:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Powietrze w Szczecinku pod jeszcze większym nadzorem. Jest nowy czujnik

Powietrze w Szczecinku pod jeszcze większym nadzorem. Jest nowy czujnik

W poniedziałek (12.03) Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra Szczecinek poinformowało na krótkim briefingu prasowym przy ratuszu o nowym - trzecim - czujniku jakości powietrza, który tym razem został zainstalowany przy ulicy Chełmińskiej.

- Stowarzyszenie od dłuższego czasu zabiegało o punkt pomiarowy dla Szczecinka. Udało się, jest nowy punkt pomiarowy. Mierzy on pył PM10 i PM2,5. Przy udziale internetu, można wyniki sprawdzać online i zobaczyć, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza - mówiła prezes Joanna Pawłowicz.

Jak wiadomo, nowy czujnik został zainstalowany przy ul. Chełmińskiej. Jak wyjaśniła Joanna Pawłowicz, punkt przy Chełmińskiej powstał między innymi też dlatego, że dwa lata temu Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska zlikwidowała punkt pomiarowy przy ulicy Artyleryjskiej. - Uważamy, że ten teren jest miejscem, które wymaga szczególnej uwagi i monitoringu, w związku z tym wzmocniliśmy go o dodatkowy punkt pomiarowy - powiedziała.

Joanna Pawłowicz poinformowała także, że SIS Terra będzie zabiegać o kolejne punkty pomiarowe w Szczecinku.
Instalacją punktu pomiarowego przy ul. Chełmińskiej, zajęła się firma Airly z Krakowa, która na terenie całego kraju ma blisko 1500 takich czujników. - Rozmowy z firmą trwały dość długo. Jest spora kolejka, aby dostać taki czujnik, jednak nam się udało. Specjalne podziękowania dla Stowarzyszenia z Żar, szczególnie dla prezesa Fundacji “Eko-Lubusz” Remigiusza Krajniaka, który pomógł nam, abyśmy szybciej dostali ten czujnik na Szczecinek. Liczyliśmy co prawda na trzy takie urządzenia, ale na tą chwilę dojechało jedno. Mamy jeszcze nadzieję, że firma Airly dalej nas będzie wspomagać - powiedziała wiceprezes SIS Terra, Małgorzata Sobczyk.
- Lokalizacja samego punktu nie jest przypadkowa. Wiemy, że niedaleko znajduje się punkt pomiarowy WIOŚ, jednak dziwnym trafem, ten punkt nie zawsze działa.

Miejsce na sensor przy ul. Chełmińskiej, stowarzyszeniu udostępniła mieszkanka miasta, pani Maria.

Wyniki i stan jakości powietrza z punktu pomiarowego, można na bieżąco śledzić na stronie  https://map.airly.eu/pl/ bądź pobrać specjalną aplikację na telefony komórkowe (system operacyjny Android i iOS).

Patryk Witczuk

czujnik powietrza szczecinek terra - komentarze opinie

 • gość 2018-03-12 17:36:36

  Starość nie radość. Czas na świeżą krew w ratuszu. Pawłowicze kłótniki, Rak ma zarzuty a Łubczym kandyduje z niskich pobudek - dla kasy. Na kogo głosować?

 • Gość - niezalogowany 2018-03-12 17:36:45

  Wydział Ochrony Środowiska w urzędzie miasta nic nie może, w powiecie starosta nic nie może (czytaj nie zależy mu na tym bo w Barwicach nie śmierdzi). Brawo Terra

 • gość 2018-03-12 18:00:55

  Starosta bardzo lubi Kronospan.......

 • Gość - niezalogowany 2018-03-12 18:58:06

  To oni jeszcze funkcjonują?

 • Gość - niezalogowany 2018-03-12 19:05:57

  Wybory ach te wybory!

 • Gość - niezalogowany 2018-03-12 19:49:30

  A tak przy okazji, ile potrzeba jeszcze takich czujników, może wystarczy zmienić parę "czujników" w odpowiednich urzędach??? Ja nie potrzebuję sprawdzać czy akurat taki czy inny czujnik coś wykazuje, od tego są wykształceni fachowcy i urzędy, tylko nie działają... tak jak należy!!!

 • Martyna - niezalogowany 2018-03-12 23:15:33

  Dziękuję, że działacie. Większość mieszkańców Szczecinka pod nosem narzeka na ten syf który mamy w powietrzu, niewielu ma odwagę aby głośno o tym mówić. Dlatego jeszcze raz dziękuję Wam za to co robicie.

 • gość 2018-03-13 07:53:55

  Czystość powietrza w Szczecinku zależy od kierunku wiatru i na to trzeba zwracać uwagę , kiedy wieje od strony miasta jest ok Dzisiaj wieje z południowego zachodu wiec Wielki DYM omija czujniki i powietrze jest czyste, mozna otwierac okna i wietrzyć.Dzisiaj cierpią mieszkancy Rybackiej w Marcelinie i Gwdzie.

 • gość 2018-03-13 08:25:02

  Zamieście czujnik na ul. Armii Krajowej czy co jeżdżą do pobliskiego marketu rozumieją

 • Gość - niezalogowany 2018-03-13 22:28:49

  Za du..ę ich wzięli, to obiecują, że jakiś filtr powietrza będzie w lipcu ale znając Polspan, to póki mieszkańcy nie wezmą się za tę sprawę, to nikt nic nie zrobi.

Dodajesz jako: Zaloguj się