:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C lekkie zachmurzenie

Powiatowy ratownik, czyli pilot drona

Powiat, Powiatowy ratownik czyli pilot drona - zdjęcie, fotografia

Działalność służb ratowniczych, dzięki dronom, wkracza w zupełnie nowy wymiar. Bezzałogowe statki latające wykorzystywane są już nie tylko do kręcenia filmów czy robienia zdjęć, ale także dzięki kamerom wysokiej rozdzielczości biorą udział np. w akcjach poszukiwawczych. Drony już teraz pomagają służbom w przeszukaniu terenu, szybszym dotarciu do osób poszkodowanych i w udzieleniu im pierwszej pomocy.

Wszystko wskazuje na to, że niedługo dron będzie wspierał również pracę powiatowych służb ratowniczych. Starosta Krzysztof Lis zapewnił, że zakup takiego bezzałogowego statku latającego będzie możliwy jeszcze w tym roku w ramach funduszów rezerwy na zarządzanie kryzysowe.

Na ostatnim spotkaniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku sprawę zakupu wspomnianego drona poruszył Andrzej Wasąg, szef Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego UM. Jak przekonywał, dron zastępuje ludzi, w trakcie trwania akcji ratunkowej służby nie muszą też ryzykować ani zdrowia, ani życia. Jak zauważył, prawne użytkowanie drona nie jest nigdzie sprecyzowane. To Prezes Lotnictwa Cywilnego wydał rozporządzenie, w którym jest zawarta informacja dla tych, którzy chcą się posługiwać tym urządzeniem. O używaniu drona w celach prywatnych decyzję wydaje burmistrz czy wójt. 

Starosta Krzysztof Lis ocenił zakup drona dla szczecineckich służb ratowniczych jako bardzo dobry pomysł. Jak poinformował, przygotowany zostanie wniosek KBiP, aby to urządzenie w 2017 roku nabyć. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków na zarządzenie kryzysowe. Opinię w tej sprawie ma jeszcze wydać Regionalna Izba Obrachunkowa. 

Powiatowy ratownik, czyli pilot drona komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com