:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C całkowite zachmurzenie

Przez smartfona zgłaszasz przestępstwo i...Rozmowy o policyjnej aplikacji w Szczecinku - bez zainter

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to internetowa aplikacja, która została uruchomiona kilka miesięcy temu. Jej podstawowym celem jest łatwiejszy niż do tej pory kontakt z policją. Wystarczy wejść na stronę www.policja.pl i MZB opisać swoje zgłoszenie. Można je wybrać spośród kilkunastu kategorii: m.in. miejsc, w których dochodzi do aktów wandalizmu, miejsc w których organizowane są nielegalne rajdy samochodowe, są niebezpieczne przejścia dla pieszych, kłusownictwo itd. Informacja zostaje przekazana do miejscowej policji, a każde zgłoszenie sprawdzone jest przez funkcjonariuszy. W Szczecinku aplikacja została uruchomiona 21 września.

 Czy tego rodzaju aplikacja spełnia swoje zadnie i czy rzeczywiście jest przydatna – o tym mówiono podczas wieczornej debaty w piątek (2.12) w Komendzie Powiatowej Policji przy ul. Polnej. Przyznać trzeba, że  zainteresowanie nadzwyczajne nie było. Oprócz przedstawicieli niektórych gmin oraz okolicznych sołtysów, w debacie uczestniczyła zastępca wójta Gminy Szczecinek Edyta Wieleba-Matyśniak a także zaledwie trzech radnych miejskich: wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Bała, Zdzisław Miechowiecki i Maciej Batura. Z mieszkańców nie było nikogo. Rozczarowania tak znikomym zainteresowaniem nie krył komendant podinspektor Andrzej Dziemianko. 

Jak twierdzi komendant, analiza bezpieczeństwa w pracy policjantów nie jest żadną nowością. Jest przeprowadzana na bieżąco co miesiąc. Analizy wykorzystuje do tego, żeby pokierować w zagrożone miejsca patrole. Mapa cyfrowa ma tę zaletę, że każdy może z jej skorzystać i zasygnalizować jakiś problem. Komendant zastrzega jednak, że nie oznacza to, że zaraz w to miejsce przyjedzie radiowóz. Do tego rodzaju sytuacji służy numer alarmowy 112 lub 997.  W komendzie jest dwóch pracowników, którzy codziennie sprawdzają, jakie to są miejsca. Rzecz jasna wszystkie zgłoszenia są weryfikowane. Dopiero wtedy na miejsce udaje się patrol i sprawdza, czy informacja się potwierdziła.  

Spotkanie wykazało, że zarówno strona społeczna, jak i policyjna tego rodzaju internetową aplikację uważa w znacznej mierze za jeszcze jeden z biurokratycznych wymysłów „góry”. 

Czy nasz powiat jest bezpieczny? - Myślę, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo nie odbiegamy pod tym względem od innych powiatów – twierdzi podinspektor Andrzej Dziemianko.  - Od dłuższego czasu dynamika przestępczości z roku na rok spada. Możemy powiedzieć, że miasto jak i powiat są w miarę bezpieczne. 

Jeśli chodzi o MZB, to do pory odnotowano 322 zgłoszeń, potwierdziło się z nich 208. W samym Szczecinku było 188 zgłoszeń. Z mapy wynika, że najwięcej zgłoszeń dotyczyło m.in. picia alkoholu w miejscach publicznych – najwięcej zgłoszeń odnotowano przy ul. Koszalińskiej 98, niewłaściwego parkowania przy ul. 1 Maja 55, niszczenie zieleni przy ul. Szafera, miejsce gromadzenia się małoletnich przy ul. Limanowskiego 9 na zapleczu kamienicy, czy też pojedyncze zgłoszenia dotyczące złej organizacji ruch drogowego przy Biedronce na ul. Polnej, ul. Przemysłowej i Warszawskiej oraz Toruńskiej. 

- To jest dobre narzędzie, które na pewno można wykorzystać, pod jednym warunkiem, że nie ma dowcipnisiów wprowadzających policję w błąd – zastrzega komendant.  – Przykładowo, z małej miejscowości Dąbie było ponad 60 zgłoszeń dotyczących przekroczenia prędkości. Od 21 września zrobiliśmy analizę stanu bezpieczeństwa, aby wykazać gdzie występują najbardziej zagrożone miejsca. Okazało się, że takich miejsc nie ma. Większość zdarzeń zgłaszanych przez mieszkańców występuje w różnych miejscach na terenie całego powiatu. 

Jak zwrócił uwagę jeden z uczestników debaty, tego rodzaju mapa nie oddaje stanu rzeczywistego, ponieważ brakuje tam naniesionych wszystkich przeprowadzonych przez policję interwencji.  Tymczasem są tylko, jak to ujął mówca, pobożne życzenia. My nie wiemy, co się faktycznie w tych miejscach dzieje. Z tej mapy nie wynika, jaki jest stan faktyczny. Telefon alarmowy działa na tej samej zasadzie, tyle że interwencja podejmowana jest natychmiast.

- To jest dobre narzędzie, ale wymaga jeszcze pewnych decyzji i edukacji – zauważyła zastępca wójta Edyta Wieleba-Matyśniak. - Spotkania są bardzo potrzebne, przynajmniej na terenie gminy Szczecinek. Pani wójt apelowała, aby  takie spotkania odbywały się na terenie poszczególnych sołectw.

Komendant zauważył, że w porównaniu z latami 90 stan bezpieczeństwa zwiększył się nieporównywalnie. Mamy bardzo dobrą wykrywalność, jesteśmy pod tym względem cały czas w wojewódzkiej czołówce.  

Radny Z. Miechowiecki stwierdził, że bardzo znaczącym elementem bezpieczeństwa są przejścia dla pieszych, rowerzyści oraz złe parkowanie pojazdów. - Po to tu się spotykamy, aby wymienić nasze spojrzenie na pewne problemy. Czy z perspektywy czasu coś się zmieniło? 

Pojawił się tez sygnał o wzroście zagrożenia w ruchu drogowym w okolicach skrzyżowania ul. Pilskiej z ul. Fabryczną i Bukową. Po likwidacji w tym miejscu fotoradaru kierowcy – co szczególnie niebezpieczne jest w przypadku ciężarówek – nagminnie przekraczają prędkość w terenie zabudowanym. W takich warunkach wyjazd z podporządkowanych ulic w tym miejscu szczególnie w godzinach szczytu, staje się wręcz czasem niemożliwy. Czy policja może wnioskować o powrót fotoradaru przy ul Pilskiej?  

- Nie wiem, dlaczego w pobliżu Szczecinka nie ma żadnego fotoradaru – odpowiedział nam komendant. - Na pewno by się przydał. Dla nas jest to jednak dodatkowe obciążenie - to jest biurokracja i potrzebni są do tego ludzie. W tym roku to odczuliśmy, bo dynamika w wypadkach wzrosła o 192 proc. To mogą być różne przyczyny – przyznał komendant.  Jak ktoś obserwuje KR 11 to jest pewne odzwierciedlenie, że przy tak dużym ruchu jest większe prawdopodobieństwo wypadku. W tym roku mieliśmy 2 ofiary śmiertelne, a w tamtym roku aż pięć. 

Jak zapowiedziała Anna Matys rzecznik Komendy Powiatowej Komendy Policji w Szczecinku, w marcu odbędzie się kolejna tego typu debata, tym razem w całości poświęcona bezpieczeństwu ruchu drogowego. 

W szczecineckiej policji w sumie pracuje 150 osób. W ubiegłym roku komenda ujawniła ponad 20 tys. wykroczeń, 1189 wniosków skierowano do sądu, policjanci nałożyli ponad 15 tys. mandatów karnych i zastosowali 3,9 tys. pouczeń, wylegitymowano ponad 31 tys. ludzi przeprowadzono ponad 11 tys. interwencji. 

(jg)


Przez smartfona zgłaszasz przestępstwo i...Rozmowy o policyjnej aplikacji w Szczecinku - bez zainter komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com