:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Przedwyborcza amnezja

Co w Szczecinku w okresie kampanii wyborczej można robić na okrągło? Dodam, że nie chodzi tu o jazdę po rondzie. Otóż, co cztery lata pretendenci do samorządowych foteli powtarzają stale te same banały. Treść postulatów, pomysłów niewiele się różnią od tych samych sprzed jednej, czy dwóch kadencji. Jeśli ktoś z jakiś powodów przetrzymuje w domowych zakamarkach stare plakaty, programy, lub wyborcze broszury może w każdej chwili skonfrontować. Przypomina to muzyczne da capo all fine. 


W tej kwestii prochu już nikt nie wymyśli. Dodajmy, że kandydaci na radnych, burmistrza, czy wójta doskonale o tym wiedzą. W przeciwieństwie do wiedzy, umiejętności, kwalifikacji czy predyspozycji do objęcia różnych stanowisk w samorządzie, czytać potrafią. 
Już bardzo dawno temu słowo stopniowo zastępuje się obrazkami. Od zarania ludzkości  posługiwano się pismem obrazkowym. Wraz z postępem cywilizacji, ewoluowała także technika. W ten sposób naskalny przekaz z Jaskini Lascaux zastąpił teraz przekaz internetowy. 
Na naszej leśnej polanie „internety” biją wszelkie rekordy popularności. Po pierwsze - są za darmo, a po drugie – chyba najważniejsze, można „anonimowo” zaznaczyć swoją obecność poprzez własnoręcznie wykonany wpis, niekoniecznie dotyczący meritum poruszanego zagadnienia. 
Aby nadmiernie nie męczyć mózgu i oczu, z owych przekazów treść redukuje się do niezbędnego minimum - a więc nazwiska, numeru na liście oraz ugrupowania. Podstawową informacją, niczym w konkursach na miss, jest zdjęcie kandydata. Ponieważ tak już jest w przyrodzie, że nawet w świecie małp w ludzkim pojęciu są te bardziej ładne oraz inne jakoby nieco mniej. 
W tym przypadku estetyka odgrywa pierwszorzędną rolę. Nie bierze pod uwagę drogiego rękodzieła mistrzów chirurgii estetycznej. Współczesna technika ma na to znacznie tańsze sposoby. Do tego służy komputerowy program do obróbki zdjęć. Nic też dziwnego, że ściany naszych domów, płotów, murów i słupów ogłoszeniowych – jednym słowem wszystkich obiektów pionowych - pokryły się, niczym ziemia zielenią na wiosnę, niezliczoną ilością większych i mniejszych, nadnaturalnej wielkości zdjęć. 
Na wszystkich są niezykle piękne oblicza, a każde z nich patrzy na swoją potencjalną wyborczą ofiarę z uśmiechem. Uśmiech jest niczym robaczek dla ryby, pod którym kryje się haczyk. 
Co to będzie, jak ujawni swoje prawdziwe oblicze? Czy spełni swoje wyborcze obietnice? A może zachowa się tak, jak większość samorządowych weteranów, co to nie od niejednego pana z ręki jedli. Jakby co, to oni także, ale tylko deklaratywnie, pochylali się, podejmowali, proponowali. Tak naprawdę, w zdecydowanej większości liczył się tylko osobisty dobrostan, gdzie decydującą rolę odgrywały niezwykle wysokie, jak na miejscowe warunki diety. 
Kampania wyborcza ma to do siebie, że na światło dzienne ujawnia się do tej pory skrywana, wzajemna niechęć, uprzedzenia, czy nawet agresja. Tym razem doszła do tego zestawu obsesyjna nienawiść i pogarda. Zjawisko niezwykle niebezpieczne, rujnujące całe życie społeczne  w tym relacji pomiędzy rządzącej miastem PO, a resztą lokalnej społeczności. Ci ostatni mogą co najwyżej klaskać – wtedy być może usłyszą podziękowania za ten gest, jak stało się to podczas ostatniej sesji RM. 
Przyznajmy. Zjawisko to na lokalnym gruncie wzrastało od kilku ładnych lat, ale nigdy jeszcze nie o takim stężeniu, z jakim mamy do czynienia obecnie. Czy może wynikać to z poczucia – jak wszystko na to wskazuje –perspektywy utraty politycznego monopolu?
Produkt pańskiej klamki - lokalna elita, która jak pokazało życie, czerpała z tego mniejsze lub większe korzyści, zostanie w wyniku wyborów zmarginalizowana, stając się zwykłym demosem – czyli zwykłymi, do tej pory pogardzanymi przez nich obywatelami. W ich oczach, co naturalne, pojawia się strach. Mówi się, że strach ma wielkie oczy, stąd prosta droga do demonizowania swoich przeciwników. 
Być może dlatego, miast rzeczowej argumentacji, jesteśmy świadkami beblania o „UE, praworządności, konstytucji”, „chęci przykrycia afer PiS”, „zawłaszczenia” itp., a swoich oponentów politycznych przyrównuje się do Hitlera. To stary chwyt stosowany za najlepszych czasów dla komunistów. Teraz doszły „afery”. 
A jeśli ich nie ma, to jeszcze gorzej. Jak tak dalej pójdzie, to przed końcem kampanii niechybnie dowiemy się o pedofilach, rasistach i tych, którzy po prostu nie kochają swojej mamusi. 
Jak wiadomo, w kampanii wyborczej powszechnie wykorzystywane jest zjawisko noszące nazwę amnezja. Wyborcy z reguły nie pamiętają, co było przed ostatnimi wyborami, albo jeszcze wcześniej. Właśnie na to liczą ci, którzy po latach zdopingowani przez rywali, „przypomnieli” sobie o przepełnionych szkołach, darmowych biletach KM, seniorach, boiskach zrobionych przez kogoś innego i co tam jeszcze komu wpadnie do rozgrzanej łepetyny. 
Przypisywanie błędów przeciwnikowi, albo inaczej, szukanie ofiarnego kozła, na którego można wszystko zwalić, to nic innego jak projekcja własnych błędów, zaniedbań a nawet afer – patrz tocząca się rozprawa karna przeciwko wiceburmistrzowi kandydującego i namaszczonego przez „elitę” na burmistrza. Chyba, że doszły jakieś kolejne afery, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego, jak choćby ta z filmem opłaconym z kasy miasta, a mającym swoją premierę na partyjnej konwencji. 
Nie ma co. Piękne podsumowanie trzech kadencji jedynie prawdziwych Europejczyków. 
                                                                                                                                        Jerzy Gasiul 

 

Tygodnik Temat nr 916
Reklama

wybory amnezja plakaty programy kampania fotele kadencje - komentarze opinie

 • Rafał - niezalogowany 2018-10-12 08:16:25

  Kampanie wyborcze jakie są takie są, ale finansowanie przez prywatną firmę (KRONOSPAN) kampanii D.Raka to już chyba przestępstwo!!

 • gość 2018-10-12 08:46:14

  A koncert w kinie finansowany przez Krono gdzie na banerach widniał również starosta to również ukryte promowanie starosty.

 • gość 2018-10-12 09:35:48

  Świetny artykuł, doskonale opisuje rządzącą Platformę. Ich zakłamanie, arogancja i lekceważenie mieszkańców teraz doczeka się zapłaty w postaci odsunięcia tych cwaniaków od władzy w mieście. Ich zakłamanie i dwulicowość sięga szczytów Himalajów. Ta szczecinecka niczym nie różni się o tej krajowej, może tylko jest jeszcze bardziej bezczelna i chamska. Teraz, gdy zbliża się dzień rozliczenia drążą ze strachu i próbują się przymilać. Nie dajmy się na to nabrać. Chamstwo i arogancja powrócą pierwszego dnia po wyborach, jeśli tylko pozwolimy im dalej rządzić.

 • Erin Brockovich 2018-10-12 12:15:32

  A ja się zastanawiam, czy 12 lat upodlenia wystarczyło by ludzie zmądrzeli, czy jeszcze za mało i trzeba im dołożyć kolejne pięć lat rządów Wizjonerów?

 • gość 2018-10-12 14:46:14

  Pięknie to Jerzy nam zsumowałeś. Brawo. Mam nadzieje że to nie koniec i będą następne...

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 16:44:37

  Brawo ! Problem w tym że mało ludzi czyta ze zrozumieniem,ale miejmy nadzieję że ten przekaz dotrze do świadomości wyborców.

 • gość 2018-10-24 10:28:52

  Erin Brockovich.Ty chyba jesteś inteligentny inaczej,kto kogo upadłał i kto przede wszystkim się dał upodlić,aż takiej władzy nie mieli.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"