym razem piknik przebiegał w prawdziwie pirackim klimacie. Były pirackie przebrania, pirackie statki, tańce, wspólne pirackie zdjęcia i wiele innych, przypominających o wakacjach atrakcji.


A co będzie się działo w poradni po zakończeniu letniej przerwy? Placówka już przygotowuje się do wdrożenia nowych programów w ramach przyjętej niedawno Ustawy za życiem. Od września w poradni mają ruszyć zajęcia dla dzieci zagrożonych niepełnosprawnością. Będzie też specjalny program dla maluchów, w których istnieje ryzyko otyłości.
- Dzisiaj bawimy się i mówimy przygodzie „Ahoj” – podkreśla w rozmowie z „Tematem” Dorota Patkowska, dyrektor PPP w Szczecinku. - Co roku staramy się jakoś inaczej zorganizować nasz piknik, aby w ciekawy sposób zachęcić dzieci do zabawy. Jak widać, to udana inicjatywa. Zresztą zawsze jest pozytywny odzew. Mamy teraz dużo małych dzieci. To z myślą o nich przygotowywaliśmy atrakcje.
- To był ciężki rok, także dla rodziców, bo nie ukrywajmy, zajęcia terapeutyczne to przecież nie tylko zabawa – dodaje nasza rozmówczyni. - Oczywiście przed nami wakacje. Są one dla wszystkich. Także dla dzieci. Niech sobie odpoczną od tej ilości zajęć. A co potem? Poradnia została wiodącym ośrodkiem opiekuńczo-rehabilitacyjnym. To część programu znanej już Ustawy za życiem. Mam nadzieję, że od września ruszymy pełną parą w zakresie tego programu.
Jak się dowiedzieliśmy, poradnia będzie dysponować dodatkową przestrzenią i funduszami, przekazanymi przez powiat. - Liczymy na to, że remont nowych pomieszczeń szybko się zakończy i będziemy mogli wzbogacić ofertę zajęciową, również dla dzieci zagrożonych niepełnosprawnością – mówi dalej Dorota Patkowska i dodaje: 


- Do tej pory mieliśmy pewien problem z kwalifikowaniem dzieci na zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju. Zgodnie z definicją, w zajęciach mogły bowiem uczestniczyć dzieci z niepełnosprawnością. Czasem, szczególnie w takim najmłodszym wieku, na samym początku, ciężko jest rozpoznać konkretną niepełnosprawność. A ten program daje możliwość zaopiekowania się terapeutycznie tymi dziećmi, które dopiero wykazują jakieś nieprawidłowości, aby potem w trakcie obserwacji, bycia z tym dzieckiem, dojść do stwierdzenia, co tak naprawdę tą niepełnosprawnością jest. 


- Będą to zajęcia, które można zaproponować dzieciom od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole. Mogą w nich brać udział maluchy z różnymi dysfunkcjami: mówimy tu o nieprawidłowym rozwoju psychoruchowym, są to także dzieci z zagrożonych ciąż, które otrzymały niskie punkty w skali Apgar… Chodzi o wszelkie nieprawidłowości, jakie zauważają rodzice lub lekarze. Tutaj dzieci zostaną poddane pełnej diagnostyce, wywiadzie, a po obserwacji, po przeanalizowaniu dotychczasowych wyników stwierdzimy, czy jest to opóźnienie, które lada moment zostanie wyrównane, czy jest to już taki stan, który może skutkować zagrożeniem niepełnosprawnością w przyszłości. 
Dorota Patkowska wyjawiła nam, że w poradni wkrótce ruszy też program obejmujący opieką dzieci zagrożone otyłością. Mówi dyrektor poradni: 


- To dość znaczący problem, także u nas, w Szczecinku. Faktem jest że dotyczy już w dużej mierze dzieci w wieku szkolnym, kiedy one już same pozwalają sobie na różne przyjemności, często niekontrolowane przez rodziców. Ale jest też spora grupa dzieci w wieku przedszkolnym, która już takie tendencje przejawia. Są to m.in. dzieci, które w wyniku niepełnosprawności bądź chorób mają skłonności do tycia. Nawiązaliśmy współpracę z psychodietetykiem i dietetykiem. Chcielibyśmy poprowadzić z tymi dziećmi w formie zabawowej ciekawe zajęcia sportowe, które też miałyby być formą zachęcenia do aktywnego spędzania czasu. Mam nadzieję, że to się uda i że od września też taka grupa ruszy. Nie było to do tej pory nazwane niepełnosprawnością, ale potem w konsekwencji pojawiały się problemy emocjonalne, problemy tych dzieci w szkole, brak wiary we własne możliwości, niska samoocena... To problem, który potem negatywnie skutkuje przez lata, dlatego warto działać profilaktycznie i zadbać o to wszystko już w młodym wieku. 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


poradnia psychologiczno pedagogiczna szczecinek piknik statki pirackie przebrania wakacje - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się