:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C bezchmurnie

Poszukiwali porzuconego w lesie dziecka

13 lutego o godzinie 16:00 ratownik dyżurny Ochotniczej Grupy Ratownictwa TADMED przyjął zgłoszenie z prośbą pomoc w poszukiwaniach porzuconego dziecka w lasku pod Szczecinkiem oraz o pomoc poszkodowanym w lesie. Akcję podjęto błyskawicznie. O godzinie 17:00 ratownicy grupy TADMED stawili się w wyznaczonym miejscu. RAVEN – pod taka nazwą Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED zorganizowała ćwiczenia dla członków swojego Stowarzyszania na koniec ferii.

Korzystając z w miarę sprzyjającej aury, postanowiliśmy zorganizować ćwiczenia dla utrwalenia i odświeżenia zdobytej wiedzy - informuje Czytelników “Tematu” Tadeusz Tośko, szef OGR TADMED. -. Jako grupa działająca na terenie miasta we wspólnych przedsięwzięciach z PSP, takich jak karambol, czy ćwiczenia na lodzie, chcemy być na tyle gotowi do działań by nasza pomoc zawsze była skuteczna i pomocna.

Sobotnie ćwiczenia obejmowały II etapy. W pierwszym każdy wykonywał RKO  resuscytację krążeniowo-oddechową), ewakuację poszkodowanego z miejsca zdarzenia do momentu przekazania, tamowanie krwotoków, unieruchomienie złamań. Aby zdarzenia wyglądały jak najbardziej realinie, organizatorzy przygotowali około 20 scenek. 

Etap II to działania ratowników sekcji ratowniczo-poszukiwawczej. Musieli oni odpowiedzieć na na zgłoszenie, które brzmiało: Matka porzuciła dziecko. Zadaniem poszukiwaczy było odnalezienie śladów należących do matki i dziecka, i samego dziecka. 

Jako jedna z czterech grup będąca w Wojewódzkim Zespole Poszukiwawczym jesteśmy zobowiązani do bycia na bieżąco z tematyka zaginięć oraz technikami poszukiwań - tłumaczy Tadeusz Tośko. Procedury jakie stawia WZP są na tyle ścisłe i rygorystyczne, że jeden mały błąd może skutkować całkowitym niepowodzeniem całej akcji. Nam wiedzę przekazują koledzy, pionierzy w dziedzinie poszukiwań województwa zachodniopomorskiego - Zachodniopomorskie Psy Ratownicze OSP Wołczkowo. Właśnie dzięki ich szkoleniom możemy sprawniej działać. Zachodniopomorskie Psy Ratownicze posiadają doskonałych przewodników i psy z certyfikacją terenową i gruzową. Podczas akcji poszukiwawczej nasi ratownicy pełnia rolę nawigatora, a także zabezpieczenia przedmdeycznego przewodnika oraz osoby zaginionej. Dzięki szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy dla zwierząt przeprowadzonego dla nas przez OSP GRYF Szczecin jesteśmy w stanie udzielić także pomocy psim ratownikom, którzy także są narażeni na różne niebezpieczeństwa w terenie otwartym, leśnym czy też gruzowym.

Dodajmy. OGR TADMED na terenie Szczecinka działa od dwóch lat. Jest jedyną grupą paramedyczną, nie współpracującą z żadnym systemem posiadającym ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Część ratowników wchodzi w skład Wojewódzkiego Zespołu Poszukiwawczego zrzeszającego grupy: Zachodniopomorskie Psy Ratownicze OSP Wołczkowo, OSP GRYF Szczecin, GR PCK Koszalin oraz Ochotniczą Grupę Ratowniczą TADMED Szczecinek. 

Członkowie sekcji poszukiwawczej w roku 2015 brali dwa razu udział w spotkaniu i szkoleniu z Fundacją ITAKA- od dawien zajmująca się problemami osób zaginionych.

O planowanych ćwiczeniach grupa powiadomiła straż miejską oraz policję, a także otrzymała pisemną zgodę właściciela działki terenów leśnych Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie.

 


Poszukiwali porzuconego w lesie dziecka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się