:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Pocztówka z roku 1961

Pocztówka z roku 1961
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2

Z reguły na widokówkach uwieczniano najładniejsze i najbardziej charakterystyczne obiekty. W przypadku Szczecinka był to najczęściej ratusz, wieża św. Mikołaja, ul. Boh. Warszawy lub fragment parku. Nieraz znacznie ciekawsze obiekty i budowle jak choćby charakterystyczna dla Szczecinka sylwetka kościoła Mariackiego, wieża wodociągowa, dworzec, Szkoła Muzyczna itp. jakby nie istniały. Nawet nie warto wspominać o ówczesnej, dzisiaj już od dawna nie istniejącej, parterowej zabudowy z ciasnymi i krętymi uliczkami w śródmieściu. 


Za to z upodobaniem na rynku pojawiały się pocztówki przedstawiające jakieś nowe obiekty i to niekoniecznie na tyle intersujące, aby je uwieczniać na widokówkach. Nie miało to nic wspólnego z promowaniem walorów turystycznych, ile raczej propagandą. Nawet z dzisiejszego punktu widzenia, uwiecznione na zdjęciach tego rodzaju obiekty niewiele wnoszą do wiedzy o przeszłości naszego miasta.
Do właśnie takiego cyklu należy pochodząca z 1961 roku biało-czarna widokówka. Jak głosi bardzo oszczędnościowy podpis, jest to cyt. „Szkoła Podstawowa”. Dla miejscowych wiadome było, że chodzi o najnowszą wówczas Szkołę Podstawową nr 4 na pl. Jasnym. Zdjęcie zostało „wyprodukowane” w dalekim Wrocławiu w PTTK – Zakładzie Wytwórczym Fotowidokówek i Pamiątek. Szkoła miała już trzy lata, ale jak widać po stercie leżącego przed wejściem gruzu, przeprowadzano właśnie jakiś drobny remont. 
Jak na ówczesne standardy była to najnowocześniejsza szkoła w mieście, jako że wszystkie pozostałe mieściły się w starych obiektach - nawet w takich, które przed wojną pełniły zupełnie inną funkcję, czego przykładem może być „trójka” przy dawnej ul. gen. Świerczewskiego – dz. A.K. Dzieci z tego rejonu uczęszczały do „dwójki” przy ul. 1 Maja. W tym miejscu pomijam poligon doświadczalny jakim była Szkoła Ćwiczeń przy ul. Szkolnej (dz. Muzeum Regionalne). Osiedla Zachód nie było nawet w planach. Nie było nawet mowy o budowie bloków przy ul. Koszalińskiej, Mierosławskiego i Kościuszki nazwanym później osiedlem PKWN. 
O powstaniu w tym miejscu szkoły najprawdopodobniej zadecydowały władze wojskowe – to właśnie w tym rejonie miasta znajdowały się koszary i mieszkania kadry. Z tego też okresu pochodzą pierwsze domy wielorodzinne przeznczone właśnie dla wojskowej kadry. 
Szkołę oddano do użytku 20 stycznia 1958 roku. Jej pierwszym kierownikiem została Emilia Malczyk – potem nauczycielka geografii w Liceum Ogólnokształcącym. Jak twierdzi Joanna Powałka szefowa szczecineckiego oddziału PTH, „czwórka” w dokumentach pojawiła się już w 1952 roku i mieściła się początkowo przy ul. 1 Maja. 
W każdym razie budowa gmachu na placu Jasnym prowadzona była w tempie ekspresowym. Zupełną nowością było, to czego w innych szkołach (nie licząc „jedynki”) brakowało, czyli sali gimnastycznej. Salę umieszczono na piętrze w skrzydle od ul. Kościuszki. W tym celu wykonano nad parterem podwójny strop. Pod nią znajdowała się kuchnia zapleczem, a obok mieszkania służbowe. Placówka w sumie miała 15 izb lekcyjnych z biblioteką liczącą 640 tomów oraz dwa gabinety. W tamtych czasach owymi gabinetami były zazwyczaj sale do nauki fizyki z chemią oraz biologii. Architektura budynku utrzymana została w stylu socjalistycznego klasycyzmu, definitywne zarzuconego już pod koniec lat 50. W tej właśnie konwencji na terenie miasta wybudowano kilka budynków mieszkalnych (zakładowych) przykładowo – przy ul. Warszawskiej, Szczecińskiej, Chełmińskiej oraz przy ul. Piłsudskiego. 
Atutem szkoły było także jej położenie tuż przy parku z dużym boiskiem. Niewątpliwie największą wadą było bliskie sąsiedztwo CSI „Słowianka”. Na przełomie lat 50. i 60. do szczecineckich szkół podobnie jak stało się to w całym kraju, dotarł pierwszy powojenny wyż demograficzny. W 1965 roku do szkoły uczęszczało aż 1142 dzieci. W tym samym czasie drugą największą szkołą liczącą nieco ponad tysiąc uczniów, była „szóstka” przy ul. Kopernika. 
Zbyt mała jak na współczesne wymagania powierzchnia sali gimnastycznej, za to duże nigdy do końca niezagospodarowane boisko, z pewnością stały się poważnym atutem, aby właśnie w tym miejscu ulokować halę sportową. 
Budowa rozpoczęła się w maju 2005 roku. Jej wielkość jak na lokalne warunki była imponująca. Wnętrze mieści pełnowymiarowe boisko (20 x 40 m), na którym po opuszczeniu specjalnej siatki można prowadzić równoległe zajęcia z trzema klasami, a także 170 miejsc siedzących. Hala łączy się bezpośrednio ze szkolnym korytarzem. W miejscu klepiska powstało boisko tartanowe do koszykówki i piłki ręcznej oraz parking. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się z udziałem posła Mariana T. Golińskiego oraz burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa dwa lata później. 
Tak więc z biegiem czasu zupełnie niepostrzeżenie z mapy miasta znikł plac Jasny. Ten najdawniejszy kojarzył się mieszkańcom z miejscem, na którym nie tylko odbywały się różnego rodzaju imprezy, gdzie rozstawiano wesołe miasteczka z karuzelami, strzelnicą i beczką śmierci (jazda motocyklem po ścianie). To tutaj w latach 50. rozbijano wielkie namioty cyrkowe. W owym czasie występy cyrkowców cieszyły się wprost niewyobrażalnym dzisiaj powodzeniem, a w kierunku pl. Jasnego podążały dosłownie tłumy.   
Rodowód placu sięga 1891 roku. To w tym czasie wschodnia część dawnego wojskowego placu ćwiczeń ze strzelnicą, stała się już praktycznie częścią parkowej promenady wzdłuż północnego brzegu Trzesiecka. W latach 20. wytyczono ulicę - dzisiejszą Jasną. Z czasem po jej wschodniej stronie pojawiła się willowa zabudowa. Nieutwardzoną część dawnego placu ćwiczeń nazwano placem Hindenburga, po wojnie przemianowanym na plac Jasny. 
                                                       

Jerzy Gasiul 
 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

szczecinek historia hala sp4 jasna jerzy gasiul - komentarze opinie

 • gość 2017-11-26 12:08:40

  Zupełną nowością było, to czego w innych szkołach (nie licząc „jedynki”) brakowało, czyli sali gimnastyczne Chodzilem do szkoly Cwiczen w latach 1959-1967 i szkolatamialasalegimnastyczna,a nad sala byla szkola tzw.Specjalna.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-26 21:18:28

  To była piękna szkoła ze wspaniałym gabinetem chem-fiz w którym rządzily pani Szokał i Toboła, oraz gabinetem biologicznym, którym opiekowała się najwspanialsza pani Siebert. Dyrektorkami były p.Witkowska później p.Łotowicz. to były moje czasy było wspaniale. Dzisiaj ta szkoła jest okropna zupełne bezguscie w zaprojektowaniu choćby koloru na korytarzu. Pomarnowane te wspaniałe gabinety i sale lekcyjne. Syf. Wszystko zmarnowane i zaniedbane.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-27 05:44:37

  Super szkoła

 • gość 2017-11-27 12:22:04

  Pamiętam końcówkę lat 80 i początek lat 90 w tej szkole. Pani o zwerzęcym nazwisku ucząca tam matematyki i muzyki tłukła dzieci linijką i wskaźnikiem po rękach. Wrzeszczące bez powodu panie od nauczania początkowego. Na przerwach obowiązkowe spacerowanie i wredne woźne ganiające dzieci bez butów na zmianę. Pani od wuefu wyśmiewająca dzieci, które nie potrafiły zrobić fikołka. Durne kary w postaci 10 krotnego przepisywania regulaminu szkoły za przewinienie. Ławki, krzesła i pomoce naukowe z lat 60 w salach, brudne, porwane mapy w gabinecie geograficznym. Pod salą gimnastyczną zwały węgla i ludzie popołudniu kradnący ten węgiel... Tak było:)

 • gość 2017-11-27 21:16:47

  Super szkoła. Wspaniale wspominam 70 lata..Szkoda ze nie zaznaczono o ...asfaltowym boisku, które zostało wylane w w 1971 lub 2 roku i było czymś nowym odnośnie obiektów sportowych.. i w zimie zamieniało się w lodowisko .a na przerwie...biegło się do ..pączkarni (obecnie KEBAP). Smak pamiętam do dzisiaj i nigdy już potem takich nie jadłem -((((

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

Opel Zafira 1.9 CDTI, 120KM,

Sprzedam Opla Zafirę z 2008 roku po lifcie w kolorze Panacotta (beżowy metalik). Silnik 1.9 CDTI o mocy 120 KM, 7-mio osobowy. Auto zakupione w..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Ekipa 6-8 betoniarzy,

Szanowni Państwo Poszukujemy pilnie 6-8 osobowej grupy pracowników do pracy w Niemczech okolice Dusseldorf. Praca na produkcji/prefabrykacja..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"