:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Przedszkola za złotówkę. K. Berezowski: Nie nagłaśnialiśmy problemu, działaliśmy oddolnie

Przedszkola za złotówkę w Szczecinku. K. Berezowski: Nie nagłaśnialiśmy problemu, działaliśmy oddolnie

W Szczecinku będzie kontynuacja programu „Przedszkole za złotówkę”. Podczas minionej sesji Rady Miasta, radni podjęli uchwałę dotyczącą otwartego konkursu dla dyrektorów przedszkoli, którzy chcieliby do wspomnianego programu przystąpić. Nowa edycja programu ma trwać od 1 września 2018 roku do 31 grudnia 2021. Kandydat na burmistrza Szczecinka Krzysztof Berezowski, utrzymuje, że to zasługa podjętych przez niego i jego ruch działań. 


- W 2015 roku na 3 lata zostało zawarte porozumienie między miastem a właścicielami niepublicznych przedszkoli – mówi nam Krzysztof Berezowski. – Na czym to porozumienie polega? Są trzy elementy, które pozwalają na to, że przedszkole może wejść do programu. Dzięki temu grupy mogą być mniejsze. 5 godzin podstawy programowej, między 8 a godziną 13, jest darmowych, a za każdą następną rodzice płacą symboliczną złotówkę. Rekrutacja jest na podobnych zasadach, jak w przedszkolu publicznym. Pieniądze na przedszkola za złotówkę pochodzą z refundacji, z budżetu centralnego. Miasto, jeżeli dobrze to wszystko zorganizuje, nie musi do tego dopłacać. 

- U nas refundacja na jedno dziecko wynosiła 490 zł – dodaje nasz rozmówca. - Takie były doniesienia medialne w 2015 roku. Programem zostało objętych około 750 dzieci w wieku przedszkolnym i około 220 dzieci w zerówkach. Wcześniej też były pytania, czy wszelkie zajęcia dodatkowe również będą mogły być bezpłatne. Udało się też wypracować kompromis i te zajęcia dodatkowe zostały w takiej samej płatności, jak było to wcześniej. Dzięki przyjęciom przez przedszkola prywatne programu przedszkola za złotówkę, udało się stworzyć taką sytuację, że rodzice, zamiast płacić ponad 250 zł czesnego, płacą ok. 80-100 zł.

Jak przekonuje kandydat, program „Przedszkole za złotówkę” w tym roku miał się zakończyć. Niektórzy dyrektorzy szczecineckich przedszkoli mieli też rezygnować z ewentualnej możliwości kontynuowania programu. 


- Nasz działania zostały podjęte już w marcu – mówi nam Krzysztof Berezowski. Nie nagłaśnialiśmy tego problemu jako ruch miejski, działaliśmy „oddolnie”. Były telefonów rodziców z zapytaniami, czy będzie kontynuacja tego programu za złotówkę, była akcja rozdawania ulotek… Ulotki rozdawane były rano, kiedy dzieci były przywożone do przedszkoli. Ogólnie udało się uzyskać to, że ci właściciele przedszkoli, którzy mówili, że nie będą kontynuować programu za złotówkę, teraz od września będą wchodzić do tego programu. Ale nadal nie wszystkie dzieci będą objęte tym programem. Mamy nadzieje że dyrektorzy przedszkoli znów przedłużą ten program. I znów u rodziców w portfelu zostanie 200 zł. 


Jak się dowiadujemy, program „Przedszkole za złotówkę” będzie od września kontynuowany. Informacji o tym, by wystąpiły w międzyczasie jakiekolwiek problemy z jego realizacją, nie potwierdza jednak Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych w Szczecinku. Jak wyjawił, niemal wszyscy dyrektorzy zgłosili chęć udziału w kolejnej edycji programu. Jedyny wyjątkiem jest Niepubliczne Przedszkole „Krasnoludek”, którego dyrekcja od początku nie wyraża chęci, by stać się przedszkolem za złotówkę.

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


berezowski przedszkola za złotówkę uchwała - komentarze opinie

 • T. Paradowski - niezalogowany 2018-07-13 13:28:23

  Dwa dni temu nie miało wzejść Słońce - takie było zagrożenie. Nie nagłaśniałem problemu tylko działałem oddolnie, przekonując kogo trzeba i uruchamiając swoje kontakty. Jakie były efekty sami widzieliście - był dzień jak co dzień.

 • Dr. Dick - niezalogowany 2018-07-13 13:40:55

  Oddolne i odtylne działania są najlepsze

 • gość 2018-07-13 13:47:03

  A to może wprowadzić jeszcze jedno kryterium ? Otwarcie w okresach wakacyjnych z rozbiciem na miesiące. Żeby nie doszło do patologicznej sytuacji z tego roku gdzie większość przedszkoli w sierpniu jest zamknięta w teorii Kornela ma przejąć dzieciaki a nawet nie zrobiło rekrutacji w Szczecinku i powstał problem co dalej z dziećmi ? Prosta sprawa a ułatwiła by życie nie jednemu rodzicowi. I przynajmniej skończyło by się patologiczne zachowanie jedynego przedszkola publicznego w Szczecinku.

 • gość 2018-07-13 15:04:38

  Rodzice maluchów rozpoczynających naukę w przedszkolu MIŚ nie otrzymywali długo po zakończeniu rekrutacji umów na przyszły rok. Dopiero w czerwcu otrzymaliśmy umowy. Było mówione, że nie wiadomo, czy będzie "opłata złotówkowa".

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 15:19:00

  Niezły z pana jajcas i gawędzias panie Ksysiu.Niezły jak pana hipsterskie wdzianko z muchą:-)

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 16:49:53

  Złe dane, nie 80-100, stawka żywieniowe 7-9zl dziennie plus2-4zl dodatkowe godziny, to proszę obliczyć, sporo ponad 200.Wszystkie te przedszkola powinny mieć karty jak w Misiu-wejścia i wyjścia. W niektórych rodzice sporo przepłacają bo muszą na początku roku zadeklarować ile godzin dziecko dziennie będzie w przedszkolu, a to jak wiemy może być ruchome.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 18:23:20

  Nie 80-100zl, tylko sporo ponad 200 z dofinansowaniem miasta.Rodzice płacą składkę żywieniową 7-9zl w zależności od przedszkola i płacą za dodatkowe godziny bo rzadko kto odbierze dziecko do 12 ,czyli do 4zl dziennie.Każde przedszkole powinno mieć kartę wejścia i wyjścia - jest to uczciwe, niestety w niektórych trzeba na początku roku zadeklarować stałą dzienną ilość godzin, co bywa krzywdzące dla tych ktorzy odbierają dziecko o różnych porach bo np.pracują na zmiany,przepłacają.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-13 19:29:32

  Nie 80-100zl, tylko sporo ponad 200 z dofinansowaniem miasta.Rodzice płacą składkę żywieniową 7-9zl w zależności od przedszkola i płacą za dodatkowe godziny bo rzadko kto odbierze dziecko do 12 ,czyli do 4zl dziennie.Każde przedszkole powinno mieć kartę wejścia i wyjścia - jest to uczciwe, niestety w niektórych trzeba na początku roku zadeklarować stałą dzienną ilość godzin, co bywa krzywdzące dla tych ktorzy odbierają dziecko o różnych porach bo np.pracują na zmiany,przepłacają.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-14 01:15:24

  Panie Berezowski ale Pan farmazony już klepie. Tak samo jak mówi Pan w swoim programie że chce wprowadzić budżet obywatelski, tylko że Budżet Obywatelski od kolejnej kadencji będzie obowiązkowy w miastach powiatowych zgodnie z podpisaną ustawą, też Pan powie, że to Pana zasługa???

 • K.Berezowski - niezalogowany 2018-07-14 12:02:45

  w nowym art. 5a ustawy z 8.3.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1875 ze zm.,) w ust. 5 zapisano, że w gminach, będących miastami na prawach powiatu, utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe. Oznacza to, że w tych 66 miastach budżet obywatelski jest obowiązkowy. Szczecinek nie jest miastem na prawach powiatu. Zapraszam do dyskusji na facebook.

 • gość 2018-07-15 14:58:06

  Panie Berezowski, tak się Panu przyglądam od początku i dochodzę do wniosku, że bez żadnego doświadczenia samorządowego próbuje Pan startować na urząd, który już teraz Pana przerasta. Może trochę pokory i skromności. Rozmowy na fb czy po domach nie dadzą Panu doświadczenia. To tak jakby ktoś chciał leczyć ludzi bez studiów medycznych tylko dlatego że jest mu żal chorych. Może najpierw do rady miasta/powiatu, a potem dopiero postarać się o najwyższy urząd w mieście. Pozdrawiam.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-15 20:30:46

  Burmistrzować też Pan będzie przez Facebooka??

 • gość 2018-07-15 22:21:27

  Co jeszcze oddolnie pan załatwił?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-17 17:35:28

  Ten gość mnie osłabia

 • gość 2018-07-20 03:25:01

  Jacy mądrzy krytykanci pewnie jacyś wykształceni profesorowie a może myślą że starej ekipy nic nie ruszy .Prawda wygląda tak że idzie nowe pokolenie wolne od komunizmu, układów, układzików,partii walczących o stołki i wpływy. Do nowego pokolenia należy przyszłość tego miasta i nie ma od tego odwrotu a Pan Berezowski jest tego przykładem i najlepszym kandydatem na miarę dzisiejszych czasów więc zamiast go krytykować może lepiej przyłączyć się do jego ruchu dla dobra miasta i jego mieszkańców.

Dodajesz jako: Zaloguj się