:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Policyjna debata o przemocy w Szczecinku: Nie zawsze sprawcami są mężczyźni

Policyjna debata o przemocy w Szczecinku: Nie zawsze sprawcami są mężczyźni

Czy zjawisko przemocy stosowanej w domu do w Szczecinku duży problem? W ubiegłym tygodniu w szczecineckiej Komendzie Powiatowej Policji odbyła się debata społeczna, podczas której zaproszeni eksperci, władze powiatu, gminy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz policjanci omówili najważniejsze aspekty tematu przemocy. 


Jak podkreślano to wciąż zagadnienie trudne, złożone, a osoby, których przemoc dotyka z różnych względów niechętnie współpracują z policją. Wskazano też, że jednym z głównych przyczyn awantur, przypadków znęcania się czy przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej jest alkohol. Mówiono również o tym, że wbrew pozorom nie zawsze sprawcami przemocy są mężczyźni.
Przytoczono także najważniejsze liczby odnośnie ubiegłorocznych i tegorocznych interwencji policji. Jeśli chodzi o znęcanie się, w 2016 roku wszczęto 33 postępowania, z czego 30 zakończono. W 13 przypadkach stwierdzono faktyczne akty znęcania się. Jeden przypadek dotyczył osoby nieletniej. 13 spraw zakończyło się aktem oskarżenia.


W roku 2017 szczecineccy policjanci także otrzymywali zgłoszenia dotyczące przypadków znęcania się. Wszczęto 34 postępowania, z czego do tej pory zakończono 24. Stwierdzono 8 przestępstw. Wśród nich nie było przypadków znęcania się nad nieletnimi. 8 osób dorosłych jest podejrzanych o znęcanie i wobec nich sporządzono akty oskarżenia. Dwóch dorosłych zostało aresztowanych.
Jeśli chodzi o interwencje dotyczące przemocy w rodzinie, w 2017 roku odnotowano 105 interwencji. Założono taką samą ilość Niebieskich Kart. Bezpośrednio podczas interwencji zatrzymano aż 61 osób do wytrzeźwienia. 


Jak podkreślił komendant KPP w Szczecinku, mł. insp. Andrzej Dziemianko, najczęściej sprawcami przemocy są mężczyźni, ale nie zawsze. Bywa bowiem tak, że to kobieta stosuje przemoc, głównie psychiczną. – Zaczynamy od tego, że po potrzymaniu zgłoszenia prowadzimy postępowanie sprawdzające – podkreślił podczas debaty komendant. – Często naszym interwencjom towarzyszą przypadki związane ze spożyciem alkoholu. Wówczas zgłoszenia dostajemy najczęściej od osób, których ta przemoc dotyka lub od sąsiadów. 
Komendant nadmienił, że często sprawcom przemocy „ciężko jest się dobrać do skóry”. Powodem jest brak współpracy ze strony ofiar przemocy. Zazwyczaj nie chcą one składać oskarżających zeznań. Bywa też, że policjanci mają do czynienia z tzw. zmową milczenia. Nikt, nawet sąsiedzi, nie chcą wówczas się „wychylać” i opowiedzieć, co tak naprawdę się dzieje. - Kiedy nie ma świadków, a ofiara zaprzecza, wtedy postępowanie kończy się umorzeniem sprawy – dodał komendant. – Ale jest też inaczej. Są zdarzenia, kiedy stosuje się prokuratorski zakaz zbliżania się do osoby poszkodowanej. Osobie pokrzywdzonej udzielana jest pomoc, łącznie ze zmianą miejsca zamieszkania. Każdorazowo w takich przypadkach uruchomiana jest procedura Niebieskiej Karty. Postępowanie toczy się równolegle. 
- Czy dużo jest tych przypadków przemocy? Zawsze za dużo. To wymaga pewnych zmian. Też kulturowych. Jeśli są możliwości prawne, będziemy się starać w ramach obowiązujących przepisów interweniować – zaznaczył na koniec Andrzej Dziemianko. 

foto: Policja

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


policja szczecinek przemoc debata - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się