:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Po artykule w Temacie. Samotna matka: Wyrok sądu ws. alimentów to tylko papierek

Interwencje, artykule Temacie Samotna matka Wyrok sądu alimentów tylko papierek - zdjęcie, fotografia
27/01/2016 05:26

Po przeczytaniu artykułu, dotyczącego niepłacenia alimentów przez rodziców do tego zobowiązanych, pragnę podzielić się swoją historią. Okazuje się, że to historia wielu rodziców, nasza walka o odzyskanie zaległych pieniędzy zazwyczaj wygląda tak samo... – tak swój list do redakcji „Tematu” rozpoczyna nasza Czytelniczka. Dla autorki listu powodem do tego, by podzielić się z resztą Czytelników swoją historią, był artykuł, który ukazał się w ostatnim, 790 numerze „Tematu Szczecineckiego”, pt. „Nie chcą płacić za swoje dzieci”.

- Mam nadzieję, że wszystko zostanie opublikowane. Niech społeczeństwo pozna prawdziwe oblicze walki o to, co należy się naszym dzieciom – podkreśliła dalej autorka listu. 

Oto historia naszej Czytelniczki: - Zadłużenie ojca mojego dziecka z tytułu niezapłaconych alimentów już dawno przekroczyło 30 tys. zł. Wykazuje się on ogromnym "sprytem" w unikaniu płacenia na swoje jedyne dziecko. Wyrok sądu w moim i w wielu przypadkach to bezużyteczny papierek, który w niczym nie pomaga, a już na pewno nie w egzekucji alimentów na drodze prawnej. Zgłoszenie sprawy do komornika i wszczęcie egzekucji to dopiero wierzchołek góry, na którą trzeba się wspiąć. A po drodze napotyka się tylko na spadające kamienie w postaci kruczków prawnych i przepisów, które nijak się mają do pomocy w odzyskaniu długu.

- Komornik wysyła zapytania do ZUS,US i PUP - jeżeli dłużnik nie pracuje legalnie, nie prowadzi działalności gospodarczej, to już jest źle... Bo komornik nie ma z czego odzyskać pieniędzy. Kolejnym krokiem jest złożenie doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji (art 209). (…) To kolejny martwy przepis w kodeksie karnym...

- Bardzo ważne jest słowo "uporczywie" – czyli, że ktoś robi coś celowo i świadomie. Taką uporczywość należy udowodnić. Tylko jak to zrobić, gdy dłużnik pracuje na czarno i wg jego zeznań niczego nie posiada, bo mieszkanie jest matki, auto siostry, a laptop kolegi...

- Kolejna kłoda pod nogi w art 209 to słowa "naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych"- tu jest pies pogrzebany!. Bo jeśli rodzic, który wychowuje dziecko pracuje i zaspokaja jego wszystkie potrzeby (żywność, odzież, leki, edukacja), to dziecko wg prokuratury narażone nie jest. Czyli najprościej: skoro jeden rodzic dwoi się i troi, by dziecku niczego nie zabrakło, to drugi nic nie musi...

- Moje postępowania wobec dłużnika zostały dwukrotnie umorzone ze względu na brak znamion czynu zabronionego. I to nawet wtedy, gdy wskazałam pracodawcę, u którego wtedy dłużnik pracował na czarno. Usłyszałam, że powinnam nagrać go podczas pracy, zrobić zdjęcia itp.

Bo to przecież jest w moim interesie...

- Kolejny krok pod wyżej wspomnianą górę to złożenie wniosku o aktywizację zawodową dłużnika. Wniosek taki złożyłam w miejscu zamieszkania alimenciarza. Nie stawił się na ani jedno wezwanie, nie odbierał pism, pomimo że był wtedy w domu. Po prostu nie musiał - to już standard. Aby gmina mogła go zatrudnić musiałby być zarejestrowany w PUP, a takiego obowiązku w naszym kraju nie ma. Dłużnik zostaje jedynie pouczony o rejestracji, ale czy to zrobi? Wiadomo, że nie, bo on pracy legalnej nie chce mieć. Mój dłużnik nie posiada prawa jazdy, więc i tym razem wszystko poszło na marne. Kolejne doniesienie z art. 209 zostało umorzone, bo wezwany na przesłuchanie do policji dłużnik zeznał, że chce płacić, ale nie ma z czego. Bo to, że pracuje na czarno za granicą, to oczywiście taka mała dygresja.

- Podsumowując napiszę, że w naszym kraju są źle skonstruowane przepisy dotyczące egzekucji alimentów – tymi słowami kończy swój list nasza Czytelniczka. - Istnieje ogromne przyzwolenie społeczne na niepłacenie! Alimenciarzy wspierają wszystkie grupy społeczne! Poczynając od pracodawców, którzy zatrudniają na czarno, unikając w ten sposób płacenia podatków, po rodzinę, na którą dłużnicy przepisują swoje majątki. 

- Jako matka nie jestem w stanie w żaden sposób odzyskać alimentów. Wykorzystałam już wszystkie dostępne przez prawo środki i przepisy. Nie stać mnie na zakładanie spraw cywilnych, bo one i tak nie sprawią, że dług zostanie spłacony. Bo przecież dłużnik niczego nie ma i oficjalnie nie pracuje…

- Od dawna jestem członkinią Stowarzyszenia dla Naszych Dzieci, które walczy w imieniu dzieci i ich rodziców o zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Stowarzyszenie organizuje spotkania z politykami, manifestacje, piszemy petycje. Mamy nadzieję, że wreszcie ktoś usłyszy nasze wołanie.

- Na koniec poruszę jeszcze problem świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Otóż osoba uprawniona do świadczenia nie może przekraczać dochodu 725 zł na osobę w rodzinie. Idąc tym torem myślenia, to rodzic z jednym dzieckiem zarabiający 1451 zł nie ma już prawa do pieniędzy z funduszu. Próg dochodowy został ustalony w 2008 roku i do dnia dzisiejszego nie został podniesiony ani o 1 zł. Również o to walczymy w naszym Stowarzyszeniu. 

- Alimenty to nie jest zasiłek, a świadczenie. Do świadczeń nie ma przecież progów dochodowych. Kwoty do zasiłków rodzinnych są podnoszone co roku, natomiast próg do FA jest cały czas bez zmian. Moje dziecko nie jest gorsze od tych, które świadczenia z FA mają przyznane. Tak samo chce jeść, bawić się i mieć to, co mają jego rówieśnicy. Niestety, jak na razie jest zdane tylko na to, że pieniądze zarobię ja. I nie zawsze wystarczy nam na godne przeżycie całego miesiąca...

W naszym kraju rodzic, który uczciwie pracuje i płaci podatki i jakoś sobie radzi, jest karany przez nasz system prawny – kończy autorka listu. - Jako matka czuję się ukarana za to, że wychowuję swoje dziecko i dbam o to, by niczego mu nie zabrakło.  Bo moje dziecko ma przecież tylko mnie? Prawda?

(Dane do wiadomości redakcji)

Reklama

Po artykule w Temacie. Samotna matka: Wyrok sądu ws. alimentów to tylko papierek komentarze opinie

  • ochodzki - niezalogowany 2016-01-27 15:15:35

    Bohaterka tego artykulu zanim następnym razem popusci szpary, powinna się dowiedzieć co to jest wazektomia,prezerwatywa,tabletka antykoncepcyjna,spirala,a nie biegac z pretensjami do lokanego tabloidu,ze jej były niedojrzaly partner,ktory zapewne sam jest "dzieckiem" nie chce lozyc plnow na potomka.Wogole mi nie zal takich ludzi,nie wiedzialas komu popuszczasz szpary,to teraz masz.Dziecka tylko szkoda,ze taka parka sprowadzila Go na ta planete.

  • bb17 - niezalogowany 2016-01-27 16:25:28

    Bohaterka tego artykulu zanim następnym razem popusci szpary, powinna się dowiedzieć co to jest wazektomia,prezerwatywa,tabletka antykoncepcyjna,spirala,a nie biegac z pretensjami do lokanego tabloidu,ze jej były niedojrzaly partner,ktory zapewne sam jest "dzieckiem" nie chce lozyc plnow na potomka.Wogole mi nie zal takich ludzi,nie wiedzialas komu popuszczasz szpary,to teraz masz.Dziecka tylko szkoda,ze taka parka sprowadzila Go na ta planete. pokaż ten komentarz swojej matce-z pewnością będzie dumna z takiego potomka :-P,albo pożałuje,że nie użyła tabletki lub prezerwatywy. Jak nie masz nic mądrego do napisania w tym temacie to nie siadaj do komputera.Polecam wejść na pasy na czerwonym świetle i ..stać,reszta sama się dokona :-))))

  • ochodzki - niezalogowany 2016-01-27 18:25:51

    bb17 czy jak sie tam nazywasz.Pewnie jestes nastepna cichodajka,ktora zaliczyla wpadke,a teraz lamentuje jak jej zle.Rowniez mam dla ciebie rade,jak bedziesz kopulowala,to popros partnera niech sie spusci  na patelnie,to chociaz plackow ziemniaczanych na smazysz zamiast powielac takie UFO jak ty.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy magazynowi

Work Balance jest agencją z doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach z zakresu leasingu pracowniczego (inaczej leasingu personalnego)...


Zobacz ogłoszenie

PRZYJMĘ DO PRACY Pracownik

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku. Dobre warunki wynagrodzeniowe.


Zobacz ogłoszenie

LAMINIARZ prdukcja łodzi

Hansvik Poland producent łodzi motorowych . Obecnie dla naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: LAMINIARZ MONTER ( ORAZ OSOBY DO..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

SYNDYK sprzeda mieszkanie w

Syndyk masy upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości lokalowej w Szczecinku przy ulicy Polnej 20/1. Lokal 2-pokojowy o powierzchni..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"