:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Po naszej publikacji: Czy zmienią się godziny nauki w szczecineckich szkołach?

Po naszej publikacji: Czy zmienią się godziny nauki w szczecineckich szkołach?
Temat Szczecinecki 12/09/2018 10:31

Artykuł dotyczący organizacji zajęć lekcyjnych w szczecineckich podstawówkach wywołał prawdziwą burzę. Okazało się bowiem, że osób, które inaczej wyobrażały sobie plan lekcji w szkole swojego dziecka, jest znacznie więcej. Jak zgłaszano w komentarzach, rodziców nie satysfakcjonuje fakt, że ich dzieci kończą lekcje około godziny 16.00. Niektórzy wspominali nawet o tym, że dzieci przychodzą do domu ze szkoły dopiero po 17.00. Czy jest sposób na to, by było lepiej i by dzieci w Szczecinku nie kończyły lekcji tak późno?


Przypomnijmy. Jedna z naszych Czytelniczek zwróciła uwagę, że jej dziecko uczęszczające do SP6 zaczyna lekcje około południa. Wcześniej, od godziny 8.00 przebywa na świetlicy, a w domu jest około godz. 16.00. Czy nie można czegoś w tej kwestii zmienić? – zastanawiała się prosząca o anonimowość Czytelniczka. Szybko okazało się, że problem „zmianowości” dotyczy też innych szkół podstawowych. Rodzice wskazali, że w SP1 jest podobnie. Sporo uwag było także co do organizacji planu zajęć lekcyjnych w SP4. 

 

 • „Moje dziecko chodzi do SP4 do 3 klasy. Dwa razy w tygodniu ma na 8.00, ale trzy dni chodzi na popołudnie i kończy o 16.15. Może i człowiek jakoś by sobie dał z tym jakoś radę, ale zaznaczam, że są to dzieci komunijne i po szkole lada moment będą biegać do kościoła. Kiedy mają odrobić lekcje, lub się uczyć. Proszę dobrze zaznajomić się z problemem” – pisze na naszym forum jeden z rodziców. „Rzeczywiście w SP4 druga klasa kończy 3 razy w tygodniu o 16:15 (to niby nie jest II zmiana). W czwartek lekcje były do 17:10, ale to skorygowano. Podobno po interwencji rodziców”

– dodaje inny rodzic. 


Niestety, liczba pomieszczeń jest określona i nie można czegoś w szybkim tempie dobudować

– mówi nam Renata Romaniuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

– To też nie jest tak, że stoją puste pomieszczenia, a my sobie przychodzimy na popołudnie, jak ktoś nam zarzucał w jednym z komentarzy. Staramy się, jak możemy. Wykorzystujemy wszystkie możliwe pomieszczenia. Mamy 20 oddziałów i 13 sal lekcyjnych. Można to sobie łatwo policzyć. Do tego jeszcze nauka języka angielskiego i niemieckiego odbywa się z podziałem na grupy, więc też na tę jedną lekcję trzeba zdublować pomieszczenia. I w rezultacie wygląda to tak, jak wygląda. 


Czy może być lepiej? – Myślę, że trochę lepiej tak. Na czwartkowym (13.09) spotkaniu z rodzicami ta kwestia zostanie omówiona – dodaje nasza rozmówczyni. - Sytuacja jest taka, że żaden oddział nam w tym roku nie odszedł. Zostały dwie klasy ósme, doszły za to trzy klasy pierwsze. Faktycznie jest więc 5 oddziałów więcej. 5 oddziałów z pomocą psychologiczną z innymi zajęciami to jest ponad 200 godzin w tygodniu. To jest z kolei 40 godzin dziennie. Gdzieś to się musi pomieścić. Na pewno staramy się, jak możemy. 
O tym, że sprawa organizacji planów lekcyjnych wciąż wymaga uwagi, świadczy także fakt, że dziś (środa, 12.09) właśnie w tej sprawie z dyrektorem KCUW spotkają się dyrektorzy szczecineckich podstawówek. Jak zapewnia Tomasz Czuk, dyrektorzy wspólnie będą zastanawiać się, czy jeszcze gdzieś nie można by dokonać pewnych korekt. To jednak może nie być do końca takie proste. 


- W SP1 po pewnej korekcie zajęcia, i to nie lekcyjne, będą kończyły się w przypadku jednej klasy o godz. 16.10. W SP4 z uwagi na to, że przenieśliśmy jedną z grup „zerowych” do SAPiK-u na ul. Kilińskiego, najpóźniej dzieci będą kończyć o godzinie 16.00. SP5 – zajęcia kończą się o 17.10, a w Gimnazjum dla Dorosłych o godz. 18.05, ale to jest tryb wieczorowy. SP6 koniec zajęć ma o godz. 14.30 jeśli chodzi o budynki na ul. Kopernika. Dwie klasy 7 i 8 raz w tygodniu mają zajęcia, które kończą się o godz. 15.25. W SP7 zajęcia trwają do godz. 15.20

– wyjaśnia Tomasz Czuk. 


- W tej sytuacji przy wprowadzeniu w życiu rozporządzenia MEN o obowiązku wydłużenia przerw: nie może być już tzw. pięciominutówek, nie mamy wyjścia. Może jeszcze uda się gdzieś dokonać pewnych zmian. Dzisiaj odbędzie się zebranie dyrektorów poświęcone właśnie tej sprawie. Z drugiej strony mam przed sobą petycję 6 osób, rodziców z SP4. Mam wrażenie, że skala niezadowolenia nie jest tak duża, jakby się wydawało. Też nie może tak być, że nagle przez głos jakiejś mniejszej grupy „rozwalimy cały system”.
Zdaniem naszego rozmówcy, w szkołach podstawowych faktycznie jest ciasno, ale to sytuacja tymczasowa. W przyszłych latach, kiedy reforma z wygaszaniem gimnazjów dobiegnie końca, wszystko powinno wrócić do normy. Dlatego głosy, które pojawiły się przy okazji nagłośnienia problemu, dotyczące tego, że w Szczecinku przydałaby się kolejna podstawówka, są bezzasadne. Byłoby to także rozwiązanie zbyt kosztowne.
- Otworzenie nowej placówki oświatowej, jeśli chodzi o kwestie finansowe, to jest ponad 300 tys. zł, i to tylko wtedy, kiedy skalkulujemy wyłącznie jednego pracownika administracji i pensum dyrektora szkoły – zaznacza Tomasz Czuk. – Zaraz pojawi się drugie pytanie: gdzie ta nowa podstawówka miałaby powstać? Na pewno nie w budynku dawnej SP3, który od kilkunastu lat był budynkiem wyłączonym. Nad utworzeniem nowej szkoły trzeba się było zastanawiać w 2016 roku, kiedy pracowaliśmy nad powstaniem nowej sieci szkół podstawowych. Szły za tym konkretne decyzje, w tym finansowe, liczone w grubych milionach złotych. Poza tym, trzeba by było zdezorganizować pracę dwóch funkcjonujących już szkół – SP1 i SP6 i okroić im obwody. W 2016 zarówno związki zawodowe, Rada Oświaty, jak i dyrektorzy negatywnie wypowiedzieli się na temat kwestii utworzenia nowej podstawówki. 
- Mam nadzieję, że uda się wygospodarować nowe pomieszczenia lekcyjne. Proszę też pamiętać, że to jest dopiero początek roku szkolnego. Plany lekcji mogą jeszcze ulec zmianie. Na pewno będziemy się starali zrobić wszystko, by dzieci kończyły zajęcia wcześniej – zapewnia na koniec nasz rozmówca. 

foto: archiwum
Reklama

szkoła nauka dzieci godziny lekcje - komentarze opinie

 • gość 2018-09-12 12:08:46

  Ale czego Wy teraz wymagacie od dyrekcji szkół? Ma nagle powiększyć szkołę o kilka pomieszczeń? Winna jest tu reforma przeprowadzona na kolanie, bez przemyślenia, bez słuchania innych. Można to było zrobić po woli, w ciągu kilku lat a nie na hop siup. Wtedy nabór do szkół byłby prowadzony na mniejszą ilość klas w danym roczniku a szkoły przygotowałyby pomieszczenia... Nie dyrekcja czy nauczyciele tu są winny... Tym bardziej, że pieniędzy Ministerstwo nie kwapi się dać więcej...

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 12:23:14

  Panie Tomaszu jednakie jest tak różowo jak pan pisał wcześniej? Zaraz pewnie pan napisze że to wina Pisu? Ale to pan jest dyrektorem szkół? Czyżby za trudne zadanie?

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 14:20:38

  Wyprowadzić religię poza szkołę i będzie dobrze. Dzieci będą kończyć lekcje normalnie.

 • gość 2018-09-12 14:26:49

  Kiedyś było więcej dzieci, 8 klas i wszyscy się mieścili. Chyba szkoły się skurczyły przez te parę lat. To też pewnie wina PiS-u no bo przecież nie dyrekcji z peło.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 14:31:35

  W 2016 roku, dyrektorzy chcieli utworzenia dodatkowej szkoły podstawowej a właściwie przywrócenia sytuacji przed poprzednią reformą. Otrzymał Pan stosowne pismo w tej sprawie w dodatku z propozycją rozwiązań. I nieprawdą jest, że dyrektor i pracownik administracji kosztowałby 300 000 zł. dodatkowo, może 30 000. Nie wiem skąd te wyliczenia. I dyrektor i pracownik są w tej chwili zatrudnieni w szkole, pobierają pensje.

 • Nauczyciel - niezalogowany 2018-09-12 15:16:55

  Czy wy myślicie, że nam nauczycielom też to nie przeszkadza. Też chciałbym być już w domu o 13:00 a muszę chodzić od 12:00 do 16:00. Za te 3000 zł to naprawdę się nie chce. Dobre w tym tylko jest to, że obejrzę DDTVN id początku do końca.

 • gość 2018-09-12 15:18:02

  Szanowny Panie/Pani! Jacy dyrektorzy, proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd! Pismo, które wówczas wpłynęło do Rady Miasta i również do mnie, podpisane było przez część kadry pedagogicznej i dyrektora G1 , a nie wszystkich dyrektorów naszych placówek. Rozwiązania, które się w nim znalazły zawierały jedynie ogólniki i uwzględniały wąsko pojmowany interes części nauczycieli Gimnazjum nr 1. Nie brały w ogóle pod uwagę horrendalnie wysokich kosztów utrzymania takiej placówki oraz destabilizacji, jaką niosłaby ze sobą zmiana obwodów SP1 i SP 6, a to musiałaby zrobić Rada Miasta w przypadku utworzenia nowej szkoły. Chciałem przypomnieć, że zmiana obwodów pociągnęłaby za sobą konieczność przymusowego przeniesienia uczniów tych placówek do nowo utworzonej szkoły - kolejne zamieszanie i konflikty. Propozycja, o której mówimy, w ogóle nie brała pod uwagę skutków społecznych takiego działania. Dlatego też zarówno radni, jak i Miejska Rada Oświaty (w której skład wchodzą rodzice, dyrektorzy szkół i przedszkoli, samorządowcy jak również przedstawiciele ZNP i Solidarności) jednogłośnie uznali, że wariant inkorporacji G1 do SP6 jest optymalnym rozwiązaniem. Rozumiem, że jest pan/pani sfrustrowana tym faktem, ale w tej materii decyduje interes dzieci i rodziców a nie korporacji zawodowej. Jeśli chodzi natomiast o wyliczenia kosztów uposażenia dyrektora i pracownika administracji to mogę zapewnić, że zostały dokonane zgodnie z sztuką i w oparciu o aktualnie obowiązujące regulacje prawne. Z poważaniem T. Czuk

 • gość 2018-09-12 15:27:55

  zmiana obwodów to "przymusowe przeniesienie uczniów"? tak jakby teraz każde dziecko chodziło do szkoły w obwodzie miejsca zamieszkania. dobry kit

 • gość 2018-09-12 15:53:46

  Szkoły dla dzieci, nie dla nauczycieli. ps. nauczyciele mają za dużo wolnego czasu i potem pchają się do polityki ze swoimi głupotami

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 16:11:50

  Dokładnie,wyprowadzić religię że szkoły !!!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 16:53:58

  A to jednak była jakaś propozycja. Czyli minął się Pan z prawdą. Interes dzieci? Przecież stworzyliście molocha z chyba tysiącem dzieciaków. A w myśl tej reformy miały powstać małe przyjazne dzieciom szkoły z rodzinną atmosferą, gdzie wszyscy wszystkich znają. Gdzie nauczyciele znają dzieci a dzieci nauczycieli. Myślę, że nauczyciele z gimnazjum nie myśleli o własnym interesie, bo oni raczej w nauczaniu wczesnoszkolnym się nie widzieli i wraz z oddziałami szli by do nowej/starej szkoły nauczyciele do klas 1-3. A chcąc uczyć dzieci raczej nie powinno się patrzeć na rachunek ekonomiczny, zresztą koszty reorganizacji podobno miało ponieść państwo.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 17:30:41

  Niezadowolonych rodzicow SP4 jest więcej,nie wiedzialam ,że powinnam napisać petycję do p.T.Czuka.Kolejnym tematem jest ciężar plecakow dzieci.Nie muszą być szafki,można ten problem rozwiazac w tańszy sposob.Tylko znowu trzeba pomyslec

 • gość 2018-09-12 20:23:13

  "Z drugiej strony mam przed sobą petycję 6 osób, rodziców z SP4. Mam wrażenie, że skala niezadowolenia nie jest tak duża, jakby się wydawało. Też nie może tak być, że nagle przez głos jakiejś mniejszej grupy „rozwalimy cały system”. Szanowny Panie Dyrektorze, pismo którego jestem autorem było przygotowane "na prętce" i podpisało się pod nim kilkoro rodziców spotkanych rano przed szkołą. Nie reprezentujemy w nim MNIEJSZOŚCI niezadowolonych rodziców, lecz wyszliśmy z inicjatywą wykorzystania pustych lokali w SP4 oraz, jak sam Pan wyżej wspomniał, udostępnienia pomieszczenia w SAPIK. Szkoda, że mimo zapewnień manipuluje Pan faktami... P.S. Pod pismem zebrałem 8 podpisów, i jeden na odwrocie. Cudów nikt nie oczekuje bo reforma trwa. Liczyliśmy tylko na wsparcie z Pana strony a nie dyskusję o niezadowolonych rodzicach. Ciekawy jestem co Pan powie mieszkańcom w przyszłym roku jak likwidacji ulegnie kolejna Szkoła Gminna, podobnie jak w tym roku ta w Sporem i dzieci zasilą miejskie podstawówki. Z poważaniem T.Sz.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 20:35:30

  Zerowkę z braku miejsc przeniesiono ze szkoły do SAPiK-u? Czy to jakiś żart? Przecież to się kupy nie trzyma.... A tak w ogóle, nie przekonuje mnie tlumaczenie że to dopiero początek roku szkolnego. Gdzie wszyscy byli wcześniej? Nie można się było spotkać w lipcu i zaplanować tego? Czas na to byl przez 8 tygodni!! A dzisiaj wszyscy zdziwieni. W normalnej prywatnej firmie ktoś by za taki bałagan oberwal. Ale w budzetowce jak zwykle się rozejdzie po kościach.....

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 21:37:01

  W odpowiedzi na żenujący komentarz ,, nauczyciela,,. Może chciałby Pan/Pani być po pracy już o godz 11. Super, że w ogóle z łòżka do pracy chce się wstać za 3 tyś. Obraz òwczesnych nauczycieli budujecie Wy sami pisząc takie rzeczy o sobie samych. Nie znacie prawdziwej pracy. Do korporacji na 8-10 godzin dziennie zapraszam za 3 tyś bo się w ... widzę poprzewracało !!! .

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2018-09-13 15:49:35

  300 koła za otworzenie placówki z jednym dyrektorem i jednym pracownikiem adm.???? To znaczy, że może być więcej dyrektorów w jednej placówce? To koszty miesięczne?

 • gość 2018-09-13 17:18:25

  w każdej klasie 2 godziny religii, to policzcie ile sal lekcyjnych zajmują a salki katechetyczne stoją wolne!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 18:12:09

  Za cztery godziny pracy 3000 zł. Jeszcze źle,wstydu nie masz,ja tyram 8 czasami 12 godzin,za 1600. Źle to do fabryki pracować,

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 18:32:47

  Lamentującym rodzicom polecam w październiku jeszcze raz zagłosować na PiS. :/

 • gość 2018-09-16 17:25:45

  "Za cztery godziny pracy 3000 zł. Jeszcze źle,wstydu nie masz,ja tyram 8 czasami 12 godzin,za 1600. Źle to do fabryki pracować," Ten gość niezalogowany pewnie podstawówkę skończył na poziomie 0 chodząc zapewne 4 godziny w tygodniu na zajęcia" Trzeba być wyjątkowym analfabetą, żeby tak myśleć i pisać.

 • gość 2018-09-17 15:01:54

  to ta reforma wg. Zalewskiej? brawo

 • gość 2018-09-18 13:35:04

  Trzeba było nie likwidować Szkoły Podstawowej Nr 2. To było do przewidzenia

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"