:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Po co nam historia?
19/05/2018 09:19

Przyznam, że moja wyobraźnia jest zbyt mała, aby pojąć to, co się dzieje w naszej lokalnej polityce.  Już od ćwierćwiecza, wraz z państwowym Świętem Konstytucji, obchodzimy nasze miejskie święto, związane z upamiętnieniem wielkiej demonstracji, która miała miejsce w Szczecinku w 1946 roku. Jest to z pewnością ewenement niemalże na skalę krajową. To wówczas, za przyczyną trójki lokalnych działaczy PSL, miejscowa społeczność po raz pierwszy i zarazem ostatni wyraziła swój sprzeciw narastającemu komunistycznemu terrorowi. Organizatorów spotkały represje, zaś o samym wydarzeniu zapanowało milczenie aż do lat 90. W pełni rozumiem utrwalaczy władzy ludowej, że przez lata, ten wielce hańbiący dla nich historyczny epizod, starano się z ludzkiej pamięci wymazać. Bo czym tu się chwalić? Całkowitym brakiem społecznego poparcia i to od samego początku istnienia państwa totalitarnego? Tym, że ci którzy przyjechali tutaj do nieznanego im wcześniej miasta, wyrzuceni ze swoich ojczystych stron, w ciągu tak krótkiego czasu potrafili się zintegrować i rozpoznać prawdziwe zamysły komunistów? 
Mieszkańcy powiedzieli wówczas głośno, że chcą demokracji, ale nie tej „ludowej” zagwarantowanej przy pomocy obcych bagnetów. To właśnie z tamtego czasu pochodzi, jakże wymowne stwierdzenie gazeciarza, że „Wolności” nie ma, „Rzeczpospolita” sprzedana, a pozostał jedynie „Głos Ludu”. 
Z tym ludem to była też pewna przesada. Tak naprawdę wolność pozostała tyle, że w postaci placu Wolności. To tutaj, na ścianie kamienicy od strony ul. Boh. Warszawy, umieszczono w 1970 r. pamiątkową tablicę, że właśnie tu mieściła się siedziba PPR. To właśnie stąd nadawano podczas pamiętnej demonstracji muzykę zagłuszającą przemówienia demonstrantów. 
Dodam, że placowy głośnik został bardzo szybko „wyciszony” przez harcerzy. Tablica, to bardzo znamienna pamiątka. Aż dziw, że do dzisiaj nie ma chętnych do składania tam kwiatów i wygłaszania okolicznościowych przemówień. 
Od razu prostuję. To wcale nie rzeczywistość wirtualna. Do dzisiaj następcy utrwalaczy władzy ludowej lokalne obchody Święta Konstytucji ignorują. Mało tego: znacznie gorsze postępowanie, jakiego jesteśmy jako mieszkańcy świadkami od kilku już lat, to powtarzające się co roku próby zniechęcania, a nawet obrzydzania lokalnych uroczystości. 
Oto po raz kolejny z ust głównego organizatora, czyli burmistrza, miast przypomnienia o chwalebnym wydarzeniu z naszej lokalnej najnowszej historii, o obywatelskiej postawie mieszkańców powojennego Szczecinka, o wielu znanych z imienia i nazwiska osób, słyszymy brutalną połajankę obecnego rządu. Gdzieś tam konia kują, a żaba na leśnej polanie nogę podkłada... 
Dobrze, że w tym roku nie było pocztów sztandarowych szkół, bo to już jest pełny hardcore dozwolony tylko dla pełnoletnich. Szkoda tylko harcerzy. Oni są zawsze, a to spektakl nie dla nich. 
Po raz kolejny byliśmy świadkami partyjnego mitingu partii, która ponad dwa lata temu poczuła się dotknięta wynikiem wyborów parlamentarnych. Doprawdy trudno pojąć, dlaczego te warszawskie, partyjne frustracje przenosi się na grunt lokalny, próbując zdeprecjonować lokalne świętowanie. Czyżby jedynym powodem była obecność pani poseł, co to całkiem niedawno wiceministrem została? 
A przecież pośród mieszkańców Szczecinka trafiał się już niejeden poseł, był nawet senator. Zdarzył się również minister, który się tutaj urodził, ale potem mieszkał gdzieś indziej i nikt mu tego nie wypominał. Najwyraźniej wraz z „niewłaściwym” wynikiem wyborów dla totalsów, nastąpiły zmiany dotyczące dobrych obyczajów. 
To, co kiedyś plotło się w swoim towarzystwie przy kielichu, teraz całkiem na trzeźwo, ale za to z pianą na ustach. Przy okazji upamiętnienia lokalnego zrywu mieszkańców, publicznie pluje się na rząd, wygłaszając komunały o Konstytucji, Kościele, prawach kobiet, UE, KRS, TK (kolejność dowolna). Najwyraźniej wszystko dlatego, że tuż obok słuchała tego mieszkanka osiedla Zachód, która została wiceministrem. Jako żywo, przypomina to szewca zazdroszczącego proboszczowi, że go biskupem mianowano. 
Mało tego. Do tej pory w Polsce powszechnie stosuje się zasadę: „panie przodem”. Nie muszą to być drzwi galerii handlowej, czy nawet filharmonii, ale z pewnością miejsca publiczne, a takim przecież była placowa uroczystość. Powszechnie uważa się, że mężczyzna jako pierwszy wysiada z samochodu (po to, aby kobiecie otworzyć drzwi), wybiera w knajpie stolik lub ubiera w szatni paltocik. A wypychanie z kolejki kobiety, stojącej do złożenia kwiatów pod tablicą, tylko dlatego że jest posłem, albo wiceministrem znienawidzonego rządu, nie mieści się w żadnej konwencji. Nawet tej buraczanej. 
To prawda, że przełożony, albo osoba, która się za taką uważa może, ale też nie musi przepuszczać kobiety lub osoby reprezentującej władze państwa przodem. Etykieta? A co z niej za pożytek, skoro nawet naszych zamykają, a Konstytucję i kobiety deprecjonują, prawda?  Już starożytni uważali historię za nauczycielkę życia. 
Mimo wszystko warto o tym pamiętać.  
 

Jerzy Gasiul 

 

felieton ukazał się w 896 wydaniu Tematu Szczecineckiego,
jedynego tygodnika ze Szczecinka.
Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

3 maja szczecinek psl historia plac wolności burmistrz - komentarze opinie

 • gość 2018-05-19 09:49:28

  100% racji!

 • gość 2018-05-19 12:42:30

  Zgadzam się z Panem Gasiulem i sam to też zauważyłem .Można mieć różne poglądy alle jakoś za tych atakowanych czasów PRL-u pewne zasady zwłaszcza szacunek dla kobiet był wpajany. Niestety Pan burmistrz który jak kiedyś stwierdził że zawsze był w opozycji więc w swej zaslepionej nienawiści nawet nie przyswoił zasad dobrego wychowania i teraz naocznie to udowodnił zachowując się jako gospodarz i mężczyzna w stosunku do Pani Golińskiej po chamsku. .Zaznaczam że nie jestem sympatykiem PIS-u a wręcz odwrotnie, ale wstyd mi za zachowanie burmistrza .

 • kolo - niezalogowany 2018-05-20 07:23:14

  3 Maja to Święto Konstytucji 3 maja, dlatego mamy dzień wolny, a nie dlatego, że w Szczecinku była manifestacja. Obecna Konstytucja RP została złamana niekonstytucyjnym wyborem sędziów Trybunału i niehonorowaniem i nieopublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdziło to niezależne grono ekseprtów międzynarodowych w postaci Komisji Weneckiej, do której wniosek o zajęcie się sprawą złożył co najzabawnejsze sam minister Waszczykowski. W obliczu takich nadzwyczajnych wydarzeń gdy łamana jest Konstytucja burmistrz zabrał głos i słusznie. Wywody autora felietnu jakoby chodziło tu o frustracje partyjną, plucie na rząd i osobistą zazdrość są uleganiem propagandzie partii rządzącej i przypisywaniem złych cech innym ludziom.

 • gość 2018-05-25 10:56:34

  Kobieta wchodząc do polityki musi mieć świadomość,że będzi traktowana jako soba polityczna.Jeżeli głosi swoje poglądy to doskonale wie,że tutaj savoir vivre nie obowiązuje stety czy niestety jak kto chce.Tak traktują Merkel i inne.Taka osoba Jak pani Pawłowicz z sejmu wybitnie zasługuje na to żeby ją traktować jak damę.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"