:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  7°C rozproszone chmury

Po... most

Felieton Macieja Gacy

Czego by nie mówić o naszym małym mieście, i jakby na nie nie patrzeć, to jedno trza rzec i to koniecznie – jest ono wyjątkowe i urodne! Te zaś przymioty zdają się być najbardziej widoczne zwłaszcza wiosną, gdy robi się u nas zielono, wszak drzew i krzewów jest ci u nas dostatek. 

Nie dziwota więc, że od czasu do czasu tu i ówdzie, niektóre z nich co na zdrowiu podupadają i idą pod topór. Za każdym razem w takich przypadkach miłośnicy przyrody larum podnoszą, co jest całkiem zrozumiałe i dobrze świadczy o ich czujności. Oczywiście i tak po prawdzie, to nie trza łez żalu i rozpaczy lać, czy za przykładem Rejtana szat na sobie rwać (zwłaszcza, że ciuchy to nie są tanie rzeczy), gdyż nowe nasadzenia się czyni. 
Przykładów daleko szukać nie trzeba, wystarczy spojrzeć na całkiem już spore topole rosnące wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza. A jeśli ktoś już koniecznie chce popatrzeć na drzewa dorodne, to może się udać do naszego urokliwego parku nad jeziorem i tam do woli oczy swoje sycić ich urodą. W tym szczególnym ustroniu zielonym, spacerując, czy siedząc na ławeczce, warto podziwiać łabędzie i insze ptactwo wodne pływające po jeziorze, słuchać kojącego szumu fal, świergotu ptaków, lubo wron krakania. Najlepiej jednak zrobimy przechadzając się urokliwymi parkowymi alejkami, bo to korzystne dla zdrowia i podtrzymania naszych kontaktów z inszymi mieszkańcami miasta... Idziemy, zdrowo się ruszamy, a przy tym gadulca odskuteczniamy, klawo i tyle!
Wiem coś o tym, bom nie dalej jak w długi weekend miał przyjemność spotkać Kazia, którego jakiś czas jużem nie widział. No nie powiem sympatyczny z niego koleś, aczkolwiek momentami upierdliwy być potrafi. Tym razem był jednak optymistycznie nastawiony do otaczającej rzeczywistości. Stwierdził łon, na ten przykład, iż stanica wędkarska to bardzo udany pomysł – to jego spostrzeżenie, zdziwiło niepomiernie, jako że Kazio moczykijem nie jest. Z podziwem się wyrażał o budowanym pubie irlandzkim i od razu na piwo mnie zaprosił, jak ino go otworzą. Bardzo pochlebnie mówił o naszej białej flocie i o Mysiej Wyspie. A gdy mijaliśmy siłownię pod chmurką, to nie omieszkał na każdym przyrządzie poćwiczyć, a i mnie mobilizował do wysiłku. I tak mu się wszystko podobało, że co i rusz fotki strzelał. 
Niestety, gdy doszliśmy do pomostu koło ogólniaka Kaziu się zasępił i tak marudzić zaczął, że o mały włos, a szlag jasny mnie nie trafił. Wyobraźta sobie, iż ten stary upierdliwiec na pomost mnie zaciągnął i swoim grubym paluchem pokazywał mi to tu, to tam spróchniałe deski mchem jakowymś porośnięte. Wydziwiał nad gibiącymi i miejscami rozlatującymi się barierkami. Mądrzył się i rozwodził nad tym, jak i kiedy trza drewniane konstrukcje konserwować i jakich środków w tym celu używać. Na koniec głosem wielce wzburzonym pomstował na to, że nowy pomost i to na dokładkę piętrowy się buduje, a o stary parterowy, który dopiero lat ma siedem nie ma, kto zadbać i ino patrzeć jak w ruinę popadnie...
Niestety, ja tego wszystkiego słuchać musiałem i wysłuchałem, i powiem, że nie zdzierżyłem i temu dziwakowi odpór i to zdecydowany dałem. Kaziu – powiedziałem – wszak wiadomym jest, iż taka deska drzewniana narażona na działanie śniegu, mrozu, deszczu i wiatru, musowo musi spróchnieć i po jakimś czasie się rozlecieć, więc nie bądź głąb, bo praw fizyki nie zmienisz. Oczywiście można jej żywot przedłużyć konserwacją, ale taki pokost, farba, że o robociźnie już nie wspominając, to są przecie drogie rzeczy. Ważne je to, że stalowe słupy, na których pomost jest zbudowany, dzielnie się trzymają i nijakiemu spróchnieniu nie ulegną. 
Tak rzekłem Kaziowi, łon głową pokiwał ze zrozumieniem i dalej spacerkiem przez zielony park nasz poszliśmy, rozmowy na tematy różniste z tym i owym związane kontynuując, a na kaczki i insze ptactwo zerkając ciekawie.
 


maciej gaca, felieton, zenek - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com