:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C lekkie zachmurzenie

Ptasia grypa w Szczecinku. Łabędzie padają, urząd miasta informuje i apeluje

Aktualności, Ptasia grypa Szczecinku Łabędzie padają urząd miasta informuje apeluje - zdjęcie, fotografia

Tak jak informowaliśmy, ptasia grypa dotarła także do Szczecinka. Wirus H5N8 zaatakował bytujące na Trzesiecku łabędzie. Na ptasiego wirusa padło już w sumie 7 łabędzi. W piątek (20.01) odbyło się specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym zapadły pierwsze decyzje. Była mowa m.in. o zainstalowaniu dużej woliery, która umożliwiłaby utrzymanie ptaków pod kontrolą. 

W poniedziałek (23.01) specjalną konferencję prasową na temat ptasiej grypy zorganizował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Burmistrz poinformował o aktualnych ustaleniach co do podejmowanych w tej sprawie działań. Wiadomo np., że zrezygnowano z pomysłu z montażem woliery. Zamiast tego będzie jedynie ogrodzenie oddzielające łabędzie od brzegu jeziora. Podczas konferencji burmistrz zaapelował także do mieszkańców, by nie zbliżali się do łabędzi ani nie dokarmiali ptactwa.

Ptasia grypa w Szczecinku. Łabędzie padają, urząd miasta informuje i apeluje from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

- W ciągu ostatniego tygodnia obserwowaliśmy padanie łabędzi – podkreślił Jerzy Hardie-Douglas. - Nie wiedzieliśmy do końca, jaki był tego powód. Pojawiły się różnego rodzaju spekulacje. Zdecydowaliśmy się wysłać próbki do laboratorium w Puławach. W tym czasie już terenie Polski było zarejestrowanych 30 ognisk zachorowań na ptasią grypę wśród ptaków dzikich. Okazało się niestety, że faktycznie mamy do czynienia z ptasią grypą. Zostało to jednoznacznie potwierdzone.

- Wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi. Nie przenosi się też na psy, koty i inne zwierzęta w Szczecinku – podkreślił dalej burmistrz. – Ale może być groźny dla ptaków hodowlanych. Wszystkie nasze działania skupiają się na tym, by zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy na ptaki hodowlane.  

- W pierwszej chwili chcieliśmy odizolować ptaki przy pomocy specjalnej woliery. Ale po wnikliwej analizie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Zakładając, że część łabędzi jest jednak zakażonych, gromadząc ich w jednym miejscu możemy sprzyjać zakażeniu się od tych chorych osobników pozostałych ptaków. Mam nadzieję, że ptasia grypa samoistnie wygaśnie. Chcielibyśmy, aby straty wśród ptactwa na jeziorze były jak najmniejsze. Mam nadzieję, że jakiegoś wielkiego pomoru nie będzie. Aczkolwiek 7 padłych łabędzi to dużo. Nigdy do tej pory tak nie było. Musimy więc być przygotowani na to, że kolejne ptaki padną.

Apel burmistrza o to, by ptaków nie dokarmiać, ponowiła obecna na konferencji Bogumiła Rybińska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM. – Na chwilę obecną jest odgrodzony teren przy zamku. Jest prośba, by się tam nie zbliżać ze względu na to, by na swoim obuwiu nie roznosić ptasich odchodów. Będziemy też prosić lekarza weterynarii, by obserwował ptaki. Jeśli będą jakieś niepokojące sygnały, będziemy takie ptaki izolować. Do tego zostaną przygotowane specjale tabliczki informujące o wirusie. Będą również tablice informujące, by łabędzi nie dokarmiać, oprócz tego pokarmu, który jest z PGK – zaznaczyła Bogumiła Rybińska. 

Ptasia grypa w Szczecinku. Łabędzie padają, urząd miasta informuje i apeluje komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com