:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło?

Aktualności, Pytania dobrą energię grzać mieć ciepło - zdjęcie, fotografia

Czy do ogrzewania domu wybrać olej opałowy? Czy to jest dobry wybór? Jaki wpływ na środowisko ma spalanie oleju? Na te i inne pytania odpowie ekspert - Andrzej Sikorski z Instytutu Studiów Energetycznych.

Jakie korzyści wiążą się z ogrzewaniem domów za pomocą oleju opałowego?

Jest to paliwo wygodne i bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel. Podstawowe jego zalety to:

Bezproblemowa i wygodna eksploatacja - urządzenia grzewcze opalane olejem opałowym są praktycznie bezobsługowe. 

Dostępność - rozbudowana sieć dystrybutorów zapewnia szybką realizację zamówień.
Bezpieczeństwo – olej opałowy charakteryzuje się wysoką temperaturą zapłonu (min. 55°C) co znacznie ogranicza ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu.
Instalacja zasilana olejem w przeciwieństwie do gazu płynnego, może znajdować się w budynku. Zbiorniki do jego przechowywania zaleca się umieszczać w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej +10°C. Niższe temperatury powodują znaczny wzrost lepkości oleju i wytrącanie się parafiny, która może powodować zaburzenia procesu spalania. Zbiorniki również można umieścić na zewnątrz domu, wkopane w ziemię. W takiej sytuacji dobrze jest stosować dodatkowy mniejszy zbiornik w pomieszczeniu aby wstępnie ogrzać paliwo. Pojemność zbiorników powinna być na tyle duża, aby pomieścić ilość oleju wystarczającą na cały sezon grzewczy, gdyż nie jest wskazane napełnianie zbiorników przy niskich temperaturach powietrza.

Jakiego rodzaju olej opałowy jest dostępny na rynku?

Podział oleju następuje ze względu na skład, gęstość oraz właściwości  poszczególnych produktów opałowych, głównie jest to:

lekki olej opałowy 

średni olej opałowy 

ciężki olej opałowy 

Oczywiście w ramach w/w grup występuje podział ze względu na marki handlowe. Zgodnie z przepisami olej opałowy barwiony jest na czerwono w celu identyfikacji podatkowej i odróżnienia go od napędowego. 

Jakie są wady takiego ogrzewania?  

Podstawowa i najważniejsza wada to niestety cena mimo, że olej opałowy jest najbardziej wydajnym energetycznie nośnikiem jego zakup jest mało opłacalny. W 2009 roku litr oleju kosztował w hurcie ok. 2 zł, dziś to 4, a nawet 5 zł. 

Jaki jest wpływ spalania oleju na środowisko i otoczenie? 

Podobnie jak w przypadku gazu ziemnego. Olej opałowy jest surowcem kopalnym (bardzo trudno odnawialnym), jego produktami spalania są min.: dwutlenek węgla, tlenki azotu. Zwiększona emisja dwutlenku węgla ma znacząco negatywny wpływ na środowisko, między innymi na ocieplenie klimatu. 

Jak kształtują się koszty związane z wykorzystaniem oleju, koszty opalania? 

Koszty zależne są od wielu czynników, takich jak wielkość i konstrukcja domu, stan instalacji grzewczej, temperatura otoczenia. Przyjmuje się, że ogrzanie średniej wielkości domu (150-200m2) w okresie jesienno-zimowym wraz z podgrzaniem ciepłej wody przez cały rok, to wydatek od 25 do 30 tys. złotych rocznie, przy cenie 5zł/litr.

Dlaczego cena oleju jest tak wysoka?

Ponieważ jest to produkt najbardziej wrażliwy na wszelkie wahania jakie zdarzają się na rynkach ropy i kursów walut. Wysokie ceny tego paliwa powodują spadek jego popularności, wg. Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w 2006 r. zużyliśmy 2,3 mld litrów oleju, podczas gdy w 2010 jedynie 1,5 mld.

Jak sprawdzić jakość oleju opałowego czy wystarczy kupić z „pewnego” źródła? 

Nie jest to łatwe zadanie. Zawsze dostawca jest w lepszej sytuacji niż kupujący. Nie oznacza to, że powinniśmy biernie przyglądać się dostawie.

W kwestii jakości paliwa - już podczas zamawiania dostawy należy pytać o klasę i pochodzenie oleju opałowego oraz zawsze poprosić aby dostawca dostarczył kopie świadectwa jakości. Warto też, przed napełnieniem zbiorników poprosić o wlanie próbki do innego naczynia. Odmowa zwykle jest równoznaczna z przyznaniem się do winy. Można wtedy zrezygnować z dostawy. 

Co do ilości - należy wymagać świadectwa legalizacji dystrybutora oraz samodzielnie sprawdzić stan instalacji wydającej paliwo (zerwana plomba może oznaczać, niekorzystne ustawienie licznika). Podobnie jak inne produkty ropopochodne, olej opałowy zwiększa swą objętość razem ze wzrostem temperatury. W takich przypadkach spada ciężar właściwy oleju. Jeżeli dostarczony olej opałowy ma 28°C, a temperatura otoczenia wynosi 18°C, to możemy „stracić” około 1% objętości dostawy. Dzieje się tak ponieważ kilka godzin po dostawie temperatura oleju zrówna się z temperaturą otoczenia, a jego objętość spadnie.

Dostawcę można też sprawdzić na forach bądź portalach internetowych, gdzie ludzie wypowiadają się w temacie przewoźników i jakości ich paliwa. 

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że zmniejszający się rynek powoduje pogorszenie jakości dostarczanego oleju. Coraz częstsze są przypadki rozcieńczania go za pomocą ciężkiego oleju, zwanego mazutem, co prowadzi do awarii instalacji grzewczych.  

Czy olej zawsze będzie drogi, jaka jest jego przyszłość?

Czy ktoś pamięta kiedy ostatni raz ropa naftowa kosztowała 10 USD za baryłkę? Pewnie niewielu… a było to w 1999r. i do 2004r. cena utrzymywała się w granicach 20-25$/bbl. Więc – nie zawsze był taki drogi. Jednak dziś nic nie wskazuje na to aby te ceny miały spaść. Może rewolucja łupkowa i coraz bardziej powszechny dostęp do gazu z łupków zmieni tę tendencję – zobaczymy… Nie jest to niestety w interesie największych firm światowych, które „pilnują” wysokiej ceny dla ropy i produktów ropopochodnych.

Cykl powstaje przy współpracy z firmą Kronospan
[email protected] 

Więcej na temat dobrej energii http://temat.net/dobraenergia

foto: fotolia

Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com