:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
temat.net: archiwum, Porozmawiajmy przemocy - zdjęcie, fotografia
Temat Szczecinecki 01/10/2013 10:47

 2 października to Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Choć na ten temat mówi się dużo, wciąż niewiele osób wie, co robić, by ochronić siebie i swoich najbliższych przed skutkami przemocy. Aby zwrócić uwagę na problem, a także – by uświadomić wszystkim, że pomoc dla poszkodowanych jest w zasięgu ręki, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku planuje przeprowadzić akcję informacyjną wśród mieszkańców powiatu szczecineckiego. 2 października przedstawiciele centrum będą odwiedzać szczecineckie instytucje, zajmujące się rozwiązywaniem problemów przemocy. Akcja informacyjna prowadzona będzie także na ulicach Szczecinka.

- W nasze działania zaangażowani są pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, członkowie MOPS, Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, Funkcjonariusze Policji Powiatowej, Straży Miejskiej, Punktu Konsultacyjnego dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej – mówi „Tematowi” Magdalena Mazur-Balcerzak z PCPR w Szczecinku. – W środę, czyli 2 października, będziemy odwiedzać szczecineckie urzędy. Będziemy obecni m.in. w starostwie, w ratuszu czy prokuraturze. Nasza akcja obejmie także Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich oraz Wydział Karny, Straż Miejską, Policję, poradnię psychologiczno-pedagogiczną, szkoły, itp. Odwiedzając poszczególne instytucje, chcielibyśmy uwrażliwić urzędników na problem przemocy i zachęcić ich do bardziej aktywnego wsparcia osób dotkniętych tym problemem. W każdym urzędzie zostawimy ulotki z niezbędnymi informacjami, co robić i gdzie szukać pomocy. Zostawimy też symboliczne białe wstążeczki. Nasi przedstawiciele będą również obecni na placu Wolności, gdzie z podobną akcją informacyjną zwrócą się do mieszkańców Szczecinka.

W czasie, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, o to, jak radzić sobie z przemocą fizyczną i psychiczną oraz gdzie szukać pomocy - pytamy Małgorzatę Kisiel, przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Joannę Ossowską, członkinię szczecineckiego Zespołu Interdyscyplinarnego. 

Czym jest przemoc?

- To zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie, skierowane przeciwko bliskiej osobie. Przemoc narusza prawa i dobra osobiste człowieka, powodując psychiczne lub fizyczne cierpienie. Przybiera ona różne formy: od przemocy fizycznej, przez przemoc seksualną i psychiczną, po przemoc ekonomiczną. Zazwyczaj ma charakter długotrwały i cykliczny. 

 Przemoc zawsze jest doświadczeniem traumatycznym. Najbardziej jednak dotyka dzieci. 

- Tak. Często osoba, doznająca przemocy w dzieciństwie, potem sama staje się oprawcą. Następstwem przemocy, doznawanej w  latach dzieciństwa, mogą być zaburzenia osobowości, nerwice, psychozy, a nawet uzależnienia. Dzieci żyjące w skłóconych rodzinach, w których rodzice używają wobec siebie przemocy, mogą też mieć problem z budową związku opartego na miłości i szacunku. Dla nich "wzorcowe" będą sytuacje znane z domu rodzinnego.

 Osoby dotknięte przemocą zazwyczaj niewiele o niej mówią. Dlaczego? 

- Sytuację osoby doznającej przemocy  w rodzinie często porównuje się do sytuacji ofiar zamachów terrorystycznych. Osoba, doznająca przemocy domowej, doświadcza takiego zagrożenia latami, a sprawcą nie jest przecież ktoś obcy, ale bliski. Ludzie dotknięci przemocą często nie są w stanie wyzwolić się z koszmaru. Dlatego tak ważną rolę odgrywa świadek przemocy. Jego reakcja może uruchomić działania pomocowe i nie dopuścić do tragedii. Mitem jest pogląd, że wszystko, co dzieje się w czterech ścianach, jest wyłącznie prywatną sprawą rodziny. Każde podejrzenie wystąpienia przemocy należy zgłaszać. 

 Jak w Szczecinku pomaga się osobom, które zostały dotknięte problemem przemocy?

- Od 2000r. funkcjonuje Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, powołany przez ówczesnego burmistrza Mariana Golińskiego. Po zamianie przepisów obecny burmistrz Jerzy Hardie-Douglas powołał nowy zespół, którego siedziba znajduje się w MOPS. W jego skład wchodzą przedstawiciele 12 instytucji ze Szczecinka. Zadaniem zespołu jest interweniowanie w momencie problemu. Zespół tworzy grupy robocze, które opracowują i realizują plan pomocy dla konkretnej rodziny, monitorują sytuację oraz dokumentują działania wobec rodzin. Członkowie zespołu przeprowadzają też szkolenia dla grup zawodowych biorących udział w procedurze "Niebieskie Karty", np. dla przedstawicieli oświaty, ochrony zdrowia, policjantów, pracowników socjalnych oraz członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, jak i innych służb działających na polu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kiedy istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie, wszczyna się procedurę "Niebieskiej Karty". Na czym to polega?

- Procedurę wszczyna przedstawiciel jednej z wymienionych instytucji. Procedura ta obejmuje ogół dziań różnych instytucji. Osoby doznające przemocy domowej potrzebują zwykle pomocy psychologicznej, prawnej, materialnej, medycznej, a także zwyczajnego wsparcia. Dlatego przeciwdziałanie przemocy w rodzinie nie może opierać się na działalności tylko jednego podmiotu. Żadna instytucja czy organizacja nie ma wystarczających narzędzi, kompetencji i możliwości rozwiązania wszystkich problemów rodziny uwikłanej w przemoc, stąd tak ważna jest interdyscyplinarna współpraca służb pomocowych. W 2013r. w Szczecinku założono już 36 "Niebieskich Kart", dla porównania w roku ubiegłym prowadzone były 34 procedury.

 Jakie rodzaje przemocy najczęściej dotykają mieszkańców Szczecinka?

- Najczęściej występującą formą przemocy jest przemoc fizyczna i psychiczna, którą najtrudniej jest udowodnić. Osobami doznającymi przemocy domowej w większości są kobiety, dzieci i osoby starsze.

 Czy sprawcy przemocy rodzinnej także mogą liczyć na pomoc?

- Tak, członkowie grup roboczych współpracują z całą rodziną uwikłaną w przemoc i w zależności od potrzeb danej osoby proponują rozwiązania. W PCPR rozpoczął się właśnie program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc wobec bliskich; prowadzone są również konsultacje indywidualne.

 Wszelkich informacji dotyczących uzyskania pomocy udzielą Państwu:

 -  Przewodnicząca Zespołu - Małgorzata Kisiel , tel. 94-37-280-11, siedziba Z.I. przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczecinku, ul Wiejska 4.

- Członek Z.I. - Joanna Ossowska, tel. 94-37-440-28, Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, ul. 9-go Maja 12, pok. nr 7.

foto: sxc.hu

Reklama

Porozmawiajmy o przemocy komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"