:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Radni rekomendują: Od WOŚP i UE po księdza Lisa i Jadwigę Brunszwicką

Temat Szczecinecki 22/03/2018 10:00

Jakie nazwy będą nosić ronda w Szczecinku, które do tej pory nie miały wybranych swoich patronów? Sprawa powoli zaczyna się wyjaśniać. Mieszkańcy mieli miesiąc na zgłaszanie własnych pomysłów i propozycji. Jak informowaliśmy, zgłoszono w sumie około 80 koncepcji. Spośród nich Komisja Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego, która obradowała w czwartek, 22.03, wybrała 7 propozycji, jakie najprawdopodobniej przegłosuje Rada Miasta. 


Czy i tym razem propozycje spowodują spory. Można się spodziewać, że tak. Nie wszystkie bowiem tak jak chcieli radni z klubu PO są propozycjami neutralnymi. Radni chcieliby m.in., by niedługo w Szczecinku było np. rondo im. Jana Lisa, Izydora Fabiszaka, ale także… Unii Europejskiej czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Jak można się było spodziewać, jeszcze przed obradami komisji nie udało się porozumieć dwóm opozycyjnym klubom radnych: PO i RdS. W dużym skrócie radni nie znaleźli kompromisu co do kwestii akceptacji zgłoszonych przez swój klub propozycji. Radni RdS uważali, że powinni móc tak samo jak radni PO opiniować przedłożone koncepcje. Według klubu PO byłoby to nadużycie ze strony reprezentujących mniejszość w radzie przedstawicieli mieszkańców. 
Pewnym kompromisem była sprawa nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Ordona i Parkowej. Wielu mieszkańców Szczecinka chciało, by to właśnie rondo nazwać imieniem ks. Jana Lisa. Zbierano nawet w tej sprawie podpisy. Ostatecznie radnym z klubu PO udało się przekonać radnych RdS, by wspomniane rondo otrzymało innego, równie zasłużonego patrona – wieloletniego nauczyciela I LO, Izydora Fabiszaka, i by śp. ks. Jan Lis patronował innemu, większemu i bardziej okazałemu rondu.
Jak przyznał Marcin Bedka (RdS) przedstawiciele jego klubu w ostatnim czasie, już poza terminem zgłoszeń, zaproponowali jeszcze, by patronami jednego z rond byli ludzie, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. – Chodziło o to, by nawiązać do obecnych wydarzeń i pokazać, że w Szczecinku też były osoby, które pomagały Żydom – argumentował Marcin Bedka. Ale według klubu PO propozycja została zgłoszona zbyt późno. Radni przekonywali też, by ronda nikogo „nie dzieliły” i by ich nazwy nie nawiązywały do politycznych wydarzeń.
- Chodziło o to, żeby nie upolityczniać, nie prowokować i by nazwy były neutralne – podkreślił obecny na obradach burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Pewnie zaraz wyjdzie, że nazwy, które my uważamy za neutralne i do których jesteśmy przywiązani, państwo uznacie za polityczne. No, ale taką ocenę zostawiam mieszkańcom. 
W dalszej części obrad komisji radni, bez kompromisu, przegłosowywali poszczególne propozycje z obu klubów. Już wiadomo, jakie koncepcje zostaną przedstawione Radzie Miasta do głosowania. 
Rondo przy ul. Ordona i Parkowej otrzymało propozycję nazwy Izydora Fabiszaka (radni RdS chcieli, by to rondo nazwać im. ks. Jana Lisa), a nienazwane rondo przy Koszalińskiej i Kołobrzeskiej – im. Unii Europejskiej (opozycja chciała, by to rondo nazwano mianem Holenderskiego). Rondo w Trzesiece przy ul. Trzesieckiej i drogi 172 najpewniej, zgodnie z propozycją radnych PO otrzyma nazwę WOŚP (radni RdS chcieli, żeby to rondo było rondem Trzesieckim), a Armii Krajowej i Poniatowskiego – Księżnej Jadwigi Brunszwickiej (RdS zaakceptował tę nazwę). 
Rondo przy zbiegu ulic Lipowej, Słupskiej, Cieślaka i Narutowicza – jednogłośnie otrzymało propozycję nazwy ks. Jana Lisa. Rondo przy ul. Kołobrzeskiej i Karlińskiej – także przy zgodzie obu klubów najprawdopodobniej będzie rondem Generalskim. A rondo u zbiegu drogi 172, przy małej obwodnicy – będzie rondem Leśnym (propozycja RdS - Elżbiety Zawadzkiej).  

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

ronda szczecinek radni wośp ue ksiądz lis jadwiga brunszwicka - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-03-22 10:19:18

  A rondo Złotego Melona nie łaska?Bez Mrówki Całej.Żeby nie było.

 • gość 2018-03-22 10:36:29

  A kto to był Izydor Fabiszak? To już lepsza ks. Jadwiga. Są osoby bohaterowie w Szczecinku, wysocy dowódcy Armii Krajowej, są osoby znane poza miastem. Mam nadzieje, że syn pana Izydora, były dyrektor SP 3 będzie miał na tyle honoru, że poprosi Radę Miasta o nienazywanie tak ronda. Nazwy mieszkańców do kosza, radni- bezradni zdecydowali.

 • Ruch Miejski 2018-03-22 11:39:02

  Za rondem ks. Jana Lisa stało 700 podpisów poparcia. Sukces mieszkańców!

 • Ruch Miejski 2018-03-22 11:57:36

  Pan Izydor Fabiszak jest pamiętany jako wspaniały nauczyciel ogólniaka nad jeziorem. Więcej we wpisie: https://szczecinek.com/artykul/kberezowski-zamiast/420907

 • dość - niezalogowany 2018-03-22 12:24:16

  Radni mają nas za idiotów. Mieszkańcy nie mogą zdecydować jak będą się nic nie znaczące ronda nazywać. Ks. Lisa trzy razy przepychali, aż trzeba było żeby zebrać setki podpisów, żeby ktoś wysłuchał głosu mieszkańców. A i tak zrobili, gdzie ONI chcieli. Rondo Unii Europejskiej? Na miastozwizjonerów ostra cenzura, na Radzie miasta Pierwszy beszta i strofuje. Demokracja? Budżet obywatelski to możecie pomarzyć. 20 tyś. na kruka od ręki, plac zabaw może poczekać. Twoje dziecko urośnie, to i o placu zapomnisz.

 • gość 2018-03-22 12:24:55

  Rondo przy cmentarzu powinno nosić imię naszego gwiazdora wizjonera.

 • Gość - niezalogowany 2018-03-22 13:17:55

  Gdzieś było Douglas Słońce Szczecinka

 • gość 2018-03-22 15:16:59

  Jeszcze jeden ksiądz? Naprawdę? Czyli jest tak jak wszyscy mówią. PO niczym się nie różni od PiS.

 • gość 2018-03-22 17:54:11


  Ks. Prałat Jan Lis był bohaterem AK. Był odznaczony Virtuti Militari. Był żołnierzem niezlomnym i siedzial za wolną Polskę w więzieniu komunistycznym. Wierni go szanowali i lubili, bo był fajnymi, spoko księdzem.


 • 2018-03-22 17:59:14

  Wygląda więc na to, ze będziemy mieć w Szczecinku kolejnych dwóch patronów symbolizujących idee antywolnościowe, antydemokratyczne, ksenofobiczne - Jana Lisa i Izydora Fabiszaka.

 • gość 2018-03-22 18:25:09

  "....Był odznaczony Virtuti Militari. Był żołnierzem niezłomnym i siedział za wolną ...."
  ...Proszę... Litości....
  DOŚĆ tych "żołnierzy niezłomnych"... na wymioty już zbiera.? "Co za dużo to i świnia nie zje" .. mówi polskie przysłowie. Zaraz oni będą w mojej lodówce...

 • gość 2018-03-22 20:20:09

  Rundo im. Czarnych parasolek

 • gość 2018-03-22 22:40:39

  Ks. Prałat Jan Lis był bohaterem AK. Był odznaczony Virtuti Militari. Był żołnierzem niezłomnym i siedział za wolną Polskę w więzieniu komunistycznym. Wierni go szanowali i lubili, bo był fajnymi, spoko księdzem.

 • Dr. Dick - niezalogowany 2018-03-22 23:00:31

  Rozstaj imienia Prezesów Od Pasjansa

 • gość 2018-03-23 20:51:55

  Rondo Trzech Króli JHD RAKA LISA

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam mieszkanie M4

Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, położone przy wieży Wodociągowej ul. Wodociągowa w Szczecinku, logia na całej długości pokoju stołowego. Dużo..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"