:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Rada Powiatu Szczecineckiego obradowała po raz ostatni 
18/10/2018 11:39

W środę (17.10) odbyła się 54. i zarazem ostatnia sesja Rady Powiatu w tej kadencji. Każdy z radnych już na początku obrad otrzymał publikację, w której zawarto wszystkie przedsięwzięcia zrealizowane w przeciągu ostatnich czterech lat. 

Po rozpoczęciu obrad przez przewodniczącą Dorotę Chrzanowską, radni mieli możliwość wystąpienia i podsumowania swojej działalności na przestrzeni kadencji. Jako pierwszy z możliwości tej skorzystał z radny Grzegorz Poczobut. Porównał pracę samorządowca do służby i przyznał, że podczas ostatnich czterech lat nabrał ogromnego doświadczenia:

- Było to możliwe dzięki państwu. Każdy dzień, każda sesja, każde spotkanie komisji, to były wartości dodane. Mogliśmy merytorycznie dyskutować, polemizować, pięknie się różnić, zawsze w oparciu o kulturę polityczną, której tak bardzo brakuje, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. 

Następnie przy mównicy pojawił się radny Mariusz Kowalewski, którego wystąpienie było chyba najbardziej nostalgiczne. Radny podsumował swoje 3 kadencje, ale skupił się raczej – jak sam powiedział – na porażkach, a nie sukcesach. Cytując klasyków, starał się wytłumaczyć powody pewnych swoich decyzji, jak chociażby wystąpienie z szeregów Porozumienia Samorządowego. Przepraszał, że czasami nie głosował zgodnie ze swoim sumieniem.

Jako trzecia głos zabrała Joanna Pawłowicz:

- To był dobry czas. Trzeba się różnić, ale różnić się mądrze i na argumenty – przyznała. -  Mimo tych różnic zawsze udawało nam się osiągać porozumienie i wyciągać wspólne wnioski. Funkcjonowaliśmy w atmosferze pracy. Również nie chciałabym wymieniać tego, co nam jako członkom klubu RDS udało się osiągnąć, bo tak naprawdę jest to sukces mieszkańców, którzy o te poszczególne sprawy zabiegali. 

W drugiej części obrad głos zabrał starosta Krzysztof Lis, który podsumował pracę V kadencji samorządu powiatu szczecineckiego:

- Rzeczywiście nie chodzi o to, aby się chwalić, ale aby pewne rzeczy przypomnieć. Udało nam się osiągnąć bardzo wiele, a pamięć jest ulotna

– mówił Krzysztof Lis.

Starosta oznajmił, że w kończącej się kadencji odbyły się 54. sesje Rady Powiatu, która łącznie podjęła 398 uchwał. Członkowie Zarządu Powiatu Szczecineckiego obradowali 204 razy i podjęli 398 uchwał.

W tym czasie dochody powiatu wyniosły ponad 411 mln zł, zaś wydatki prawie 414 mln zł. Na same inwestycje Powiat Szczecinecki przeznaczył pond 80 mln zł. Na szeroko pojętą oświatę wydano niemalże 196 mln zł, podczas gdy subwencja oświatowa wynosiła niespełna 134 mln zł. Starosta przypomniał również, że do budżetu powiatu z różnych źródeł zewnętrznych pozyskano prawie 70 mln zł. Wspomniał też o bezrobociu, które w tym czasie zmniejszyło się o 2198 osób, a na walkę z którym samorząd powiatowy wygenerował ponad 60 mln zł. Na rehabilitację zawodową i społeczną ze środków PFRON, udało o się pozyskać 10, 5 mln zł.

Starosta przybliżył również wszelkiego rodzaju miękkie projekty, realizowane przez samorząd powiatowy tj.:  „Najlepszy w zawodzie” (ponad 1,7 mln zł) „Dobry klimat dla zawodowców”( ponad 3,8 mln zł) , „Mówię bez słów” (ponad 521 tys. zł). Przypomniał, że z kolei  PCPR tworzył lub partnerował takim projektom jak: „Aktywny Ty” (ponad 1,9 mln zł) , „Regionalna Akademia Rodziny” (154 tys. zł), czy „Nawigator Samodzielności” (ponad 1mln zł).

Następnie starosta skupił się na konkretnych inwestycjach realizowanych w poszczególnych latach. W 2015 roku samorząd powiatowy na inwestycje wydał ponad 22,5 mln zł, w tym ponad 7,4 mln zł na drogi. To właśnie wtedy przebudowano ulicę Staszica, Wojska Polskiego w Bornem Sulinowie, drogę powiatową Białowąs – Sulikowo  w gminie Barwice. Poddano przebudowie i termomodernizacji szpital (ponad 4,5 mln zł), instalując w nim m.in. odnawialne źródła energii, co pochłonęło 1,7 mln zł. Te ostatnie,  za 752 tys. zł,  zainstalowano również w Spółce SM. To w 2015 roku zainwestowano ponad 6 mln zł  w powstające CEEiRJ. Zakupiono również mobilny szpital z karetką za ponad 598 tys. zł.
W kolejnym roku samorząd powiatowy na inwestycje przeznaczył ponad 17,5 mln zł,  w tym ponad 5,5 mln zł na drogi. Zakończyły się prace przy przebudowie ulicy Staszica, Waryńskiego, drogi Stare Wierzchowo – Drężno, drogi w Dalęcinie, i rozpoczęły te związane z przebudową mostu i odcinka drogi pomiędzy Trzesieką i Mosiną. To właśnie w roku 2016 Powiat Szczecinecki rozpoczął swoją sztandarową inwestycję – budowę stadionu lekkoatletycznego przy ZS nr 6 w Szczecinku. Przedsięwzięcie pochłonęło ponad 10 mln zł,  ale 4 mln zł udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu. Rok 2016 to również m.in.  dalsza rozbudowa szpitala, w który samorząd powiatowy zainwestował ponad 6 mln zł.
W roku 2017 na inwestycje Powiat Szczecinecki przeznaczył prawie 11 mln zł. Finał znalazły kolejne drogowe przedsięwzięcia, na które  wydano ponad 2,5 mln zł. Rozpoczął się remont budynku starostwa, który pochłonął niespełna 1 mln zł . Trwały prace związane z budową stadionu, na który wyasygnowano ponad 3,5 mln zł. Przełamano kolejne bariery architektoniczne, co kosztowało prawie 140 tys. zł.
Rok bieżący to niemal 30 mln zł na inwestycje, z czego 11 mln zł przeznaczono na remonty dróg. Rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa ulicy Trzesieckiej – koszt ponad 7 mln zł, a  także ulicy Koszalińskiej, który pochłonął  ponad 1,3 mln zł. To również m.in. planowany remont drogi w Drzonowie w gminie Biały Bór, za ponad 1,9 mln zł. Rok 2018, to czas gdy nauczanie techniczne wzbiło się na najwyższy z możliwych poziomów. Rozpoczęto budowę Centrum Innowacji i Praktyk przy ZST w Szczecinku, a koszt inwestycji oszacowano na ponad 5,5 mln zł. W ramach programu „Szczecinecki eksperyment” za prawie 2 mln zł doposażono  kolejne pracownie,  w tym m.in. pracownię CNC. W tym samym czasie za niemal 2,3 mln zł powstała sala „Europejskiego kierowcy”.

Starosta Krzysztof Lis długo dziękował wszystkim, z którymi przyszło mu pracować w ciągu ostatnich czterech lat: przewodniczącej Dorocie Chrzanowskiej, radnym, członkom Zarządu, paniom skarbnik i sekretarz, dyrektorom jednostek organizacyjnych, szefom policji i straży pożarnej, PINB i Sanepidu oraz wszystkim współpracownikom, dzięki którym – jak powiedział - wiele przedsięwzięć wychodziło poza pewne ramy.

Oczywiście w tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć kwiatów i prezentów. Na pamiątkę V kadencji, starosta wręczył radnym, prezesom spółek oraz dyrektorom poszczególnych jednostek, piękne pióra i długopisy. Futerał został opatrzony specjalną dedykacją.

Na zakończenie głos zabrała przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Chrzanowska, która nie kryjąc wzruszenia, podsumowała wszystkie kadencje swojej pracy. Również dziękowała wszystkim współpracownikom, wręczając bukiety kwiatów. Jak powiedziała zwracając się do starosty Krzysztofa Lisa i wicestarosty Marka Kotschego:

- To tutaj uczyłam się samorządu, ale miałam wspaniałych nauczycieli. W sposób szczególny doceniła i podkreśliła pracę pań z Biura Obsługi Rady.

Wyrazy swojej wdzięczności składali również Dorota Patkowska – dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, Barbara Zasada – dyrektor SOSW, Robert Jasek – dyrektor ZS Nr 2 oraz Arkadiusz Szczepaniak – dyrektor I LO.

Po zakończeniu sesji wszyscy stanęli do wspólnej fotografii przed budynkiem starostwa.


Foto/info Piotr Rozmus, Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Reklama

szczecinek rada powiatu powiat starostwo ostatnie obrady kadencja 2014-2018 - komentarze opinie

  • gość 2018-10-18 12:54:10

    koczy jaki "szczery" uśmiech

  • gość 2018-10-18 14:02:23

    Z największym uznaniem patrzę na pracę Rady Powiatu i Starosty. W tym obrzydliwie upolitycznionym świecie udało się im utrzymać bardzo dużą neutralność polityczną, choć czasami trudno było przed tym się bronić. Stanowisko swoje prezentuję wobec bardzo nieuczciwego oskarżania "Powiatu" (w szerokim tego rozumieniu), że drogi powiatowe są w bardzo złym stanie (nie jestem w stanie zacytować dokładnie słów jednego pana kandydata do Rady Powiatu, który to głosił). Niech ten pan otworzy oczy. Metody Kaczyńskiego nie do stosowania w Szczecinku.

  • gość 2018-10-18 19:24:01

    a gdzie Pan w dresie czyżby na takie okazje nie było takich na kant ?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"