:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  26°C pochmurno z przejaśnieniami

Płać i płacz. Stare kamienice odzyskują dawną świetność, a lokatorzy płacą wyższe czynsze

Opinie i felietony, Płać płacz Stare kamienice odzyskują dawną świetność lokatorzy płacą wyższe czynsze - zdjęcie, fotografia

Centrum naszego miasta obfituje w piękne przedwojenne kamienice. Wiele z nich już zostało starannie odnowionych, inne dopiero to czeka. Mieszkańcy cieszą się, że Szczecinek pięknie. Jaka jest jednak tego cena? I kto za to wszystko płaci?

 


- Mieszkam na jednej z ulic położonych nieopodal centrum. Wraz z dalszą rodziną miałam okazję wykupu całego budynku. Nie skorzystałam z tej oferty przed laty. Mąż mówił, że się nie opłaca. A teraz płać i płacz. Dalsza rodzina sprzedała swoje mieszkania, część mieszkań dostali nowi lokatorzy. Prywatna administracja budynku podniosła opłaty za mieszkanie. Wspólnota przegłosowała bardzo wysokie stawki na fundusz remontowy. Rzeczywiście budynek odzyskał dawną świetność. Nawet nie myślałam, że mieszkam w takiej ładnej kamienicy. Teraz nowi lokatorzy chcieliby zagospodarować podwórko. I znów szykują się podwyżki. To nie jest tak, że jestem biedna. Oboje z mężem pracujemy. Spłacamy kredyt na zakup własnego mieszkania naszego syna. Syn mieszka w dużym mieście i sam nie miał wystarczającej zdolności kredytowej - skarży się lokatorka jednej z niewielkich kamienic.
Narzekamy na niewyremontowane kamienice, które szpecą otoczenie. Tymczasem wielu mieszkańców naszego miasta po prostu nie stać na remont elewacji. Jeżeli mieszkańcy jako wspólnota podejmą decyzje o remoncie to potem przez długie lata spłacają wykonane prace. Są oczywiście dofinansowania z samorządu, jednakże stanowią one część środków i nie wszystkim wspólnotom udaje się je otrzymać. 
- Płacimy w Szczecinku, daleko od centrum, bardzo wysokie rachunki za mieszkanie. Mieszkanie jest duże, jak to w kamienicy. Stawki na fundusz remontowy i za zarządzanie do wspólnoty są od metra. Kiedyś nie odczuwałam tak tych opłat. Od czasu remontu czynsz wzrósł prawie dwukrotnie - podsumowuje lokatorka.
Jednym z elementem walki ze smogiem w miastach jest termomodernizacja budynków. Podczas paneli eksperckich pojawiają się głosy o konieczności powstania ogólnopolskiego programu, który finansowałby zmniejszenie zapotrzebowanie na energię budynków mieszkalnych. Koszt takiego programu szacowano wstępnie nawet na 40 mld złotych dla całego kraju.
- Jednym ze sposobów zmniejszenia opłat za mieszkanie jest próba znalezienia administratora, który oferuje niższą cenę za zarządzanie. Prywatni administratorzy, chcąc jednak "wykazać się" przez lokatorami chętnie przeprowadzają remonty klatek schodowych, części wspólnych budynków, za które płacą jednak lokatorzy, a nie administracja. Składki na fundusz remontowy powinny odzwierciedlać stan budynku i uwzględniać status materialny samych lokatorów. Nierzadko w blokach, gdzie wszystko jest mniej więcej wyremontowane administracja nadal utrzymuje wysoki fundusz remontowy na wszelki wypadek - powiedziano nam w jednej ze szczecineckich biur nieruchomości.

K. Berezowski

Płać i płacz. Stare kamienice odzyskują dawną świetność, a lokatorzy płacą wyższe czynsze komentarze opinie

 • gość 2018-04-26 15:02:54

  Może e czas najwyższy żeby ktoś się wziął za ten ZGM, nigdzie nie ma tak jak tu w Szczecinku, rządzą swoim prawem i z ludzi robią idiotów. Potrafia tylko eksmitować bo nawet nie dają szansy na polubowne dogadanie się. Cała elita co tam siedzi to ludzie bez zadnych skrupułów,nie obchodzi ich los mieszkańców.

 • gość 2018-04-26 15:04:36

  O 1 lipca wzrośnie czynsz w lokalach stanowiących mieszkaniowy zasób Miasta Szczecinek? Za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego z pełnym wyposażeniem technicznym będzie trzeba zapłacić 7,21 zł. W 2015 roku stawka ta wynosiła 7,05zł, a w 2014 – 6,88zł.

 • gość 2018-04-26 15:29:08

  Przynajmniej ci co remontują te zabytki mają robotę, a że czynsz odrobinkę wzrośnie :D

 • gość 2018-04-26 17:38:17

  Przecież teraz to praca szuka człowieka, co ty piszesz gość 2018-04-26 15:29:08

 • gość 2018-04-26 17:52:00

  70 mkw * 7zł/mkw=490 zł za sam czynsz + za wodę, ogrzewanie, gaz i prąd. Dwójka emerytów jak ma na to nastarczyć. A mieszkań na wynajem komunalnych nie buduje ekipa PO.

 • gość 2018-04-26 20:45:30

  Przeciez rzad obiecal tanie mieszkania,czynsz od 10 ,do 20 zl za m2 ,no tojakma sie do tego dzisiejsze 7 zl za m2.

 • gość 2018-04-26 21:32:38

  Dwójka emerytów mieszkających w komunalnym mieszkaniu powinna zajmować 40 mkw / 280 zł czynsz. A jak ich stać na 70 mkw to niech nie narzekają na czynsz, ekstra wygody kosztują. Wiele rodzin z dziećmi ( rodziny 4 osobowe) mieszka na 40 mkw, na "swoim" kupionym na kredyt mieszkaniu ( kredyt 800zł i czynsz 350zł).

 • gość 2018-04-27 11:55:23

  7 zł za mkw do Wełk to tylko na jego pensje i na jego dwór!+ fundusz remontowy i reszta mediaów; a z rządowych 20 zł ma być spłacany kredyt po 30 latach jesteś właścicielem!

 • gość 2018-04-27 14:49:18

  "Nierzadko w blokach, gdzie wszystko jest mniej więcej wyremontowane administracja nadal utrzymuje wysoki fundusz remontowy na wszelki wypadek" Przecież wspólnota może zmniejszyć ten fundusz remontowy. Nie wiem w czym problem. Zarządca to żaden pan i władca, tylko raczej "sługa"...

 • gość 2018-04-27 17:43:05

  gość 2018-04-27 11:55:23 Optymista,ktory mysli,ze w tych 20zl mieszcza sie oplaty za media itd.Te 10-20 zl za m2 to tylko oplata za czynsz,a inne oplaty dochodza dodatkowo.Inna spraw,ze rzad juz sie przyznal do tego,ze nie da sie budowac tanich mieszkan,teraz mowi,ze bedzie cos tam komus doplacal do czynszu.Juz kiedys PiS zbudowal tysiace mieszkan,tylko jakos ich nie widac.

 • gość 2018-04-27 18:20:50

  Ja nie rozumiem o czym jest ten tekst. Do kogo ta Pani ma pretensje? Bo większość komentujących to do ZGM. Tyle, że trochę to namieszane, bo w końcu nie wiem, czy Ci państwo mają mieszkanie wykupione, czy komunalne? Płacą czynsz, czy fundusz remontowy, bo na pewno nie płacą obu na raz. Ale skoro już prym tu wiodą komentatorzy, którzy znają się na wszystkim a najbardziej na tym jaki to zły ZGM to załóżmy, ze mieszkanie jest lokatorskie i ZGM (choć Pani mówi, ze kamienicą zarządza prywatny najemca :D ) Współczuję tym emerytom, ale oni sami rezygnowali i nadal rezygnują z szans na poprawę sytuacji i obniżenie kosztów życia. 1) Państwo emeryci mogli być właścicielami mieszkania, nie płacić czynszu tylko fundusz remontowy o który decydowaliby razem z resztą udziałowców wspólnoty, ale jak twierdzą nie opłacało im się. 2) Jako lokatorzy wraz z rodziną mogli wziąć kredyt, wykupić preferencyjnie cały budynek i zostać kamienicznikami = żyć z czynszów, które sami by wyceniali za metr kwadratowy. 3) Mogli i nadaj mogą za pośrednictwem ZGM, gazet, portali internetowych wymienić mieszkanie na mniejsze i płacić mniejszy czynsz za 35 metrowe o połowę mniejszy niż obecnie. 4)Mogą poprosić syna, by sam płacił raty za kredyt, który zaciągnęli na jego mieszkanie. Państwo są emerytami, więc syn pewnie w wieku produkcyjnym

 • gość 2018-04-27 19:35:47

  sługami to są dobrotliwi mieszkańcy podnoszący rekę za... i płacący ile Pan i Władca będzie chciał. To skutek nie interesowania się sprawami wspólnoty. Głosują tylko swoi.

Dodajesz jako: Zaloguj się