:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło?

Aktualności, Pytania dobrą energię grzać mieć ciepło - zdjęcie, fotografia

 

Energię słoneczną ludzkość wykorzystuje od zarania dziejów. Człowiek w promieniach słońca ogrzewał się i suszył żywność, drewno, skóry czy gliniane cegły. Od tego czasu technika poszła do przodu, a sposobów na wykorzystanie energii słońca jest coraz więcej. W kolejnym artykule z cyklu: „Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło?” zajmiemy się bateriami słonecznymi. 

Jaka różnica występuje pomiędzy kolektorami, bateriami a panelami słonecznymi?

Z technicznego punktu widzenia wyróżniamy dwa typy urządzeń przetwarzających energię słoneczną. Opierają się one na różnych typach konwersji promieniowania słonecznego:

Kolektory słoneczne = solary = dostarczają ciepłą wodę

Panele fotowoltaiczne = panele słoneczne = baterie słoneczne = wytworzenie energii elektrycznej

Podobieństwa i różnice

Zarówno kolektory, jak i panele słoneczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię – kolektory na energię cieplną, panele na energię elektryczną. Zmiana energii w tych urządzeniach zachodzi z dużą różnicą sprawności: maksymalna sprawność przetwarzania energii kolektora słonecznego dobrej klasy to ok. 80%, natomiast paneli fotowoltaicznych waha się od 10 do 16%. 

Jak przygotować się do zakupu baterii słonecznych, na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy określić, do czego mają nam służyć. 

W Polsce nie da się zasilić domu tylko przy pomocy fotowoltaiki. W naszych warunkach klimatycznych jest zbyt mało słonecznych dni, za zimno oraz jeszcze nie ma takich efektywnych akumulatorów. Nawet w krajach ciepłych jak: Hiszpania, Afryka zawsze posiadają technologię uzupełniającą. 

Pamiętajmy, że dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja wraz ze starannie dobranym miejscem montażu ma kluczowe znaczenie dla efektywności naszej inwestycji. Dobrze zoptymalizowany kierunek i kąt nachylenia modułów oraz nie dopuszczenie do zacienienia paneli fotowoltaicznych to podstawa ich prawidłowego funkcjonowania. Czyli projekt przede wszystkim.

Jaka jest wydajność baterii słonecznych? Ilu potrzebujemy i o jakiej mocy, aby ogrzać dom o powierzchni 150 m² 

Potrzebną ilość baterii jest trudno określić. Do wyliczeń brana jest pod uwagę spora ilość czynników dlatego, do każdego domu należy przygotować indywidualny projekt.

Obecnie na rynku można spotkać pięć typów baterii słonecznych różniących się materiałem, z którego zostały wykonane ogniwa. 

Panele fotowoltaiczne z ogniw polikrystalicznych – jedne z najbardziej popularnych baterii słonecznych, charakteryzują się sprawnością rzędu 12-14%. 

Panele fotowoltaiczne z ogniw monokrystalicznych – ich sprawność jest wyższa niż polikrystalicznych, wynosi zazwyczaj 14-16%. 

Panele fotowoltaiczne z krzemu amorficznego – ten typ baterii słonecznych pośród technologii krzemowych charakteryzuje się najniższą sprawnością wynoszącą zazwyczaj 6-8%. 

Panele fotowoltaiczne z tellurku kadmu (CdTe) – ich sprawność to około 11%. 

Panele fotowoltaiczne z mieszaniny Indu, Galu, Miedzi, Selemu (CIGS)
Sprawność paneli fotowoltaicznych opartych o CIGS wynosi ok. 10-15% w zależności od technologii i producenta. 

Większość inwestorów zadaje sobie pytanie, czy z każdego typu baterii słonecznej uzyska podobną ilość energii. 

W kwestii uzyskania energii sprawność baterii nie ma tak dużego znaczenia. Dla inwestora najważniejszym parametrem jest moc instalacji, jaką chce posiadać. Jeżeli wybierze panele fotowoltaiczne o wyższej sprawności, instalacja będzie zajmować mniejszą powierzchnię. W przypadku niższej sprawności analogicznie potrzebna będzie większa powierzchnia. Główny wpływ na różnice w uzyskaniu energii będzie miała temperatura i właściwości półprzewodnika, z jakiego zostały wykonane ogniwa baterii.
Moc baterii słonecznej podana przez producenta odnosi się do specyficznych warunków atmosferycznych. Na każdym panelu znajdziemy informację „Standard Test Conditions (STC) 1000W/m², AM 1.5, 25°C” Dla inwestora najważniejsze są dwa parametry 1000W/m² czyli natężenie promieniowania słonecznego. W polskich warunkach wartość rzędu 1000W występuje rzadko i dlatego należy pamiętać, że nawet w słoneczne dni baterie nie będą pracować z mocą nominalną. Drugi ważny parametr to 25°C określający temperaturę, w której testowane są panele. W słoneczne dni temperatura panelu fotowoltaicznego jest wyższa, co przekłada się na jego niższą sprawność. 

Przed zakupem baterii słonecznych warto zapoznać się ze spadkiem mocy, wynikającym ze wzrostu temperatury. Zazwyczaj producenci oznaczają ten wskaźnik jako Temperature Coefficient of PMPP podając wartość w procentach spadku mocy nominalnej na 1 stopień wzrostu temperatury ponad 25°C. Jak pokazuje poniższa tabela, różnice w spadku mocy pomiędzy panelami fotowoltaicznymi wykonanymi w różnych technologiach mogą być znaczne. Temperatury odnoszą się do baterii słonecznej, nie do temperatury otoczenia.

tabela.jpg

Jak widać wyżej, w upalne dni spadki mocy baterii słonecznych mogą być znaczne, dochodząc do przeszło 20% w przypadku paneli zbudowanych z ogniw monokrystalicznych. Na tym tle bardzo dobrze prezentują się baterie CdTe, które charakteryzują się o połowę mniejszym spadkiem mocy w stosunku do paneli krzemowych. Obliczenia wskazują, że w polskich warunkach klimatycznych przy tej samej mocy nominalnej instalacja zbudowana z paneli CdTe jest w stanie wyprodukować o około 9% więcej energii elektrycznej niż instalacja zbudowana z baterii krzemowych. W okresie letnim przewaga paneli fotowoltaicznych zbudowanych z tellurku kadmu nad panelami z ogniw krzemowych jest jeszcze większa dochodząc do 12% większego uzysku energii.
Jakie koszty związane są z użytkowaniem baterii, po ilu latach zwraca się ta inwestycji? 

Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez projektu. Ciekawy interaktywny system do obliczania skuteczności działania systemów fotowoltaicznych ufundowała Komisja Europejska. Wystarczy tylko wskazać położenie obiektu na mapce i podać dane na temat instalacji (technologia, sprawność systemu, kierunek ustawienia ogniw).

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
cykl wywiadów z ekspertami powstaje przy wsparciu firmy Kronospan
[email protected] 
foto: fotolia
Pozostałe odcinki cyklu: temat.net/dobraenergia

 

 

Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com