:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Przetopiony marszałek czeka na uroczystości

W lutym minęło 6 lat od momentu zawiązania komitetu honorowego na rzecz odnowienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinku. Bez tej charakterystycznej postaci, pilnującej z cokołu placu generała Sowińskiego (akurat tak wyszło), trudno sobie już wyobrazić ten fragment miasta. Trudno wyobrazić sobie także uroczystości trzeciomajowe czy z okazji Święta Wojska Polskiego, które odbywałyby się w innym miejscu.

Tak też będzie we wtorek, 15 sierpnia 2017. O tym, jak w skrócie przebiegać będą tegoroczne wydarzenia z tej okazji, pisaliśmy tutaj https://szczecinek.com/artykul/15-sierpnia-w-szczecinku/264758 .

Warto przypomnieć przy okazji historię szczecineckiego pomnika marszałka Piłsudskiego, ponieważ choć krótka, to jednak jest nietypowa.

Wersje pomnika były dwie. Pierwsza, autorstwa Roberta Sobocińskiego z Poznania, odsłonięta 15 sierpnia 2002 roku, miała “odrobinę” zachwiane proporcje: nieproporcjonalną głowę, mocarne barki cieżarowca i mocno uwydatnioną... tylną część ciała. Całości towarzyszył spory miecz. Delikatnie mówiąc, pomnik mało przypominał osobę, której był dedykowany. Niektórzy mieszkańcy odnajdowali w postaci podobieństwa do... Bolesława Chrobrego.

Na szczęście nastąpił ciąg dalszy.

10 lutego 2011 roku z inicjatywy posła na Sejm RP Wiesława Suchowiejko został powołany komitet honorowy na rzecz odnowienia pomnika. Komitet sprawę zmiany kłopotliwego wyglądu marszałka ujął bardzo dyplomatycznie:

„My niżej podpisani, powodowani wspólną chęcią kontynuacji idei podjętej przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Byłych Kresów Wschodnich w celu uczczenia Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w szczególności Jego zasług dla Ojczyzny, chcąc idei owej nadać kształt najwłaściwszy, zwracamy się z prośbą do Burmistrza Szczecinka o podjęcie niezbędnych i szybkich działań zmierzających do odnowienia obecnie istniejącego pomnika Marszałka.” - mogliśmy przeczytać w akcie powołania.

Jeszcze 16 maja radni miejscy poparli działania na rzecz przebudowy pomnika, wysupłując z miejskiej kasy kwotę 50 tysięcy złotych. Nowy projekt wykonał szczecinecki artysta rzeźbiarz, Wiesław Adamski, zaś “stary” marszałek został przetopiony i posłużył do wykonania nowego.

Nowa postać marszałka wielkością jest zbliżona do poprzedniej rzeźby. Marszałek prezentuje się tak, jak wyglądał w rzeczywistości. Stoi w lekkim rozkroku, zasłuchany, wsparty na szabli.

W sumie na pomnik zużyto 360 kg spiżu a na wykonanie odlewu tonę gliny, nie licząc sporej ilości pszczelego wosku i plasteliny. Odlew był wykonywany w Gościnie k/Kołobrzegu w pracowni odlewniczej Romualda Wiśniewskiego.

Uroczyste odsłonięcie nowej wersji pomnika Józefa Piłsudskiego miało miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2011 roku. Dokonali tego, przy sporym aplauzie, wspólnie art. rzeźbiarz Wiesław Adamski wraz z posłem Wiesławem Suchowiejko i burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem.

 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


marszałek piłsudski pomnik - komentarze opinie

 • gość 2017-08-14 19:24:34

  "Przetopiony" Marszałek przewraca się w grobie...

 • gość 2017-08-14 20:31:05

  Większy krasnal ogrodowy a nie Piłsudski z tego" pomnika"

 • gość 2017-08-14 21:56:28

  Autor komentarza który przyrównuje wykonaną postać Piłsudskiego (II wersja Wiesława Adamskiego) do "krasnala ogrodowego" zasługuje na współczucie.

 • gość 2017-08-14 23:15:42

  Współczuć to trzeba, Piłsudskiemu, że tym szkaradkiem z mieczem (to jakieś nawiązanie do Grunwaldu?:)) chce go ktoś upamiętniać. Bismarck ma w tym mieście wieżę, a Piłsudski ma II wersję krasnala ogrodowego:)) To już lepiej Włapko Adamskiego postawić:))

 • gość 2017-08-15 08:46:55

  Wyrażę tylko współczucie dla tych niedouków, którzy próbują tu zaistnieć (a propos krasnali ogrodowych oczywiście)

 • gość 2017-08-15 10:15:05

  Wyrażę współczucie dla poziomu ludzi, którzy nie potrafią uszanować czyjegoś zdania i obrażają ich od "niedouków". To, że podobają ci się takie "dzieła krasnalopodobne" nie uprawnia cię do obrażania osób, którzy uważają pomnik za kicz na poziomie krasnala ogrodowego.

 • gość 2017-08-15 11:50:22

  Ta tak a Pan Adamski był wyrobnikiem, którego dziwnym trafem ceniono na świecie ( pewnie nie znają się ludziska ) Do krasnali nic nie mam, ale typów którzy szargają imię uznanego artysty i to artysty z naszego miasta nie szanuję!

 • gość 2017-08-15 12:26:00

  W przeciwieństwie do Ciebie nie obrażam innych, nie podoba mi się tylko konkretny pomnik i wyrażam swoje zdanie. Każdy ma prawo do opinii. To, że coś powstało z ręki Adamskiego, nie oznacza automatycznie, że jest arcydziełem a wszyscy, którzy się z tym nie zgadzają są "niedoukami", bo "Adamski wielkim artystą był". Wykpiwał to Gombrowicz i słynnym "Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (...) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!

 • gość 2017-08-15 19:15:01

  Ty wiesz, że to ja, ale i ja wiem, że to Ty! Mimo wszystko uważam, że pierdzielisz. A Słowacki był ok, jednak taki koleś jak Gombrowicz reprezentował tak wysoką półkę w tej branży, że mógł sobie pozwolić, ale `Ty zdaje się nie rzeźbisz ? No chyba, że o czymś nie wiem :-)

 • gość 2017-08-15 21:15:57

  "Ty wiesz, że to ja, ale i ja wiem, że to Ty! " - chyba jakaś choroba psychiczna komuś się ujawnia?:)) Nie trzeba być rzeźbiarzem, czy wielkim artystą żeby móc mieć zdanie na temat tej czy owej rzeźby. Z treści Twojego komentarza łatwo się domyślić, że nie czytałeś Ferdydurke, więc nawet nie skumałeś mojego komentarza. Koniec i bomba a kto czytał ten trąba:))

Dodajesz jako: Zaloguj się