:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Radni ukryli nazwy rond, których chcieli mieszkańcy!

K. Berezowski: Uzyskałem z ratusza odpowiedź na pismo w którym poprosiłem o spis propozycji nazw rond, które cieszyły się największym poparciem mieszkańców. Okazało się, że podpisy poparcia miały tylko 4 ronda! Z tych 4 radni zaakceptowali... jedno.

Ronda w Szczecinku. Jest już policja, badająca sprawę znikającego ronda Kaszewskich (czytaj tutaj https://szczecinek.com/artykul/sfalszowany-dokument/429722). Ale są też ronda ukryte. Prawdziwe perełki wśród 80 propozycji. Propozycji, których jakoby było tak wiele. Ale na kartce ze znikającym rondem Kaszewskich (na marginesie jeden z najaktywniejszych radnych), są propozycje istniejących przecież rond: Olgi Zawadzkiej, Mariana Golińskiego czy kard. Ignacego Jeża. Każda z propozycji nazwania rond była starannie przygotowywana przez osoby, które spotkałem podczas inicjatywy ronda im. ks. Jana Lisa. Przygotowywano po jednej propozycji, nigdy "hurtowo". Tymczasem w mediach mogliśmy usłyszeć o rondach Ofiar Faszyzmu, Nazizmu, Totalitaryzmów itp. Dziwiło mnie to, bo wiedziałem o rondach z setkami podpisów poparcia, o których milczano. Chciałbym przybliżyć owe ukryte ronda. Uzyskałem nawet z ratusza pismo potwierdzające, że te propozycje rond zostały złożone przez mieszkańców. Poprosiłem o spis propozycji nazw rond, które cieszyły się największym poparciem. Okazało się, że podpisy poparcia miały tylko 4 ronda! Propozycje z liczbą podpisów mniejszą niż 20 pominięto.

 

 

Rondo ks. prałata Jana Lisa - spektakularny sukces mieszkańców.

Za rondem im. ks. prałata Jana Lisa udało mi się zabrać grubo ponad 700 podpisów. Był to wniosek J. Dudzia i J. Kondka (absolwent paryskiej Sorbony). Nie był to pierwszy wniosek o uhonorowanie ks. J. Lisa. Rondo ks. prałata Jana Lisa jest na pewno rondem wybranym przez mieszkańców. Udało mi się zgromadzić dzięki współpracy z ks. Andrzejem Targoszem i p. Wacławem Liniewiczem dużo zdjęć ks. prałata, ustalić fakty z jego biografii i mam nawet kontakt do rodziny ks. prałata Jana Lisa, która przechowuję największą pamiątkę po naszym księdzy prałacie - order Virtuti Militari. "To spoko ksiądz i dobry człowiek" - słowa pewnej emerytki utkwiły mi w pamięci. Podczas zbierania podpisów spisałem anegdoty o ks. prałacie Janie Lisie, którymi dosłownie zasypywali mnie mieszkańcy naszego miasta. Ksiądz był bardzo lubiany i wiem, że jego rondo to wielki sukces mieszkańców.

 

Ks. Marek Rybiński (Ryba) - ukryte rondo

Przemilczaną inicjatywą, która cieszyła się dużym poparciem mieszkańców (kilkaset podpisów!) było nadanie jednemu z rond imienia salezjanina ze Szczecinka, który na misjach w Tunezji został zamordowany przez islamistę. (czytaj https://szczecinek.com/artykul/do-konca-pozostal-dzieckiem/217718 )To znak naszych czasów. Rondo z takim patronem, młodym człowiekiem, który pojechał w świat islamu pomagać najuboższym byłoby dla następnych pokoleń symbolem trudności z jakimi boryka się współczesna Europa. Szkoda, że w całym jarmarcznym hałasie, który towarzyszył nazywaniu rond nie udało się przypomnieć ważnych dla mieszkańców postaci, takich jak choćby ks. Marek, popularnie nazywany Rybą. Ks. Marek mieszkał wraz z rodziną w Szczecinku, przyjął święcenia w 2005 roku. Po dwóch latach wyjechał na misje. Zawsze miał w sobie wiele energii. Jako kleryk biegał maratony, angażował się w inicjatywy kulturalne, kochał filmy i książki, jeździł z młodzieżą na wakacje. Jeden z jego tekstów nosił tytuł "Tunezyjska dusza". Powstał o nim krótki film nakręcony przez salezjańską młodzież. Mamy też swój szczecinecki dokument autorstwa Irka Markanicza (obecnego dyrektora Muzeum Regionalnego). W inicjatywę ronda im. ks. Marka Rybińskiego (Ryby) włożono dużo serca, zebrano kilkaset podpisów. Była prośba do mieszkańców o składanie propozycji. To była ważna propozycja warta chociaż wspomnienia. Należy się zastanowić jak inaczej można uhonorować tego wspaniałego szczecinecczanina.

Kresy. Powstanie Styczniowe.

Propozycją wysuniętą przez młodzież z kilkudziesięcioma podpisami było rondo im. Antoniego Berezowskiego. Było spotkanie w muzeum, były banery. Udało się uzyskać poparcie Związku Sybiraków w Szczecinku i Światowego Zw. Żołnierzy AK w Szczecinku dla tej inicjatywy. Ukazały się artykuły. Udało się przedstawić jedynego powstańca styczniowego, który jest znany za granicą. Jeśli już pojawia się w tekstach zagranicznych temat powstania to tylko w kontekście Antoniego Berezowskiego. Zaryzykuję tezę, że była to jedyna propozycja z pozytywną opinią organizacji kombatanckich.

Św. Michała Archanioła - rondo przy cmentarzu

Za rondem św. Michała Archanioła również złożono kilkaset podpisów. Mieszkańcy chcieli, aby rondo u zbiegu ul. Lipowej i ul. Cieślaka miało tego patrona.

Radni pracują w imieniu i dla mieszkańców. Dlatego wszystkie wybrane ronda są "nasze", czyli nas, mieszkańców Szczecinka. Jednak najbardziej "nasze" jest rondo ks. prałat Jana Lisa. A ukryte rondo salezjanina ks. Marka "Ryby" chociaż tym artykułem niech zaistnieje w przestrzeni medialnej.


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


ronda szczecinek radni podpisy propozycje marek rybiński michał archanioł - komentarze opinie

 • gość 2018-04-05 14:09:48

  Ja chcę Rondo imienia Zdrowego Rozsądku!

 • gość 2018-04-05 14:19:40

  Platformerskie kłamczuchy, które mają w dupach obywateli Szczecinka. Nie wstyd ani trochę? Z tego kłamstwa nosy wam urosną dłuższe niż macie

 • gość 2018-04-05 14:40:03

  tak samo jest z rzekomym budżetem obywatelskim. instrukcje z góry! zero szans na inicjatywę mieszkanców!

 • gość 2018-04-05 16:40:16

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabojstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

 • gość 2018-04-05 21:57:32

  Oni tak specjalnie kłamią, żeby te nosy rosły, a później te nosy to oni sobie ....ech sodomia i gomoria.

 • gość 2018-04-05 22:17:07

  Modlimy się za ciebie Serafinski. Wolasz o pomoc swoimi pełnymi nienawiści postami. Twój fanatyczny ateizm wynika z twoich przeźyć? Braku akceptacji swojej płciowości? Wyrzucenia z seminarium? Daj spokój i idź do psychologa po pomoc.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 23:32:07

  Idę o zakład że niewielu mieszkańców zna nazwy rond w mieści. Zwyczajnie ich się nie używa, a taki rajwach o nazwy.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-06 00:00:16

  Ofensywa nazw związanych z watykańską okupacją. Ile można!

 • gość 2018-04-06 07:27:01

  towarzyszu Serafin śmielej morderstwo i okupacja, co teraz? Chcesz zbawić świat? Zacznij od siebie. Nie potrafisz sam?Idź do specjalisty.

 • gość 2018-04-06 08:10:40

  Tu nie o nazwy rond chodzi a o oszustwa i manipulacje w urzędowych dokumentach. Strach pomyśleć jak radni PO mogli namieszać przy ważniejszych sprawach gdzie o grubą kasę szło.

 • Onet sronet klikalnosc iber al - niezalogowany 2018-05-04 03:00:49

  Skadowac klamliwy wpos o zabojstwie przrz ks. Krzysztofa. Onet. Kłamie

Dodajesz jako: Zaloguj się