:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Po pracowni astronoma pozostała tylko kopuła. Na resztę nikt się nie zgodził

Po pracowni astronoma pozostała tylko kopuła
 • Montaż kopuły na pracowni Adama Giedrysa
 • 2007
 • Montaż kopuły na pracowni Adama Giedrysa
08/09/2018 07:49

Najpierw o niej zapomniano, potem odnowiono, by ostatecznie urządzić w niej pomieszczenia mieszkalne. Taki los spotkał pracownię - znanego wszystkim mieszkańcom Szczecinka, ale nie tyko – astronoma Adama Giedrysa. Nasz Czytelnik zastanawia się, czy miejsce, w którym przed laty żył i pracował szczecinecki krawiec i astronom, nie mogłoby być w jakiś sposób wyeksponowane i zagospodarowane tak, by stało się jedną z atrakcji Szczecinka przyciągającą przyjezdnych i turystów. Sprawdziliśmy, czy jest szansa na to, by Szczecinek wzorem miast, w których żyli i działali ciekawi ludzie, mógł także mieć takie kulturowe miejsce pamięci, które przypominałoby o sylwetce Adama Giedrysa. 


- Za każdym razem, kiedy przechodzę obok kamienicy przy ul. Kościuszki 10, zastanawia mnie to, czy nie można by było utworzyć tu miejsca, w którym wyeksponowane zostałyby wszystkie pamiątki po Adamie Giedrysie. Jest tablica przy wejściu do jego kamienicy i to wszystko. A wiele przyjezdnych osób, które przechodzą deptakiem obok pomnika astronoma zastanawia się, kto to jest i co to za postać. Nawet akie małe, muzealne pomieszczenie, w miejscu, gdzie żył i pracował szczecinecki astronom amator, mogłoby być w Szczecinku doskonałą turystyczną atrakcją. Jestem przekonany że mnóstwo ludzi chciałoby przyjść do takiego miejsca ze swoimi dziećmi i opowiedzieć im historię o panu Adamie Giedrysie

– zwraca uwagę nasz Czytelnik. 


Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu, w miejscu, gdzie żył Adam Giedrys znajdowała się siedziba prowadzonego przez SAPiK obserwatorium astronomicznego. Zgromadzono tutaj również całe wyposażenie pracowni: mapy, filmy, zdjęcia, lunety, jak również prezenty z NASA. Kiedy okazało się, że sekcja SAPiK-u nie cieszy się już tak dużym zainteresowaniem, rozwiązano ją, a w miejscu zorganizowanego obserwatorium urządzono mieszkanie. Sprawa urządzenia tu miejsca pamięci poświęconego Adamowi Giedrysowi wydaje się więc już przesądzona. 
Jak to się stało, że pomieszczenia po obserwatorium astronomicznym Adama Giedrysa przekształcono w mieszkania? Co się stało z pracownią astronoma? I jaki los czeka zamontowaną na dachu kamienicy przy ul. Kościuszki 10 - kopułę?


- Lokal był wynajmowany dla SAPIK-u do 30.04.2017 roku, który prowadził tam zajęcia dla młodzieży. SAPIK wypowiedział umowę najmu lokalu i po jego opróżnieniu mieszkanie zostało protokolarnie przekazane naszej spółce, a następnie rozdysponowane zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta Szczecinek dotyczącą wynajmowania lokali mieszkalnych z zasobu 
Miasta Szczecinek

– poinformował naszą redakcję Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS w Szczecinku.

- Wszystkim mieszkańcom Szczecinka wiadomo, że pasją Adama Giedrysa była astronomia, którą zarażał liczne rzesze młodzieży – uzupełnił swoją odpowiedź prezes. - Sam zainstalował na dachu budynku kopułę, z której obserwował gwiazdy on i jego kursanci, wychowankowie. Wykonał także w pomieszczeniach strychowych prowizoryczne salki, gdzie prowadził z młodzieżą zajęcia z zakresu astronomii. Po śmierci Adama Giedrysa Miasto Szczecinek wspólnie ze Starostwem Powiatowym podjęło decyzję o  stworzeniu izby pamięci po Adamie Giedrysie, przeznaczając na ten cel mieszkanie, w którym astronom zamieszkiwał. Planowano również odtworzenie salek, w których prowadzone były zajęcia astronomiczne. Ze względu jednak na warunki techniczne jakie musiałby spełniać budynek użyteczności publicznej (wymagana byłaby przebudowa) oraz krytyczne stanowisko części współwłaścicieli WMN przy ul. Kościuszki 10, zrezygnowano z wcześniejszych założeń. Sama natomiast kopuła, jak już wcześniej wskazałem stanowi rekonstrukcję elementu historycznego i jako taka na tym budynku pozostanie.

Miasto Szczecinek w ramach uzgodnień ze Starostwem Powiatowym pokryło koszt zakupu i zainstalowania nowej kopuły, która została wykonana podczas gruntownego remontu dachu tego budynku w 2007 roku. Ponieważ stanowi ona element dachu, jest częścią wspólną nieruchomości, do której właściciele lokali usytuowanych w tym budynku mają swobodny dostęp z pomieszczenia strychu budynku głównego – dodał na koniec Tomasz Wełk.
 

foto: archiwum 2007
Reklama

giedrys astronom pracownia kopuła atrakcja turystyczna - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-09-08 10:20:02

  Przecież Gowin stwierdził, że astronomię należy wykreślić z listy dyscyplin naukowych. Za to doPiSał teologię do listy. Cały naukowy świat się śmieje i za głowy łapie.

 • gość 2018-09-08 10:21:00

  Za obecny stan rzeczy odpowiedzialni jesteśmy MY - Szczecinecczanie. To My wybraliśmy burmistrza mówiącego wprost o swoim ateistycznym światopoglądzie, a później się dziwimy. Raczej się nie pomylę stwierdzając, że więcej wydał naszych pieniędzy na upamiętnienie niemieckości, a nie Polskości tych ziem, a już sugerowanie by mieszkańcy sami zbierali na tablicę pamiątkową pana Adama Giedrysa, a następnie pchanie się do przecinania wstęgi uważam za szczyt bezczelności pana Douglasa. Moim zdaniem, to właśnie komunie zawdzięcza utrzymanie się przez 12 lat na stanowisku.

 • gość 2018-09-08 10:43:12

  Moje pytanie brzmi co się stało z eksponatami, książkami, które mieściły się w tym lokalu?

 • gość 2018-09-08 14:04:11

  Trzeba wybrać na burmistrza kogoś, kto kocha Szczecinek i tyle w temacie.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-08 15:32:14

  Szkoda że o zajęciach nic nie było wiadomo. Nigdzie nie były rozgłaśniane. Raz był Pan w społecznej w czerwcu 2017 mówił że będą takie zajęcia ponownie dał swój kontakt ale na wiadomości nie odpowiedał szkoda.

 • gość 2018-09-08 23:20:32

  To gdzie jest teraz całe wyposażenie - sprzedali?

 • Gość - niezalogowany 2018-09-09 18:41:05

  Obecny burmistrz i cala szczecinecka Platforma dużo mówi o turystyce, ale tak naprawdę nie robi nic, by turystę czymś zachęcić i przyciągnąć. Jezioro to za mało, trzeba postawić na atrakcję. Jadąc przez Polskę widać jak powstają skanseny, odbudowywane są grodziska i zamki. Na historię jest obecnie moda. Niestety Szczecinek pod wodzą JHD nie umie wykorzystać swojego dziedzictwa. Miasto nie wypomowalo niczego, co sciagaloby do Szczecinka turystów.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-09 22:14:56

  Jak to niczego nie wypromowano? Przecież poszło tyle kasy na promocję. Kasy mieszkańców!

 • gość 2018-09-09 22:22:41

  Ja myślę, że po wyborach powstania nowa dzielnica turystyczna z tanimi mieszkaniami na wynajem, szpital będzie rósł w siłę i będzie rządził młody, uczciwy burmistrz. A wszystko będzie spowite legendami i prawdziwą turystyką oparta na historii miasta i regionu...

 • gość 2018-09-13 08:27:33

  Tak się zastanawiałem ostatnio, co z pracownią..., no i tyle w temacie, zgadzam się poprzednikami, że bardziej czci się niemieckość niż polskość, a mając taką osobistość należało pracownię utrzymać, a nie robić po chamsku dyskotekę na wolnej przestrzeni.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"