:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C całkowite zachmurzenie

Powiat z "Mieszkaniem Plus"? Starosta zapyta

Powiat, Powiat

Program „Mieszkanie plus” ma być kolejnym realnym wsparciem dla polskich rodzin. Czy na tanie mieszkania mogą liczyć także mieszkańcy Szczecinka i powiatu szczecineckiego? Właśnie takie pytanie padło na minionej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę (21.12). Tereny, na których powiat mógłby realizować wspomniany program – są. Ale wciąż jest również zbyt wiele niewiadomych. Starosta obiecał wystosowanie do wojewody odpowiedniego wniosku o udzielenie szczegółowych informacji w tej sprawie. 

- Młodzi ludzie, chcący założyć rodzinę, obawiają się zwykle o dwie ważne kwestie. Pierwszą z nich jest dobrze płatne, stabilne zatrudnienie, a drugą mieszkanie – zauważył radny Tomasz Wójcik. - O ile sytuacja na naszym powiatowym rynku pracy jest coraz lepsza (…), o tyle sytuacja na lokalnym rynku mieszkaniowym pozostawia wiele do życzenia. 

- Według danych na dzień 30 września, w samym tylko Szczecinku około 400 rodzin oczekuje na mieszkanie komunalne – dodał radny. - Okres oczekiwania jest skandalicznie długi. Receptą na tą bolączkę może być właśnie wdrażany przez rząd premier Beaty Szydło powszechny program budowy mieszkań na wynajem „Mieszkanie plus”. Zakłada on budowę ponad 300 tys. mieszkań w perspektywie 3 lat. Program skierowany jest do osób średnio i słabo zarabiających, które nie mogą pozwolić sobie na mieszkanie własnościowe. Myślę, że władzom powiatu szczecineckiego powinno zależeć na tym, by nasza mała ojczyzna rozwijała się, a nie ulegała depopulacji. Żeby młodzi ludzie chcieli tu mieszkać, a nie emigrować. 

- Czy powiat szczecinecki jako jednostka samorządu terytorialnego posiada grunty, które mogą ewentualnie zostać przekazane pod budowę mieszkań w ramach programu „Mieszkanie plus”? – próbował się dowiedzieć Tomasz Wójcik. 

Do pytania odniósł się starosta Krzysztof Lis. - W chwili obecnej rząd przyjął propozycję pilotażowego programu – odpowiedział starosta. - Zostały tam wyznaczone obszary i samorządy, które mają w tym programie uczestniczyć. Takim „przekaźnikiem” rządowym jest Wojewoda Zachodniopomorski. Na razie nie pytał nas o to, czy na terenie powiatu szczecineckiego i w ogóle województwa, będzie wdrożony ten program.

- Część tych projektów, które weszły do realizacji, są na bazie nieruchomości Skarbu Państwa. My mamy na terenie powiatu nieruchomości, które stanowią własność Skarbu Państwa w obszarach granicznych miasta Szczecinka, w określonych przestrzeniach. Ale one nie są przewidziane w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo wielomieszkaniowe. Natomiast jest parę takich nieruchomości na terenie Świątek, które są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, ale jednorodzinne. 

- W każdym razie wystąpię do wojewody o udostępnienie informacji, czy na terenie województwa będzie się takie rzeczy budować – dodał Krzysztof Lis. – Będziemy wówczas wiedzieli, czy program „Mieszkanie plus” będziemy u nas realizować i czy są przewidziane jakieś propozycje związane z tym programem. 


Powiat z "Mieszkaniem Plus"? Starosta zapyta komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com