:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Przeprowadzka z dopłatą. To miał być
05/09/2018 06:01

Ze względu na swój wiek i pogarszający się stan zdrowia, niemal 80-letnia kobieta zdecydowała się na zamianę wynajmowanego w ZGM-ie lokalu przy ul. Zielonej na mniejsze mieszkanie przy ul. 1 Maja. Teraz pani Teresa czuje się rozczarowana i pozostawiona sama sobie. Mieszkaniowe problemy pani Teresy zaczęły się w 2014 roku. Wtedy kobieta zdecydowała się na zamianę mieszkań w ZGM-TBS. Pierwszym problemem było to, że na początku spółka zażądała od pani Teresy zapłaty blisko 2,2 tys. zł. Na to kobieta nie chciała się zgodzić. Nie mogła, ponieważ nie było ją na to stać. 

Starość jest wyjątkowo trudna. Zwłaszcza jeśli towarzyszą jej choroby i samotność. Przekonała się o tym pani Teresa. 
Ze względu na swój wiek i pogarszający się stan zdrowia, niemal 80-letnia kobieta zdecydowała się na zamianę wynajmowanego w ZGM-ie lokalu przy ul. Zielonej na mniejsze mieszkanie przy ul. 1 Maja. 
Pani Teresa czuje się rozczarowana i pozostawiona sama sobie. Największym problemem dla starszej kobiety okazał się brak umywalki i niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych brodzik, z którego samodzielnie nie może korzystać. 
Przyjaciółki pani Teresy z Ligi Kobiet Polskich, które starają się jej pomagać, wyjawiają, że urzędnicy na prośby pozostają póki co obojętni. 
Mieszkaniowe problemy pani Teresy zaczęły się w 2014 roku. Wtedy kobieta zdecydowała się na zamianę mieszkań w ZGM-TBS. Pierwszym problemem było to, że na początku spółka zażądała od pani Teresy zapłaty blisko 2,2 tys. zł. Na to kobieta nie chciała się zgodzić. Nie mogła, ponieważ nie było ją na to stać. 


- Przy podpisywaniu umowy najmu nikt mnie nie poinformował, że będę musiała zapłacić tak ogromną kwotę za jego zamianę

– czytamy w jednym z pism wysłanych do ZGM-TBS. 


- Gdybym wiedziała, nigdy bym się na to nie zgodziła. W pozostawionym mieszkaniu przy ul. Zielonej dokonałam szeregu modernizacji, które wykonałam we własnym zakresie i na własny koszt. Doprowadziłam przyłącze gazowe z piwnicy do lokalu na piętrze (koszt ok. 6 tys. zł), zakupiłam nowy piec (ok. 1,2 tys. zł), wymieniłam okna (ok. 2 tys. zł), zmodernizowałam klatkę schodową poprzez przesunięcie ścianki i wstawienie drzwi; wykonałam też ściankę działową między przedpokojem a kuchnią. 

 

Poza tym, jak w swoim piśmie wspomina pani Teresa, w mieszkaniu przy ul. Zielonej wykonała modernizację, dzięki której z toalety na korytarzu zrobiła toaletę z łazienką wewnątrz lokalu. Nigdy za to pani Teresa nie domagała się zwrotu poniesionych kosztów. A ZGM wręcz odwrotnie. 


- Zaraz po ukończeniu inwestycji, zostałam zobowiązana do opłaty wyższego czynszu za tzw. podwyższenie standardu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy przy zamianie mieszkania usłyszałam, że nie umieszczono łazienki w protokole zdawczo-odbiorczym z uwagi na brak wentylacji. A pieniądze za wyższy czynsz brano!!!

– pisała pani Teresa. 


- Byłam przekonana, że w lokalu przy ul. Zielonej będę mieszkać do końca życia. Dlatego zaciągnęłam kredyty i pożyczki na jego modernizację, które spłacam do dziś. Niestety pogarszający się z każdym miesiącem stan zdrowia zmusił mnie do poszukiwania bardziej samodzielnego lokalu. 
Jak się dowiedzieliśmy, kwestię zapłaty wspomnianej sumy pani Teresie udało się wywalczyć i spółka należność umorzyła. Pozostał jeszcze inny problem. Łazienka, z której starsza pani mogłaby samodzielnie skorzystać. 
- Niestety, szybko okazało się, że mieszkanie przy ul. 1 Maja pozostawia wiele do życzenia – można przeczytać dalej w piśmie skierowanym przez panią Teresę do spółki ZGM-TBS. 
- Przekazano mi je w pośpiechu, licząc na moją niewiedzę oraz brak orientacji w obowiązującym prawie. Łatwo manipuluje się starszą kobietą. W mieszkaniu po czasie stwierdziłam wiele usterek i wad. Okno w pokoju osadzone jest niezgodnie ze sztuką budowlaną. W obróbce ościeżnicy widać liczne dziury i szczeliny, przez które z zewnątrz dostaje się zimne powietrze. Późną jesienią i zimą muszę uszczelniać je kocami i ręcznikami. Ma to wpływ na opłaty za c.o. Ponadto w mieszkaniu znajduje się jedynie WC bez łazienki. W łazience zaś ogromnym utrudnieniem jest brak umywalki. Jest zamontowany brodzik, z którego nie mogę korzystać ponieważ jest zbyt płytki – pisze w kolejnym wniosku do spółki pani Teresa. 
- W kuchni zaś zlewozmywak nie jest uszczelniony. Podczas użytkowania zawilgoceniu ulega ściana. Bateria kuchenna jest źle zamontowana. Ponadto, w kuchni nad parapetem w lewym i prawym rogu ściany powstają zacieki i odpada tynk. Okno w pokoju jest źle uszczelnione lub źle osadzone ponieważ zwłaszcza zimą odczuwalny jest powiew chłodu, co powoduje obniżenie temperatury w pokoju... 
Co w tej chwili najbardziej mogłoby pomóc? Choć zgłaszane usterki wymagają solidnej naprawy, w tej chwili zdecydowanym priorytetem jest łazienka.

– Zwykły montaż umywalki, przy której mogłabym się spokojnie umyć. Przydałyby się również uchwyty, dzięki którym mogłabym w ogóle skorzystać z brodzika. Do tej pory pomagała mi córka. Przychodziła i tylko dzięki temu mogłam się umyć. A teraz, kiedy sama zachorowałam, jak mam sobie sama poradzić?

– mówi, opierając się na dwóch kulach i ledwo podchodząc do łazienki, pani Teresa. 


Z pytaniem, czy prośby pani Teresy o pomoc w takim zorganizowaniu łazienki, by mogła z niej korzystać, zwróciliśmy się do spółki ZGM-TBS w Szczecinku. Wyjaśnień w sprawie pani Teresy udzielił nam prezes spółki, Tomasz Wełk: 


- Przedmiotowy lokal przy ul. 1 Maja lokatorka otrzymała w roku 2014 w ramach zamiany z urzędu – informuje prezes. - Lokal ten był gruntownie wyremontowany przez ZGM TBS w uzgodnieniu z najemczynią. Na jej wyraźne życzenie m.in. w łazience zamiast wanny zamontowano płytki brodzik.


- W kwestii m.in. pochwytów proponowaliśmy najemcy zwrócenie się do PCPR w Szczecinku (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) lub ewent. do PFRON o przyznanie środków finansowych na likwidację barier architektonicznych, ponieważ ww. instytucje od lat udzielają takiego wsparcia osobom niepełnosprawnym. Natomiast pomoc w codziennych czynnościach, jak również przy załatwieniu ww. spraw, może udzielić lokatorce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku – dodał prezes.   

 

artykuł ukazał się w Temacie Szczecineckim, 
jedynym tygodniku ze Szczecinka.
Reklama

zgm tbs mieszkanie przeprowadzka problemy kobieta zapłata - komentarze opinie

 • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2018-09-05 08:32:48

  Mnie zastanawia, czy w lokalach komunalnych, z uwagi na ich wiek, można robić jakiekolwiek remonty bez zgody konserwatora zabytków????

 • gość 2018-09-05 08:41:07

  taka spółka jak ZGM/TBS powinna być rozwiązana . tylko biorą pieniądze a nić nie robią

 • Do z zawodu dyr - niezalogowany 2018-09-05 09:36:16

  W dużym uproszczeniu, o ile budynek nie jest wpisany do rejestru, to można. Przy kamienicach ZGM ograniczenia dotyczą przede wszystkim elewacji frontowych, ale to przeważnie wynika z MPZP.

 • gość 2018-09-05 10:17:00

  Czy to prawda, że w mieszkaniach ZGM w centrum miasta jeden kibel służy kilku rodzinom?

 • gość 2018-09-05 10:50:33

  drążąc temat wydaje mi się że stare kamienice są pod ochroną konserwatora zabytków pomimo iż nie są wpisane do rejestry zabytków i takie zgody dotyczące stolarki i innych el. wyrzucanych i zastępowanych nowymi powinny być uzyskiwane.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-05 11:00:02

  Montaż umywalki lub uchwytów do ściany wykonanej w technologii gliniano-trzcinowej może okazać się niefortunny.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-06 08:15:22

  Po co kibel jak można mieć wyciąg narciarski?

 • gość 2018-09-07 14:43:18

  Życie często bywa brutalne. Za wszystko trzeba płacić. Nikt nikomu za darmo nic nie da. Co do dziur przy oknach to im więcej powietrza wejdzie tym lepiej będzie działała wentylacja. Inaczej znowu przeczytamy o zaczadzeniach . i znowu żeby mieć ciepło trzeba płacić. No cóż

 • gość 2018-09-09 21:57:14

  Zgm tbs jest sztucznym tworem nastawionym na zysk. Nie potrafią nawet dotrzymywać słowa...

 • gość 2018-09-12 22:14:31

  Muł i caryce jeszcze nie siedzą? Dziwne. Tyle lat , maja lepiej niz np. pkn orlen

 • gość 2018-09-13 12:30:02

  Najlepiej połowę urzędów zlikwidować ponieważ nic nie robią ? Rewelacyjne podejście

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"