:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?PILNE

Pół kilometra dokumentacji. Wszystko o historii Szczecinka

Historia, Pół kilometra dokumentacji Wszystko historii Szczecinka - zdjęcie, fotografia

Przy licznym udziale szkolnej młodzieży , w siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Parkowej, otwarta została interesująca wystawa fotogramów i dokumentów pochodzących zarówno z instytucji państwowych jak również prywatnych zbiorów. Ekspozycja zatytułowano „Skarby szczecineckiego archiwum”. Szczecinecka siedziba gromadzi dokumenty wytworzone na obszarze powiatu drawskiego i naszego. Jak nam powiedziała Monika Głuszak, szefowa placówki szczecineckiej, zasoby obejmują łącznie 515 metrów bieżących dokumentacji w 283 zespołach archiwalnych.

 

Jeśli chodzi o archiwalia powojenne- są to dokumenty wytworzone przez starostwa powiatowe, zarządy miejskie, gminy oraz prezydia rad powiatowych i miejskich. Co istotne, w tutejszych zbiorach znalazła się również spuścizna pochodząca od osób prywatnych. Na wystawie zaprezentowano m.in. spuściznę po Józefie Sakrajdzie, Zdzisławie Naji i Zofii Dorożyńskiej.

Początki archiwum sięgają 1952 roku. Pierwszymi archiwaliami są akta przedwojenne pochodzące z urzędów i instytucji niemieckich. Najwcześniejsze pochodzą z 1701 roku.

- Mamy tutaj materiały archiwalne bez względu na datę ich wytworzenia. Są to dokumenty, zdjęcia, mapy, a także nagarnia dźwiękowe – powiedziała podczas otwarcia wystawy Monika Głuszak. - Materiały archiwalne przekazują nam jednostki państwowe i samorządowe z mocy ustaw. Są również instytucje, organizacje niepaństwowe, a także osoby fizyczne, które zdecydowały się nam przekazać swoje domowe archiwa.

Tego typu materiały nie tylko ubogacają zasoby szczecineckiej placówki, ale przede wszystkim pokazują pewne wydarzenia z nieco innej strony, niż to wynika z oficjalnych dokumentów.

Na wystawie można zobaczyć m.in. fragmenty dokumentacji budowalnych kościoła pw. Ducha Świętego, synagogi przy ul. 1 Maja, kamienic czynszowych przy dz. ul. Wyszyńskiego i Boh. Warszawy, projekt (nie zrealizowany) ratusza, a także fragment planu miasta obejmujący Wzgórze św. Jerzego, na którym, oprócz ok. stu stodół, znajdował się cmentarz ewangelicki oraz żydowski. Uwagę przyciąga plan inwentaryzacyjny z 1945 r. centrum miasta z oznaczeniem stanu technicznego budynków po wojennych zniszczeniach.

Niezwykle cenne archiwalia pozostawiał po sobie Józef Sakrajda, który przyjechał do Szczecinka w 1945 r. Był zawodowym żołnierzem, działaczem społecznym, związanym z ruchem komunistycznym, ruchem młodzieżowym. Z kolei spuścizna po długoletnim kierowniku powiatowej pracowni urbanistycznej Zdzisławie Naji obejmuje wiele szkiców, rysunków planów i dokumentacji. Z. Naja prowadził m.in. studium architektury placu Wolności od czasów najstarszych, oraz studium herbu naszego miasta.

Po Zofii Dorożyńskiej, założycielce towarzystwa muzycznego, a potem szkoły muzycznej mieszkającej w Szczecinku od 1945 r. pozostało bardzo dużo zdjęć. Niezwykle ciekawe są zdjęcia przekazane przez potomka właścicieli fabryki maszyn rolniczych Ludwika Brandenburga, który w 2011 r. przekazał dwa rodzinne albumy z unikatowymi zdjęciami. Ostatnim nabytkiem są zdjęcia i dokumenty przekazane przez wieloletniego dyrektora zespołu szkół zawodowych – obecnie emeryta Kazimierza Margola. K. Margol znany w Szczecinku pasjonat sportu – sam w czasach swojej młodości uprawiał rzut oszczepem- był terenem siatkówki, prezesem KKKS Darzbór. To dzięki niemu w Szczecinku, co roku odbywa się kryterium uliczne im. Osińskiego. Jest także założycielem stowarzyszenia amazonek i stowarzyszenia kardiologicznego. Postać charyzmatyczna i - mimo problemów zdrowotnych - nadal niezwykle zaangażowana w życie społecznye.

- Dla niektórych są to stare papierzyska. Dla nas mają ogromną wartość - uważa Monika Głuszak. Stąd warto się z nami skontaktować. Materiały te możemy też za zgodą właściciela zeskanować. Mamy masę fotografii, które niestety nie mają opisu, stąd nie możemy ich zidentyfikować. Dlatego fantastyczne jest to, że pan Kazimierz Margol ma dla nas czas, a my możemy czerpać z jego wiedzy, dowiedzieć się od niego, kto jest na każdym zdjęciu.

Szczecinecka siedziba archiwum jest cały czas remontowana i modernizowana. W tej chwili trwa wymiana pokrycia dachu. Została już także wymieniona instalacja centralnego ogrzewania oraz wyremontowana klatka schodowa. Aby zwiększyć powierzchnię magazynową należałoby wymienić stropy nad parterem. Na razie nie ma na to pieniędzy, ale licząca zaledwie cztery osoby załoga: Monika Głuszak, Katarzyna Lisiecka, Edyta Musił i Ryszard Biernatek, stara się o pozyskanie środków finansowych z różnych źródeł.

- Powierzchnia nam się kończy, ale jest jeszcze możliwość zaadaptowania innych pomieszczeń. Musimy sobie jakoś radzić do chwili, aż znajdą się pieniądze. Wszystko jest jednak na dobrej drodze- - zauważa M. Głuszak. - Chcemy mieszkańcom pokazać, że archiwum to nie jest instytucja zamknięta. Zainstalowany domofon przy drzwiach jest z powodu skromnej obsady. Chodzi też o bezpieczeństwo naszych zbiorów. Jesteśmy otwarci na wszystkich. Można do nas śmiało dzwonić. Organizujemy lekcje i spotkania edukacyjne po to, aby pokazać, że archiwum jest częścią naszej przeszłości. Musimy ją chronić od zapomnienia, ocalać i gromadzić, a dla wszystkich zainteresowanych udostępniać. (jg)

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

archiwum państwowe szczecinek skarby - komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Do wynajmu mieszkanie w bloku

Mieszkanie o pow. 46 m2 na parterze . Trzy pokoje o powierzchniach 7 , 12 , 15 m2 .Pokój największy z aneksem kuchennym . Korytarz , łazienka z..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe

Wynajmę od zaraz zadbane, czyste, ciepłe mieszkanie, niski czynsz. Dwa pokoje. Częściowo umeblowane. Wynajem minimum na okres 12 m-cy. Ulica..


Zobacz ogłoszenie

Kucharki / pomoce kuchenne -

Poszukujemy osób chętnych do pracy jako kucharze/kucharki i pomoce kuchenne. Od kandydatów oczekujemy min. 6 miesięcznego doświadczenia na podobnym..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Szkolenie 5-cio dniowe MP z

UWAGA ZACHODNIOPOMORSKIE !!! OSZCZĘDZAJ PIENIĄDZE !!! 5-cio dniowe szkolenie z MP brwi, oczu i ust oraz korekt i kamuflaży, możesz odbyć już za..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista podejmie się biurowej pracy zdalnej. Znajomość pakietu Office, Corel Draw, Photo Shop. Umiejętność tworzenia stron internetowych w..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Tarot Numerologia Runy - Uczucia, praca, finanse, zdrowie. Oczyszczanie energetyczne Synchronizacja czakr. Zapraszam serdecznie.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"