:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
Temat Szczecinecki 13/09/2018 13:49

Budżet obywatelski, Rada Młodzieży, więcej pieniędzy na organizacje pozarządowe – to pierwsze postulaty Wiesława Suchowiejki, które znalazły się na liście zmian, jakie należy wprowadzić w Szczecinku. Podczas krótkiej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 13.09 przed szczecineckim ratuszem reprezentujący Porozumienie Samorządowe kandydat na burmistrza oraz towarzyszący mu kandydaci na miejskich radnych – Dorota Patkowska (OW nr 3), Remigiusz Grochowski i Piotr Rozmus (OW nr 4) zaprezentowali kilka najważniejszych założeń swojego programu wyborczego „Dla mieszkańców”. 


Temat czwartkowej konferencji brzmiał: „W kierunku społeczeństwa obywatelskiego – lepszy słuch społeczny władzy”. Pierwszym zamierzeniem, które chciałby zrealizować Wiesław Suchowiejko, ma być wprowadzenie w Szczecinku budżetu obywatelskiego. – To pojęcie odmieniane jest przez wszystkich i wszędzie, od Koszalina po Nowy Sącz, tam, gdzie rządzie PO i PiS… Wszyscy o tym mówią, warto to robić. Tylko jakoś w Szczecinku to jeszcze nie wyszło. W sytuacji naszego miasta chcielibyśmy przeznaczyć na ten cel 1 proc. budżetu. To jest około 1,5 mln zł. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na różne sfery naszego życia społecznego, czy to jest sport, czy kultura, edukacja, czy ochrona zdrowia. Jesteśmy otwarci na pomysły. Wprowadzilibyśmy formę konkursu grantowego, pozwalającego na realizację jednego bądź kilku wybranych projektów. 1,5 mln zł to kwota, za którą naprawdę wiele można zrobić.
Innym postulatem Porozumienia Samorządowego jest utworzenie w mieście Rady Młodzieży, Rady Seniorów, a także Rady Przedsiębiorców. Szczegóły tego pomysłu przedstawił Remigiusz Grochowski. 
- Niestety często bywa tak, że działania miasta mijają się z tym, czego oczekują mieszkańcy – zwrócił uwagę kandydat. – Funkcją wspomnianych rad byłoby doradztwo oraz konsultacje, co jest niezwykle ważne i potrzebne. Drodzy seniorze, to wy od kilkudziesięciu lat mieszkacie w Szczecinku. Macie też olbrzymie doświadczenie i wiedzę, które są nam potrzebne. Droga młodzieży, do której również ja się zaliczam, jest dla was miejsce w Szczecinku. Możemy tutaj działać. Mam nadzieję, że ta grupa będzie coraz większa, że młodzi ludzie będą z dumą wracać do Szczecinka z wyjazdów zarobkowych czy edukacyjnych. No i Rada Przedsiębiorców. Miasto nie musi kojarzyć się z tym, że należy odprowadzać tu tylko podatki. Możemy wypracować wspólne ścieżki dialogu i współpracy. Rady mają służyć całemu Szczecinkowi, aby dostosować miasto do mieszkańców, a nie tylko mieszkańców do Szczecinka.
Jakie założenia kryje hasło dotyczące zwiększenia środków finansowych na organizacje pozarządowe?
- Organizacje obywatelskie to ludzie, którzy mają wiele ciekawych pomysłów. To również mnóstwo ciekawych działań, począwszy od usług opiekuńczych, poprzez działania sportowe czy kulturalno-rekreacyjne. W ostatnim czasie zwiększa się liczba organizacji pozarządowych czy obywatelskich. Zwiększa się tym samym ilość problemów do rozwiązania. Jednym z nich jest budżet, który w chwili obecnej jest niewystarczający w stosunku do zgłaszanych inicjatyw. Po drugie to integracja środowisk obywatelskich, a po trzecie – promocja, czyli pokazanie nam, wszystkim mieszkańcom, co takiego dla Szczecinka te organizacje robią. 


- Dodam tylko, że od 6 lat miasto na konkurs ofert zadań publicznych, z których korzystają organizacje pozarządowe, przeznacza 120 tys. zł. W tym czasie budżet miasta zwiększył się o 50 proc. Najwyższy czas, by organizacje obywatelskie odczuły ten wzrost również w swoich budżetach – podkreślił Wiesław Suchowiejko. 


Na koniec omówiono jeszcze krótko postulat wprowadzenia tzw. trybuny obywatelskiej na sesjach Rady Miasta oraz zwiększenie możliwości zadawania pytań. – Samorządy powinny wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Ale jak mają to robić, kiedy nie dopuszczają ich do głosu. Trybuna obywatelska to znakomity sposób komunikacji – przekonywał Piotr Rozmus. – Samorządy powinny być otwarte na zdanie mieszkańców. 
Piotr Rozmus jako przykład sytuacji, w której zabrakło komunikacji pomiędzy samorządem a mieszkańcami, podał spór ratusza z właścicielem działek ogrodowych przy ul. Szczecińskiej. Jak podkreślił, gdyby działkowcy mieli możliwość wyrażenia swojego zdania, może wówczas zostaliby wysłuchani przez większość radnych i nie doszłoby do sprawy sądowej, którą zresztą wygrali. – Dajmy szansę mieszkańcom, by mogli wypowiedzieć się na temat tego, czego od nas oczekują – zaznaczył Piotr Rozmus.


- Wybrani przez mieszkańców, razem z mieszkańcami i dla mieszkańców chcemy to wszystko zrobić – zakończył konferencję Wiesław Suchowiejko. 

Reklama

budżet obywatelski rada młodzieży wiesław suchowiejko porozumienie samorządowe program wyborczy konferencja prasowa kandydaci radni - komentarze opinie

 • gość 2018-09-13 14:08:09

  Nikt ci tyle nie da, co Platforma Obywatelska obieca (oraz ci, którzy się z niej wywodzą i dla niepoznaki otaczają się nowym narybkiem)

 • gość 2018-09-13 14:19:51

  Ten co mówił o Radzie Seniorów to tego przemówienia na pamięć się nauczył chyba. Bardzo to słychać ;)

 • gość 2018-09-13 14:32:36

  Wypowiedz Starosty Lisa z 2015 roku.......................Starosta Krzysztof Lis nie ukrywa, że liberalny program nowej siły na polskiej scenie politycznej go pociąga, bo będąc jeszcze w Unii Wolności (z jej ramienia ubiegał się kiedyś o mandat poselski) reprezentował jej liberalne skrzydło. - Można oczywiście stać z boku i przyglądać się temu co się dzieje, ale Nowoczesna.pl ma ciekawą ofertę dla Polski - Krzysztof Lis wyjaśnia, że jego liczne postulaty - m.in. jako samorządowca i szefa konwentu starostów zachodniopomorskich - od lat nie trafiały do rządzących z Platformy. - Z kolei Nowoczesna.pl może być recepta na coś skrajnego, jak PiS.

 • gość 2018-09-13 15:00:24

  Jeszcze na pięć minut przez ustawową ciszą będą okłamywać co to nie uczynią dobrego wyborcom notabene mieszkańcom. A potem WIELKIE ROZCZAROWANIE!!!!!!!! Panie Suchowieko Panu już dziękujemy.
  Rada Przedsiębiorców buhahaha, wystarczy, żebyście nie manipulowali prawem, wydumany socjalistyczny inkubator przedsiębiorczości prawdziwym przedsiębiorcom nie jest potrzebny, przedsiębiorca to nie służący polityków!!!!!

 • gość 2018-09-13 15:03:08

  Pani Patkowska dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z nadania starosty i jeszcze pcha się do rady miasta.

 • gość 2018-09-13 15:32:44

  Panie Suchowiejko jako poseł PO mowilioście ze nie podniesiecie wieku emerytalnego a wkrótce potem uczyniliście to .i Pan tez raczkę podnosił. W wielu sprawach było podobnie a Pana ówczesny wódz uzyskał nawet przydomek Pinokio za kłamstwa. W świetle tego Pana słowa są puste i nie zasługuja na zaufanie.

 • Erin Brockovich 2018-09-13 15:55:19

  Bełkot, bla bla bla, Rady seniorów, młodzieży, przedsiębiorców, może jeszcze Rada Skończonych Polityków, którzy obiecują złote góry i za wszelką cenę chcą wrócić na szczyt? Wystarczy rozwiązywać problemy mieszkańców Panie Pośle, a o tym Pan zapomniał będąc w Warszawie, wystarczy słuchać mieszkańców i niepotrzebne są jakieś rady.. Zwiększenie środków na organizacje pozarządowe, oczywiście te, które będą grzeczne i będą Panu jadły z ręki. A kto będzie decydował, które organizacje dostaną kasę? Pan? W takim razie te niepokorne nie dostaną nic. Trybuna obywatelska - i znowu pytanie, kto będzie mógł na tej trybunie przemawiać i zadawać pytania i według jakiego klucza będą wybierani. A jeżeli będzie 50 chętnych to sesja nigdy się nie skończy. WYBORCZY BEŁKOT. Ta kiełbasa wyborcza cuchnie z daleka. Jeżeli to wszystkie Pańskie pomysły, to myślę, że lepiej niech Pan dalej uczy w szkole. Może będzie jakiś pożytek

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 15:58:20

  "... lepszy słuch społeczny władzy..." To mi się kojarzy z gumowym uchem.

 • gość 2018-09-13 16:34:55

  POROZUMIENIE SAMORZADOWE RZĄDZI W POWIECIE PONAD 20 LAT. CZY ONI JESZCZE MOGĄ COŚ OBIECAĆ???

 • gość 2018-09-13 16:37:43

  Już obecna władza obiecywała przed wyborami, że będą słuchać mieszkańców. Słuchają ich ale w Sądach jako oskarżonych o udział w konstytucyjne zagwarantowanych manifestacjach. Politycy klamali, kłamią i będą klamać aby tylko do koryta ! Nawet zdradzą kolegów z partii i pójdą do innej dla stołka.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 17:23:01

  A starym zwyczajem podwyższenie wieku emerytalnego dla Polaków też obieca?

 • gość 2018-09-13 17:39:06

  O jacy wszystkowiedzący fachowcy się zlecieli, jak sabat czarownic. Trzeba było skrzyknąć się wcześniej, założyć własny KW i działać w realu. Za to przez monitorem wszyscy kozaczą i nic więcej.

 • gość 2018-09-13 17:43:08

  Ponieważ znam panią Patkowską - NIGDY na nią NIE zagłosuję. Amen.

 • Vesper - niezalogowany 2018-09-13 17:51:26

  Patkowska to konkretna kobieta! Wie czego chce, realizuje cele, rozwija poradnię - niech swoją pracę przełoży na dalszy rozwój miasta. Trzymam kciuki!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 18:29:12

  "... Rady Młodzieży, Rady Seniorów, a także Rady Przedsiębiorców ..." - brakuje tylko Kraju Rad :)

 • Słońce Narodu - niezalogowany 2018-09-13 18:32:00

  10 lat temu też był taki jeden, Stan chyba...nie,nie jednak Jerry. Ale nie ten Springer urodzony w Szczecinku.
  Obiecywał walkę o czyste powietrze, zapomniał dodać,że walkę z mieszkańcami (dron). Także niech sobie gadają, ludzie wybiorą. I tutaj wlasnie pojawia się nadzieją na rozum, nie na portfel (500+).
  Reasumując, czy ktokolwiek kiedyś widział, aby jakikolwiek radny na kogokolwiek zrealizował swój program wyborczy?? Ucinajac pewne komentarze to jednak PiS nie zrealizował wszystkich postulatów.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 18:33:23

  Ponawiam pytanie, Panie Suchowiejko - czy pańscy ludzie będą ponownie zalepiać nielegalnie plakaty kontrkandydatów tuż przed ciszą wyborczą, tak jak miało to miejsce w 2015 roku kiedy interweniowała straż miejska?

 • gość 2018-09-13 18:59:04

  Klawiatury ratuszowe niech ochłoną trochę, bo się powtarzacie. Kłuje was w tyłki że Daniels z PO właśnie się kończą a wy nic nie możecie

 • gość 2018-09-13 19:02:25

  Przecież to wyborcza gadanie. Racja jest taka, że Suchy łączy środowiska PO którym nie podoba się delfin z tatą i Danielem, środek z Lisem i jego zbieraniną bądź co bądź wybieralną i skuteczną, a na końcu gowinowców i trochę PiS, bo tu na miejscu nie ma struktur. Prosty wybór dla zachowania miasta w całości.

 • gość 2018-09-13 22:27:19

  Przecież rady seniorów i młodzieży to pomysł PiSu. Jest to zapisane w ustawie o samorządzie która weszła w maju. Szanowne porozumienie samorządowe proszę sobie nie przypisywać cudzych pomysłów. Nikt wam nie zabrania realizować dobrych pomysłów bo po to one są, ale kultura wymaga zaznaczenia autorstwa.

 • gość 2018-09-13 22:39:05

  " Dodam tylko, że od 6 lat miasto na konkurs ofert zadań publicznych, z których korzystają organizacje pozarządowe, przeznacza 120 tys. zł. W tym czasie budżet miasta zwiększył się o 50 proc. Najwyższy czas, by organizacje obywatelskie odczuły ten wzrost również w swoich budżetach – podkreślił Wiesław Suchowiejko." - wniosek: brak sensownych pomysłów na rządzenie miastem i jego rozwój (ludzie wymyślcie coś), zrzucenie odpowiedzialności na mieszkańców (przecież chcieliście), zwiększenie koryta dla swoich dotacjami (biznesy NGOsów)

 • Gość - niezalogowany 2018-09-14 06:58:53

  To wystapienie to dramat. Patkowska Suchy,Rozmus rzecznik po protekcji radnej z przedszkola. Nie macie zadnego sensownego pomyslu na Szczecinek.

 • gość 2018-09-14 08:56:05

  A ja znam Panią Patkowską, energiczna i kreatywna kobieta, takich ludzi potrzeba nam w mieście. Ma Pani mój głos.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-14 09:47:24

  Tylko nie te złodzieje z PiSu

 • gość 2018-09-14 10:12:22

  Rak nie, Suchowiejko nie, Lubczyk nie, Berezowski nie, Pawłowicz nie...ludzie nic wam nie pasuje, chcecie startować to startujcie nikt wam nie broni, a nie siedzicie i klepiecie te głupoty w klawiaturze. Każdy ma swoich zwolenników i przeciwników, tak to już jest w polityce.

 • gość 2018-09-14 10:15:55

  To z PO właśnie premier SIEDEM lat temu obiecał że na MAKSYMALNIE 2-3 lata!!! podnosi VAT z 22 na 23% - i co? Takim POlitykom dziękujemy.

 • gość 2018-09-14 13:02:34

  BEREZOWSKI TAK

 • Gość - niezalogowany 2018-09-14 19:33:36

  Jak czytam komentarze to widzę że
  Strasznie się wkurzyli POwcy.
  Pewnie dlatego że ktoś ich uprzedził zanim zalepią miasto wizerunkami swoich „bezradnych” radnych?
  Dopiero wczoraj robili zdjęcia do plakatów?
  A tu im Porozumienie splatało psikusa...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"