:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, Powrót koszar - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Temat Szczecinecki 10/06/2016 12:10

Powrót do koszar przy Mackensenstraße. Zdjęcie, co jest bardzo prawdopodobne, zostało zrobione po uroczystym  pożegnaniu wizytującego szczecinecki garnizon feldmarszałka Mackensen`a. 

Emerytowany feldmarszałek odwiedził Neustettin co najmniej dwa razy. Jego ostatnia wizyta w sierpniu 1938 roku, miała nadzwyczaj uroczystą oprawę. Na odjezdnym dostojnego gościa, znanego Polakom jako tego, który żądał rewizji ówczesnych granic Rzeczypospolitej,  przewieziono powozem w asyście wojska na dworzec. 

Prezentowane zdjęcie najprawdopodobniej zostało wykonane właśnie tego dnia, kiedy wojsko powracało już do koszar. Fotograf uchwycił moment wejścia kolumny w bramę. Wykonanie dzisiaj tego samego ujęcia dzisiaj jest niemożliwe. W latach osiemdziesiątych w tej części ul. Kilińskiego wybudowano dwa domy, a kilka lat potem na zapleczu, w miejscu przedwojennych terenów parkowych, powstało miniosiedle domków jednorodzinnych. To właśnie z tego okresu pochodzi ul. Głowackiego, tak naprawdę składająca się z dwóch sięgaczy. Jeden z nich zakończony jest przejściem dla pieszych i schodami prowadzącymi do parku i jeziora. 

Architektura narożnego budynku koszarowego, tego u zbiegu ul. Kościuszki i Myśliwskiej, poza niewielkimi detalami, przetrwała bez większych zmian do dzisiaj. Od początku jego istnienia od strony bramy mieściła się  wartowania i biuro przepustek. Budynek ma dwa skrzydła, połączone niegdyś wysokim murem z drutem kolczastym na jego szczycie. 

Od ul. Myśliwskiej znajdowały się pomieszczenia biurowe. To tutaj do 1970 roku ulokowana była siedziba Garnizonowej Administracji Mieszkań. Dodam, że niezależnie od niej, prosperowała  jeszcze inna jednostka administracyjna -  była to Wojskowa Administracja Koszar przy ul. Polnej. 

Skrzydło od strony placu apelowego cieszyło się pośród żołnierzy złą sławą. To właśnie tutaj znajdował się areszt. Spacerniak urządzony był między wspomnianymi skrzydłami połączonymi ze sobą wysokim murem. Areszt przeznczony był dla szeregowych i podoficerów, ale tylko tych ze służby zasadniczej. Warunki były nadzwyczaj surowe – wysokie, zimne cele z piecami kaflowymi, zrobionymi tak, że palenisko znajdowało się od strony korytarza, a jeden piec ogrzewał dwie cele. Rzecz jasna palono jedynie za dnia. Wieczorem żar z paleniska był usuwany. 

Na górnych kondygnacjach w tamtym czasie mieścił się hotel dla podoficerów. Kadra oficerska miała do swojej dyspozycji nieporówanie lepiej wyposażony hotel garnizonowy przy pl. Wolności. Był tam nawet apartament dla wyższych oficerów oraz restauracja. Oprócz tego przy ul. Kilińskiego znajdowało się (wybudowane wraz z koszarami) kasyno, do którego w pierwszych latach powojennych korzystać mogła  wyłącznie kadra oficerska. 

Jakiś czas potem na parterze ulokowano urząd pocztowy. Dzisiaj jego w murach znajduje się Wojskowa Komenda Uzupełnień. Ta ostatnia pojawiała się w polskim Szczecinku w połowie 1945 r.  To już jest ostatnia placówka wojskowa, która pozostała po potężnym niegdyś komplekse koszarowym.  

W 1999 r. definitywnie pożegnaliśmy 2 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną, w skład której wchodziły również jednostki z terenu koszar przy ul. Kościuszki i Polnej. 

Wielce zasmucającym faktem, jest to, że nieporównanie więcej zdjęć zachowało się z okresu międzywojnia (niemieckiego) niż z czasów, kiedy w koszarach przy ul. Kościuszki stacjonowało Wojsko Polskie. Komuniści i ich zbrojne ramię LWP cierpieli na manię prześladowczą związaną z zachowaniem tajemnicy, dlatego zdjęć nie można było robić. Mało tego. Nie można było publikować planów miasta, a jeśli już się takowe W formie szkiców) się zdarzały, to miasto kończyło się w okolicach skrzyżowania ul. Koszalińskiej z Boh. Warszawy. 

Po likwidacji w Szczecinku wojska, tereny koszarowe zostały rozparcelowane. Funkcję militarną pełnią jedynie dwa budynki, ten na zdjęciu i tuż obok ten po drugiej stronie bramy. Pozostałe obiekty zmieniły swoje przeznaczenie. Znajdujące się przy placu apelowym dwa koszarowce zostały przebudowane na mieszkania. Koszarowa kuchnia z wieżą zegarową pełni w tej chwili rolę domu weselnego. 

W najstarszym budynku tym w sąsiedztwie ul. Wileńskiej, swoją siedzibę miała m.in. orkiestra garnizonowa. Jej największym sukcesem było zajęcie I miejsca w Pomorskim Okręgu Wojskowym. Zdewastowany do obucha obiket, udało się w 2016 r. przebudować na mieszkania. W trakcie przebudowy jest również budynek magazynowy dawnej zbrojowni. 

W miejscu garaży (od strony ul. Kosińskiego) powstało osiedle domów wielorodzinnych. Dawny lazaret, a potem DPM (Dywizyjny Punkt Medyczny) po nadbudowie jednej kondygnacji (ok. 1970 r.) i przekształceniu go na szpital wojskowy, w tej chwili pełni rolę przychodni. 

W tym roku (2016) z powierzchni ziemi znikła dawna ujeżdżalnia, przekształcona potem na największa halę sportową w mieście. Pozostał po niej jedynie wielki ogrodzony rachitycznym płotem krater. 

Rodowód niegdysiejszego kompleksu koszarowego sięga pierwszych lat XX wieku. To właśnie wtedy ówczesny generał von Mackensen, za porozumieniem z władzami miasta, uprosił cesarza Wilhelma II o zgodę na powstanie w Szczecinku garnizonu. Cesarz zgodę wydał, ale koszty budowy przekraczające 1 mln marek scedowano na miasto, które na tę okoliczność zaciągnęło stosowny kredyt. Projektantem kompleksu został inż. Stahl, a budowę rozpoczęto w 1912 r. Z powodu wybuchu I wojny światowej kompleks koszarowy oddano do użytku dopiero w 1915 r. Koszary w tamtym czasie zajął 3 rezerwowy batalion 34 pułku piechoty, a także 35 batalion artylerii lekkiej. 

Pierwsza jednostka liniowa w polskim już Szczecinku przy ul. Kościuszki pojawiała się w 1949 roku – był to 47 pułk piechoty, a przy ul. Polnej - 41 pułk saperów. W maju 1951 roku powołano do życia 20 Dywizję Zmechanizowaną, którą w 1956 r. przekształcono na Dywizję Pancerną, by w 1989 r. na jej bazie powołać 2 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną rozformowaną w 1998 r. 

Dzisiaj z tamtych świetlanych dla wojska czasów pozostało jedynie nie ruszone do tej pory oryginalne ogrodzenie oraz dwa obiekty koszarowe przy bramie. Tylko tyle. 

Jerzy Gasiul

artykuł ukazał się w 802 wydaniu Tematu Szczecineckiego
Reklama

Powrót do koszar komentarze opinie

  • mister - niezalogowany 2016-06-29 16:13:39

    Budowę rozpoczęto w 1912 r a ukończono dopiero  w 1915 r. z powodu wybuchu I wojny światowej . W Polsce taki kompleks koszar - bez wojny budowano by z pięć lat .

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"