:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C bezchmurnie

Przygotowania na ASF w powiecie szczecineckim. Jak odeprzeć zarazę?

Przygotowania na ASF w powiecie szczecineckim. Jak odeprzeć zarazę?

Czy mieszkańcom Szczecinka i powiatu szczecineckiego zagraża przenoszony przez dziki afrykański pomór świń (ASF)? Na terenie szczecineckiej RDLP przeprowadzono już interwencyjny odstrzał 20 tysięcy dzików. Co dalej?

Czy mieszkańcom Szczecinka i powiatu szczecineckiego zagraża przenoszony przez dziki afrykański pomór świń (ASF)? Ponieważ mimo prowadzonego odstrzału dzików, realne zagrożenia rozprzestrzenienia tej choroby, także wśród trzody chlewnej, wciąż istnieje, w tej sprawie 9.01 odbyło się specjalne spotkanie w Starostwie Powiatowym w Szczecinku. Uczestnicy omówili działania, które mają na celu zwalczanie choroby.

W naradzie udział wzięli: wicestarosta szczecinecki, powiatowy lekarz weterynarii, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Szczecinku, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Szczecinku oraz przedstawiciele poszczególnych gmin zajmujący się zarządzaniem kryzysowym.

Jak się okazuje na terenie powiatu znajduje się ok. 70 tys. sztuk trzody chlewnej. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, gospodarstwa rolne są regularnie kontrolowane. Badaniom poddawane są wszystkie znalezione sztuki padłych dzików. Na razie ognisk choroby ASF jednak nie stwierdzono. Gdyby się jednak okazało inaczej, wówczas właściciele hodowli, jak i organy odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe, miałyby niemały problem.

Padłego dzika niedawno znaleziono w Szczecinku przy ul. Rybackiej. Po badaniach okazało się, że ani ASF, ani wścieklizny, na szczęście, nie miał.

O tym, że trzeba być czujnym przekonywał Andrzej Wasąg z Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Szczecinku. – Gdyby się zdarzyło, że u padłego dzika, znalezionego niedaleko gospodarstw, stwierdzono ASF, wówczas momentalnie trzeba by było zutylizować znajdujące się w pobliżu skupiska trzody chlewnej. Np. w sąsiedztwie Barwic znajduje się blisko 30 tys. sztuk trzody chlewnej. Już teraz trzeba pomyśleć o tym, co z tymi zwierzętami zrobić.

Przypomnijmy. O problemie ASF wśród dzików usłyszeliśmy już w tamtym roku. Nadzwyczajne działania  podjęli też szczecineccy leśnicy. Na terenie szczecineckiej RDLP zwiększono plan odstrzałów dzików z 26 do 29 tys., to jest prawie o 15 proc. Jak poinformowano podczas spotkania w starostwie, wykonano już ponad 80 procent planu. Oznacza to, że przeprowadzono odstrzał ponad 20 tys. dzików.

 

Foto: Mikołaj Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


asf szczecinek powiat dziki trzoda chlewna odstrzał lekarz weterynarii rdlp narada leśnicy - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 06:16:17

    Mamy tu gorszą zaraze-PO

  • gość 2018-01-12 16:52:39

    Zredukować liczbę dzików, to i ASF nie będzie. Kaska dla myśliwych, mięso do sklepu. Lubię dziczyznę...

Dodajesz jako: Zaloguj się