:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
05/04/2018 05:20

K. Berezowski: Uzyskałem z ratusza odpowiedź na pismo w którym poprosiłem o spis propozycji nazw rond, które cieszyły się największym poparciem mieszkańców. Okazało się, że podpisy poparcia miały tylko 4 ronda! Z tych 4 radni zaakceptowali... jedno.

Ronda w Szczecinku. Jest już policja, badająca sprawę znikającego ronda Kaszewskich (czytaj tutaj https://szczecinek.com/artykul/sfalszowany-dokument/429722). Ale są też ronda ukryte. Prawdziwe perełki wśród 80 propozycji. Propozycji, których jakoby było tak wiele. Ale na kartce ze znikającym rondem Kaszewskich (na marginesie jeden z najaktywniejszych radnych), są propozycje istniejących przecież rond: Olgi Zawadzkiej, Mariana Golińskiego czy kard. Ignacego Jeża. Każda z propozycji nazwania rond była starannie przygotowywana przez osoby, które spotkałem podczas inicjatywy ronda im. ks. Jana Lisa. Przygotowywano po jednej propozycji, nigdy "hurtowo". Tymczasem w mediach mogliśmy usłyszeć o rondach Ofiar Faszyzmu, Nazizmu, Totalitaryzmów itp. Dziwiło mnie to, bo wiedziałem o rondach z setkami podpisów poparcia, o których milczano. Chciałbym przybliżyć owe ukryte ronda. Uzyskałem nawet z ratusza pismo potwierdzające, że te propozycje rond zostały złożone przez mieszkańców. Poprosiłem o spis propozycji nazw rond, które cieszyły się największym poparciem. Okazało się, że podpisy poparcia miały tylko 4 ronda! Propozycje z liczbą podpisów mniejszą niż 20 pominięto.

 

 

Rondo ks. prałata Jana Lisa - spektakularny sukces mieszkańców.

Za rondem im. ks. prałata Jana Lisa udało mi się zabrać grubo ponad 700 podpisów. Był to wniosek J. Dudzia i J. Kondka (absolwent paryskiej Sorbony). Nie był to pierwszy wniosek o uhonorowanie ks. J. Lisa. Rondo ks. prałata Jana Lisa jest na pewno rondem wybranym przez mieszkańców. Udało mi się zgromadzić dzięki współpracy z ks. Andrzejem Targoszem i p. Wacławem Liniewiczem dużo zdjęć ks. prałata, ustalić fakty z jego biografii i mam nawet kontakt do rodziny ks. prałata Jana Lisa, która przechowuję największą pamiątkę po naszym księdzy prałacie - order Virtuti Militari. "To spoko ksiądz i dobry człowiek" - słowa pewnej emerytki utkwiły mi w pamięci. Podczas zbierania podpisów spisałem anegdoty o ks. prałacie Janie Lisie, którymi dosłownie zasypywali mnie mieszkańcy naszego miasta. Ksiądz był bardzo lubiany i wiem, że jego rondo to wielki sukces mieszkańców.

 

Ks. Marek Rybiński (Ryba) - ukryte rondo

Przemilczaną inicjatywą, która cieszyła się dużym poparciem mieszkańców (kilkaset podpisów!) było nadanie jednemu z rond imienia salezjanina ze Szczecinka, który na misjach w Tunezji został zamordowany przez islamistę. (czytaj https://szczecinek.com/artykul/do-konca-pozostal-dzieckiem/217718 )To znak naszych czasów. Rondo z takim patronem, młodym człowiekiem, który pojechał w świat islamu pomagać najuboższym byłoby dla następnych pokoleń symbolem trudności z jakimi boryka się współczesna Europa. Szkoda, że w całym jarmarcznym hałasie, który towarzyszył nazywaniu rond nie udało się przypomnieć ważnych dla mieszkańców postaci, takich jak choćby ks. Marek, popularnie nazywany Rybą. Ks. Marek mieszkał wraz z rodziną w Szczecinku, przyjął święcenia w 2005 roku. Po dwóch latach wyjechał na misje. Zawsze miał w sobie wiele energii. Jako kleryk biegał maratony, angażował się w inicjatywy kulturalne, kochał filmy i książki, jeździł z młodzieżą na wakacje. Jeden z jego tekstów nosił tytuł "Tunezyjska dusza". Powstał o nim krótki film nakręcony przez salezjańską młodzież. Mamy też swój szczecinecki dokument autorstwa Irka Markanicza (obecnego dyrektora Muzeum Regionalnego). W inicjatywę ronda im. ks. Marka Rybińskiego (Ryby) włożono dużo serca, zebrano kilkaset podpisów. Była prośba do mieszkańców o składanie propozycji. To była ważna propozycja warta chociaż wspomnienia. Należy się zastanowić jak inaczej można uhonorować tego wspaniałego szczecinecczanina.

Kresy. Powstanie Styczniowe.

Propozycją wysuniętą przez młodzież z kilkudziesięcioma podpisami było rondo im. Antoniego Berezowskiego. Było spotkanie w muzeum, były banery. Udało się uzyskać poparcie Związku Sybiraków w Szczecinku i Światowego Zw. Żołnierzy AK w Szczecinku dla tej inicjatywy. Ukazały się artykuły. Udało się przedstawić jedynego powstańca styczniowego, który jest znany za granicą. Jeśli już pojawia się w tekstach zagranicznych temat powstania to tylko w kontekście Antoniego Berezowskiego. Zaryzykuję tezę, że była to jedyna propozycja z pozytywną opinią organizacji kombatanckich.

Św. Michała Archanioła - rondo przy cmentarzu

Za rondem św. Michała Archanioła również złożono kilkaset podpisów. Mieszkańcy chcieli, aby rondo u zbiegu ul. Lipowej i ul. Cieślaka miało tego patrona.

Radni pracują w imieniu i dla mieszkańców. Dlatego wszystkie wybrane ronda są "nasze", czyli nas, mieszkańców Szczecinka. Jednak najbardziej "nasze" jest rondo ks. prałat Jana Lisa. A ukryte rondo salezjanina ks. Marka "Ryby" chociaż tym artykułem niech zaistnieje w przestrzeni medialnej.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

ronda szczecinek radni podpisy propozycje marek rybiński michał archanioł - komentarze opinie

 • gość 2018-04-05 14:09:48

  Ja chcę Rondo imienia Zdrowego Rozsądku!

 • gość 2018-04-05 14:19:40

  Platformerskie kłamczuchy, które mają w dupach obywateli Szczecinka. Nie wstyd ani trochę? Z tego kłamstwa nosy wam urosną dłuższe niż macie

 • gość 2018-04-05 14:40:03

  tak samo jest z rzekomym budżetem obywatelskim. instrukcje z góry! zero szans na inicjatywę mieszkanców!

 • gość 2018-04-05 16:40:16

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabojstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

 • gość 2018-04-05 21:57:32

  Oni tak specjalnie kłamią, żeby te nosy rosły, a później te nosy to oni sobie ....ech sodomia i gomoria.

 • gość 2018-04-05 22:17:07

  Modlimy się za ciebie Serafinski. Wolasz o pomoc swoimi pełnymi nienawiści postami. Twój fanatyczny ateizm wynika z twoich przeźyć? Braku akceptacji swojej płciowości? Wyrzucenia z seminarium? Daj spokój i idź do psychologa po pomoc.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 23:32:07

  Idę o zakład że niewielu mieszkańców zna nazwy rond w mieści. Zwyczajnie ich się nie używa, a taki rajwach o nazwy.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-06 00:00:16

  Ofensywa nazw związanych z watykańską okupacją. Ile można!

 • gość 2018-04-06 07:27:01

  towarzyszu Serafin śmielej morderstwo i okupacja, co teraz? Chcesz zbawić świat? Zacznij od siebie. Nie potrafisz sam?Idź do specjalisty.

 • gość 2018-04-06 08:10:40

  Tu nie o nazwy rond chodzi a o oszustwa i manipulacje w urzędowych dokumentach. Strach pomyśleć jak radni PO mogli namieszać przy ważniejszych sprawach gdzie o grubą kasę szło.

 • Onet sronet klikalnosc iber al - niezalogowany 2018-05-04 03:00:49

  Skadowac klamliwy wpos o zabojstwie przrz ks. Krzysztofa. Onet. Kłamie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"