:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Praca za granicą a praca w Polsce - wady i zalety

Porady, Praca granicą praca Polsce zalety - zdjęcie, fotografia

Praca w Polsce pozwala być blisko rodziny, a najlepsi pracownicy mogą liczyć na awans i adekwatne do umiejętności zarobki. Praca za granicą rozwija horyzonty i daje wysokie zarobki nawet osobom o niskich kwalifikacjach. Zarówno praca w Polsce, jak i praca za granicą mają też swoje wady.

Zalety pracy za granicą kontra zalety pracy w Polsce

Praca za granicą słusznie kojarzy się przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Dotyczy to nie tylko pracy dla osób o wysokich kwalifikacjach, często nawet bez żadnego wykształcenia można wykonywać proste prace, za które uzyskuje się wysokie wynagrodzenie w porównaniu do wykonywania tego samego zajęcia w Polsce. W zależności od państwa można jako pracownik starać się też o różnego rodzaju świadczenia socjalne.

Praca za granicą rozwija. Pozwala nauczyć się języka obcego lub udoskonalić swoje umiejętności językowe, zderza z nową kulturą i obyczajami, poszerza horyzonty. Dzięki wyjazdowi na dłużej można poznać nowych ludzi, nawiązać cenne kontakty, a nawet przyjaźnie.

Wykwalifikowani pracownicy za granicą pracujący w swoim zawodzie mają szanse rozwoju i awansu, mogą być doceniani przez pracodawców. Przekłada się to przeważnie na zwiększenie pensji i wzrost jakości życia.

Praca w Polsce także ma swoje zalety. Dotyczy to zwłaszcza wykształconych osób pracujących w zawodzie. Najlepsi pracownicy mogą się rozwijać, awansować i wspierać rozwój swojej firmy oraz rozwój rodzimej gospodarki. Ceny utrzymania w Polsce są niższe niż w wielu krajach europejskich, do których przeważnie wyjeżdżają pracować Polacy. Niestety rzadko przekłada się to na oszczędności.

Zaletą pracy w Polsce jest łatwiejszy kontakt z rodziną, chyba że wyjeżdża się pracować na drugi koniec kraju, wtedy może się okazać, że podróż z Londynu do Warszawy zajmuje mniej czasu niż droga do Warszawy z Wrocławia czy Rzeszowa.

Wady pracy za granicą i pracy w Polsce

Wadą pracy w Polsce są zarobki, tym bardziej jeśli porównać je do pensji osób na analogicznych lub niższych stanowiskach pracujących za granicą. Wysokość wynagrodzenia dla pracowników średnich i niskich szczebli w Polsce ciągle jest równa pensji minimalnej lub niewiele wyższa.

Praca za granicą także nie jest pozbawiona wad. Jedną z nich jest wspomniana już rozłąka z rodziną. Kolejna to luki w CV, jeśli wyjeżdża się za granicę do pracy niezwiązanej z kwalifikacjami, a także brak doświadczenia i rozwoju w swojej dziedzinie. Praca za granicą to często praca poniżej kwalifikacji, co może być negatywnie postrzegane przez przyszłych pracodawców.

Anna Harasymiuk

 

artykuł partnera serwisu