:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło?

Aktualności, Pytania dobrą energię grzać mieć ciepło - zdjęcie, fotografia

 

Do tej pory przedstawione były zalety i wady ogrzewania domów za pomocą węgla i drewna, kolejny jest gaz. Na pytania odpowiada Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych.

Jakiego rodzaju korzyści związane są z gazowym ogrzewaniem domów?

Ten rodzaj ogrzewania jest czysty i bardzo wygodny dla użytkownika plus obecne kotły są estetyczne i wyposażone w funkcjonalne, nowoczesne sterowanie. Dzięki nowoczesnemu sterowaniu w okresie zimy nie jesteśmy uwiązani w domu. Możemy z niego spokojnie wyjechać, nie obawiając się o jego wychłodzenie, wystarczy bowiem ustawić stałą niską temperaturę, która będzie utrzymywana przez cały czas. To jest ogromna zaleta kotłów gazowych. 

Czy są jakieś wady związane z ogrzewaniem za pomocą gazu?

Opalanie gazem jest bardzo kosztowne. Niestety nie wszędzie istnieje dostęp do sieci gazowej (prawie ¼ Polski nie jest doń podłączona) i dodatkowe przyłącze bardzo często okazuje się być kosztownym. Kolejnym problemem jest tlenek węgla, powstający przy niepełnym spalaniu gazu. Tlenek ten, potocznie zwany czadem, jest gazem bardzo niebezpiecznym dla życia ludzi z tego powodu należy dbać o przeprowadzanie regularnych kontroli kotłów, dobrej wentylacji pomieszczenia, można również zainstalować czujniki do wykrywanie tlenku węgla.

Czy ogrzewanie gazem jest tańsze od ogrzewania drewnem bądź węglem?

Niestety nie jest. Przy dzisiejszych taryfach i cenie gazu jest to jedno z droższych źródeł energii. 

Jaki wpływ na środowisko ma gazowe ogrzewanie domów?

Ogrzewanie gazem z ekologicznego punktu jest bardzo korzystne i czyste dla środowiska. Emisja dwutlenku węgla ze spalania gazu ziemnego (głównie metanu) jest kilkakrotnie niższa niż podczas spalania węgla. Aczkolwiek należy również zauważyć, iż gaz podobnie jak węgiel jest paliwem kopalnym i jako takie w wyniku jego spalania wprowadzamy do atmosfery znaczne ilości dwutlenku węgla, który wg oceny znacznego grona naukowców, przyczynia się do powstawania globalnego efektu ocieplenia klimatu.

Jaka jest przyszłość gazu? 

Dziś sytuacja światowa dynamicznie się zmienia. Analizy i prognozy związane z produkcją i zużyciem kopalin stałych, w tym przede wszystkim węgla i gazu, sporządzone przed kryzysem ekonomicznym (przed rokiem 2008), w obecnej sytuacji są nieprzydatne. Prognozy powstałe po roku 2008 oparte są na zbyt krótkich przedziałach czasowych, ponadto opisują gospodarkę światową znajdującą się „w stanie szoku”, starającą się dojść do ponownego stanu równowagi w nowej rzeczywistości ekonomicznej. Prognozy te są więc z natury rzeczy nieprecyzyjne, a wyciąganie na ich podstawie dalekosiężnych wniosków jest bardzo ryzykowne. Na trudności związane z wykonaniem prognozy również wpływ ma technologiczna rewolucja w wydobyciu gazu ziemnego z niekonwencjonalnych złóż Ameryki Północnej. Rynek Unii Europejskiej jest bardzo obiecujący dla poszukiwań i rozwoju wydobycia gazu ze źródeł alternatywnych, z uwagi na ogromny popyt, rozwiniętą strukturę przesyłową i podobieństwo struktur geologicznych do Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej obiecujących miejsc pod względem potencjału poszukiwawczo-wydobywczego gazu z niekonwencjonalnych źródeł w Europie należą min.: Austria, Węgry, Polska, a także Niemcy czy Szwecja. Mając na uwadze wciąż dość niepewny status tego typu zasobów i możliwości ich wydobycia na kontynencie europejskim w prognozach nie uwzględnia się ich w całościowym bilansie popytu i podaży gazu ziemnego dla Unii Europejskiej.

Podaje się, że do 2050 roku węgiel pozostanie głównym surowcem energetycznym świata, a z analiz własnych Instytutu Studiów Energetycznych Sp. z o.o. w Warszawie również wynika, że węgiel brunatny, nawet uwzględniając opłaty za emisję dwutlenku węgla i tak pozostanie najtańszym paliwem energetycznym w Polsce.

Gaz ma mniejszy wpływ na środowisko niż węgiel ale jest paliwem kopalnym, w przeciwieństwie do drewna. Cena gazu wciąż jest bardzo wysoka, a co za tym idzie jest to mniej popularne paliwo wykorzystywane do ogrzewania domów. 

Cykl powstaje we współpracy z firmą Kronospan.

Masz pytania? Napisz: [email protected]

foto: fotolia

Poprzednie odcinki cyklu:
Energia z węgla
Energia z drewna

Pytania o dobrą energię: Jak i czym grzać aby mieć ciepło? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com