:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Płynność finansowa przedsiębiorstwa - jak ją poprawić?

Porady, Płynność finansowa przedsiębiorstwa poprawić - zdjęcie, fotografia
17/12/2018 10:07

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie to trudne zadanie. Maksymalizacja zysków ze sprzedaży często obarczona jest wysokim ryzykiem finansowym. Jak więc dbać o finanse, żeby poradzić sobie nawet w sytuacji zatorów płatniczych? Jak poprawić płynność finansową firmy i zabezpieczyć się przed jej utratą? Wyjaśniamy.

Definicja i analiza płynności finansowej

Płynność finansowa to najważniejszy wskaźnik stabilności przedsiębiorstwa, czyli zdolność firmy do wypłacania swoich zobowiązań. Jakich? Każdego rodzaju: wobec kontrahentów, wspólników czy pracowników, zamawiania i opłacania towarów. Właściciele firm często zapominają o analizie płynności finansowej. W wyniku tego wykonują ją dopiero wtedy, gdy ich przedsiębiorstwo popadnie w finansowe kłopoty. Tymczasem taką analizę należy robić jak najczęściej. Czynniki kształtujące płynność finansową to m.in.:

 • aktywa bieżące - zapasy, inwestycje krótkoterminowe
 • należności,
 • środki pieniężne,
 • pasywa bieżące (zobowiązania z dostaw i usług, pożyczek, krótkoterminowe rezerwy.

Gdy te czynniki zostaną dla danego przedsiębiorstwa określone, jego właściciel może wybrać modelową strategię zarządzania płynnością finansową. Istnieją trzy wskaźniki płynności, które pokazują w jakim stopniu firma jest w stanie regulować bieżące zobowiązania. W zależności od wybranego wskaźnika analizy płynności finansowej można dokonać na trzech poziomach:

 1. Płynność bieżąca (odnosi się do aktualnej sytuacji finansowej firmy),
 2. Płynność przyśpieszona (odnosi się do przyszłościowej sytuacji firmy),
 3. Płynność gotówkowa (odnosi się tylko do posiadanej obecnie gotówki bez uwzględniania innych czynników).

Można je przeanalizować za pomocą prostych wzorów:

(Źródło:  https://mojafirma.infor.pl/biznes-finanse/210376,3,Jak-zarzadzac-plynnoscia-finansowa-firmy.html, data ostatniego dostępu: 27.11.2018 r.) 

Zarządzanie płynnością finansową - jak dbać o finanse w firmie?

Odpowiednie zarządzanie chroni przed utratą płynności finansowej. Takie zjawisko do rzadkich nie należy. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, tylko w okresie od połowy 2017 r. do połowy 2018 r. upadłość finansową (ostateczny efekt utraty płynności) ogłosiło 628 firm w Polsce. To firmy, które były zadłużone u swoich wierzycieli na łączną sumę 50 mln zł. Jak nietrudno przewidzieć, te długi mogą doprowadzić kolejne przedsiębiorstwa do utraty płynności finansowej.

Obecnie ponad 54 proc. małych firm na rynku boi się, że stracą płynność finansową. Obawy nie są bezpodstawne, bo aż 63 proc. z nich ma problem z zatorami płatniczymi. Do takiego zatoru dochodzi w momencie, w którym kontrahent nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec przedsiębiorstwa. Wówczas przedsiębiorstwo nie może opłacić pracy swoich pracowników, zaś pracownicy własnych zobowiązań - w ten sposób spirala się nakręca. Często w takich sytuacjach potrzebny jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych w celu odzyskania płynności finansowej.

Zarządzanie płynnością finansową chroni przed dwoma zagrożeniami: utratą płynności oraz nadpłynnością (sytuacją, kiedy firma ma za dużo gotówki, jednak nie inwestuje jej i nie zyskuje, choć posiada taką możliwość). Istnieją dwie główne strategie zarządzania płynnością, w ramach których wyróżnia się:

 1. Podejście konserwatywne.
 2. Podejście liberalne.

Podejście konserwatywne w zarządzaniu płynnością finansową

Tę strategię można nazwać mało ryzykowną i bezpieczną, ale nie dającą tak wysokich zysków, jak strategia liberalna. Przedsiębiorcy, którzy stawiają na konserwatywność, utrzymują wysoki poziom środków pieniężnych oraz wysoki poziom zapasów. W zamian za to ponoszą wyższe koszty utrzymania i przechowywania swoich produktów. Jednocześnie udzielają krótszych terminów płatności swoim odbiorcom i nie akceptują opóźnień w spłacie.

W konsekwencji niektórzy z nich zrywają współpracę, ponieważ nie chcą być ponaglani. W ten sposób firma sprzedaje mniej, ale jej zysk jest pewny. W odróżnieniu od podejścia liberalnego przedsiębiorcy stawiają tutaj na rezerwy długoterminowe oraz długoterminowe rozliczenia. Stratedzy liberalni preferują pożyczki krótkoterminowe z szybkim terminem zwrotu kapitału. Jednak każdy przestój finansowy może tutaj spowodować problemy.

Podejście liberalne w zarządzaniu płynnością finansową

Przedsiębiorstwo, które stawia na takie podejście, decyduje się na utrzymywanie niskiego salda środków pieniężnych oraz niskiego stanu zapasów swojego produktu. W ten sposób nie ponosi zwiększonych kosztów za ich przechowywanie, jednak narażone jest na przestoje produkcyjno-sprzedażowe, gdyby tych zapasów zabrakło. A to oznacza niezrealizowanie przychodów ze sprzedaży.

Podejście liberalne zakłada też akceptowanie dłuższych terminów płatności od odbiorców oraz większą tolerancję dla opóźnień w spłacie. To wszystko wbrew pozorom ma służyć zwiększeniu dochodów firmy, ponieważ ta ułatwia odbiorcom zakupy. Przedsiębiorstwo ponosi jednak zwiększone ryzyko i jest bardziej narażone na utratę płynności finansowej.

Strategia konserwatywna i liberalna to dwa modelowe podejścia, jednak w praktyce każdy przedsiębiorca powinien opracować własny system działania - taki, który będzie najlepiej dopasowany do systemu pracy jego firmy.

Utrata płynności finansowej - przyczyny

Na utratę płynności finansowej wpływają czynniki od firmy zależne oraz niezależne. Do czynników niezależnych zaliczają się podatki i koszty produkcji, koszt inwestycji w środki trwałe, koszt siły roboczej, bieżące i oczekiwane okoliczności gospodarcze. Z kolei przyczyny utraty, które są zależne od przedsiębiorstwa to:

 • stosowane w firmie technologie - jeśli rozwiązania technologiczne są za drogie/nieodpowiednie, przedsiębiorstwo będzie generować straty na tym polu,
 • zła jakość zarządzania - jeśli zarządzanie zasobami ludzkimi czy innymi ważnymi elementami dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest nieodpowiednie, wtedy wszyscy na tym tracą - i pracownicy i pracodawca,
 • zła strategia finansowa - nieprzemyślana, niedostosowana do okoliczności i posiadanego kapitału,
 • zła charakterystyka danej branży - zły wybór przygotowywanego produktu/usługi, niedostosowanie do potrzeb branży.

Jak zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej?

Utrata płynności finansowej to olbrzymi cios dla każdego przedsiębiorstwa. Na krótszą metę możemy ratować naszą sytuację wzięciem pożyczki na raty, jednak nie jest to długotrwałe rozwiązanie problemu. Dobry plan działania pomoże większości firm wyjść z kłopotów finansowych. W każdym razie najlepiej byłoby nie generować braku płynności finansowej.

Zmniejszenie takiego ryzyka polega na dokładnej analizie rynku i jego potrzeb oraz obraniu odpowiedniej strategii finansowej. Pomoże też stosowanie podejścia konserwatywnego, które zakłada m.in. małą tolerancję na opóźnienia w spłacie od wspólników/klientów. Należy też przeanalizować działanie firmy od procesu zarządzania po stosowane technologie. Być może niektóre procesy mogą być tańsze, a wykorzystywane maszyny to stara technologia przynosząca straty? Każdy element ma znaczenie.

Utrata płynności finansowej - pożyczka konsumencka może pomóc

Utrata płynności nie musi oznaczać zamknięcia działalności, choć takie przedsiębiorstwo będzie potrzebowało czasu na analizę i odbudowę finansów, jak również odbudowę zaufania klientów i kontrahentów. Jak poprawić płynność finansową firmy? Za pomocą następujących instrumentów finansowych:

 • kredytów kupieckich,
 • faktoringu,
 • leasingu,
 • konsolidacji kredytów wziętych na firmę,
 • pożyczek konsumenckich i kredytów.

Można też napisać wezwania do zapłaty do kontrahentów, jeśli to z ich powodu (nie zapłacili swoich zobowiązań) doszło do niewypłacalności firmy.

Przedsiębiorstwo bez płynności finansowej ma obniżone szanse na kredyt dla firm. Małe szanse mają też jednoosobowe firmy oraz te, które istnieją na rynku krócej niż 1 rok. Pomóc może pożyczka konsumencka, którą właściciel przedsiębiorstwa bierze na siebie jako osoba fizyczna. Taką pożyczkę łatwo uzyskać, jednak należy pamiętać o odpowiedzialnym pożyczaniu - przed wzięciem pożyczki trzeba obliczyć jej koszty. Odsetki kredytu konsumenckiego, z którego środki zostały przeznaczone na firmę można w określonych przypadkach zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

 

artykuł partnera serwisu

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"