:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Po co nam Komisja Statutowa

W czwartek 16 maja zebrała się po raz pierwszy Komisja Statutowa powołana 18 kwietnia przez Radę Miejską w Szczecinku. Celem jej prac jest nowelizacja Statutu Miasta w związku z wejściem w życie nowych regulacji ustawowych.

 

Bóle porodowe trwają.

I okazuje się, że mają trwać.

A już mogło się wydawać, że organ nadzoru nad samorządem lokalnym, jakim jest Wojewoda Zachodniopomorski, wskazał właściwe rozwiązanie bolesnej (dla obecnie rządzących Szczecinkiem) kwestii: „Czy radni mogą zadawać pytania burmistrzowi?”

Napisał mianowicie, że mogą (patrz poprzedni wpis na blogu). Dodał wszakże również, że niektóre zapisy obecnie obowiązującego (!) Statutu Miasta należałoby zmienić w duchu zgodności z nowym kształtem ustawy o samorządzie gminnym.

Zgoda.  Nie musimy jednak wpisywać do statutu zapisów regulujących tryb składania interpelacji i zapytań – to już reguluje ustawa i nie należy „przepisywać prawa”.

Wojewoda nadmienił także, iż „fakt, iż prawodawca objął materią ustawową zagadnienie dotyczące interpelacji i zapytań radnych, stanowiąc, że tryb ich składania i rozpatrywania winien przyjąć formę pisemną, w żadnym razie nie przesądza o tym, że na sesji radni nie mogą prowadzić dyskusji, zadawać pytań, składać wniosków itp. innych niż w rozumieniu art. 24 u. 5 i 6 ustawy o samorządzie gminnym” (czyli innych niż zapytania i interpelacje).

Już z powyższego wynika, że umieszczenie w porządku obrad sesji punktu np. „pytania w sprawach bieżących” pozwoliłoby na „zadawanie pytań innych” niż – unormowane ustawowo trybem pisemnym – zapytania i interpelacje. Na takie pytania, którym radny nie nadałby formy pisemnej, burmistrz mógłby odpowiadać natychmiast lub podczas następnej sesji.

Wypada dodać, iż byłoby to zgodne z intencją ustawodawcy. Tę przypomniał Wojewoda – cyt.: „Jak wynika z uzasadnienia do ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r., wprowadzenie tej regulacji (rygoru formy pisemnej) miało na celu wzmocnienie pozycji interpelacji i zapytań radnych kierowanych do organu wykonawczego.”

Dodam, iż ustawodawca w uzasadnieniu stwierdził również, że: „zmiany realnie przyczynią się do zapewnienia społeczności lokalnej większego udziału w funkcjonowaniu organów danej jednostki samorządu terytorialnego, pochodzącej z aktu wyboru oraz zagwarantują obywatelom właściwą kontrolę nad władzą samorządową (…)”

Zważywszy powyższe trudno przypuścić,, iż ustawodawca chcąc wzmocnić pozycję radnych chciał jednocześnie tę pozycję osłabić, uniemożliwiając radnym zadawanie pytań w sprawach bieżących na sesjach.

Cóż więc stoi na przeszkodzie, by tak zrobić? By wprowadzić do statutu pojęcie „pytania bieżące”, które radni mogliby zadać na każdej sesji nie nadając im formy pisemnej i oczekując odpowiedzi na tej samej lub następnej sesji?

Wola polityczna obecnie rządzących miastem.

A wyraża się ona w tym, że – jak dowiadujemy się od Przewodniczącej Rady – nie po to powołaliśmy Komisję Statutową, żeby tak sobie zmieniać statut bez opinii Komisji. I do momentu zakończenia prac Komisji Statutowej NIC nie można będzie zmienić.

Przewodniczący tej komisji – radny J. Brynkiewicz – pytany przeze mnie o zakończenie jej prac zakreślił ów termin na „może 4 tygodnie”. Ale chyba nie uzgodnił tego z „górą”.

Idę bowiem o zakład, że do października (wtedy będą wybory) Komisja Statutowa nie zakończy swych prac.

Nie po to powołano komisję, by coś zmieniła, ale by zmieniała. Jej praca, nad skomplikowaną, wieloraką i bogatą materią, jaką jest Statut Miasta – sugerował to niedwuznacznie mec. Podkowiak podczas pierwszego posiedzenia Komisji Statutowej – będzie żmudna i może długo trwać.

A przez ten cały czas będzie jak jest!

Do końca kadencji jeszcze 4,5 roku.

 

PS. W Katowicach jest tak samo. Tylko w opozycji jest PO i też chce zadawać pytania. Wniosek?

1) Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

2) Żadna władza nie lubi pytań.

 

Wiesław Suchowiejko

 

Reklama

suchowiejko komisja statutowa rada miasta szczecinek wojewoda - komentarze opinie

  • gość 2019-05-20 15:48:50

    dziękuję za obiektywizm i przykład Katowicki. PiS i PO to jedno zło.

  • gość 2019-05-20 19:57:53

    Przecież jak jakiś prawnik nie da im gotowca to nawet koła nie wymyślą. Nie wiadomo nawet czy śmiać się czy płakać. Nie dociera do nich że obowiązuje zawsze akt wyższej rangi. Statut to dla nich taki wyciąg z ustaw, których większość nie przeczytała i nigdy nie przeczyta, dlatego do tej pory "prawo nie dotyczyło Szczecinka" bo oni wiedzą lepiej. Przykład? W poprzedniej kadencji gniot w postaci regulaminu parku. Kolejny przykład. To że rada nie określiła w jaki sposób 300 mieszkańców może złożyć projekt uchwały (przez biuro, na jakimś druku, czy u pani Jadzi w spożywczaku) nie znaczy że nie można takiej uchwały złożyć. To są tylko sztuczne utrudnienia bo lokalna władza się obawia suwerena który mógłby obniżyć diety i pensje za niegospodarność. Przykładowo wystarczyło by zebrać 300 podpisów pod gotowym projektem likwidacji SM, a nie tworzyć jakieś głupie pisemko za referendum. I tu prztyczek dla opozycji która tworzyła jakieś bzdurne petycje pod programem mieszkanie+ zamiast przedłożyć gotowy projekt zobowiązujący burmistrza do przystąpienia do programu. Czy Państwo z tzw. RDSu są niepiśmienni?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"