:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Reforma oświaty, wersja szczecinecka. Jest kolejny pomysł na pomysł

Aktualności, Reforma oświaty wersja szczecinecka kolejny pomysł pomysł - zdjęcie, fotografia

Sądząc po komentarzach, jakie pojawiły się wśród naszych Czytelników, informacja o połączeniu Szkoły Podstawowej nr 4 z Zespołem Szkół przy ul. Wiatracznej wywołała niemałe zamieszanie. Kilka dni po tym, jak Miejska Rada Oświaty zaproponowała takie rozwiązanie, okazuje się, że wspomniany pomysł, przynajmniej na razie, nie może zostać zrealizowany.

Wszystko wskazuje więc na to, że od września obie szkoły będą jednak funkcjonować jako oddzielne, ośmioletnie szkoły podstawowe. A co będzie w latach następnych? Czy którąś ze szkół czeka likwidacja?

Przypomnijmy. Na posiedzeniu Miejskiej Rady Oświaty, które odbyło się 24.01, padła propozycja, by w Szczecinku funkcjonowały 4 podstawówki. Według nowej koncepcji SP 4 z obecnym Zespołem Szkół przy ul. Wiatracznej tworzyłyby jedną placówkę. Dzieci młodsze uczyłyby się wówczas w budynku przy ul. Jasnej, zaś młodzież w budynku przy ul. Wiatracznej. Szkoła miałaby charakter placówki integracyjnej. Budynek SP4 trzeba by było odpowiednio dostosować.

Problem w tym, że reforma oświaty nie przewiduje łączenia dwóch szkół podstawowych. A z takim przypadkiem mielibyśmy do czynienia po wdrożeniu w życie rekomendowanego przez Miejską Radę Oświaty rozwiązania. Aby wdrożyć proponowane przez radę rozwiązanie trzeba by było najpierw Integracyjną Szkołę Podstawową zlikwidować. Na procedurę likwidacyjną szkoły, jest jednak w tym roku już zbyt późno. 

Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych potwierdza: połączenia SP4 z Zespołem Szkół przy ul. Wiatracznej na razie nie będzie. 

- Miejska Rada Oświaty może rekomendować rozwiązania, ale to nie jest tak, że jej opinia jest wiążąca – mówi „Tematowi” Tomasz Czuk. - Już podczas samego głosowania zdania były podzielone. Stanowisko, które rada zajęła, brzmiało w ten sposób, że jeżeli okaże się, iż proponowane rozwiązanie będzie sprzeczne z literą prawa, to wtedy wracamy automatycznie do propozycji pierwotnej, którą ja wcześniej złożyłem. 

- Podczas wczorajszego posiedzenie Komisji Edukacji przedstawiłem ponownie swoje stanowisko, podparte ekspertyzami prawnymi – dodaje nasz rozmówca. - Już nie było cienia wątpliwości. Nie możemy wcielić w życie takiego wariantu, który by połączył dwie szkoły podstawowe i zrobił z tego jedną placówkę oświatową. Wracamy więc do wcześniejszej koncepcji.

Przypomnijmy. Wspomniana pierwotna koncepcja mówiła o tym, że oprócz ośmioletniej „czwórki” i „piątki”, która zostałaby reaktywowana na ul. Wiatracznej, funkcjonowałyby jeszcze ośmioletnia „jedynka”, „siódemka” z wchłoniętym G3 oraz „szóstka” z wchłoniętym G1 (placówka miałaby funkcjonować w dwóch budynkach: klasy 0- IV w budynku przy ul. Kopernika, natomiast klasy V-VIII w siedzibie przy ul. Armii Krajowej). 

Rada Miasta, która zbierze się w najbliższy poniedziałek, 30.01, przyjmie więc najprawdopodobniej takie właśnie rozwiązanie. O dalszym losie „czwórki” i „piątki” zadecyduje demografia i nabory do klas pierwszych w kolejnych latach. 


Reforma oświaty, wersja szczecinecka. Jest kolejny pomysł na pomysł komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com