:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Rewolucyjny wynalazek - mydło, które zapobiega malarii

Porady, Rewolucyjny wynalazek mydło które zapobiega malarii - zdjęcie, fotografia

Ocalić 100 tysięcy ludzkich istnień

Jak wynika z prognoz, to proste na pozór rozwiązanie może do końca 2018 r. ocalić aż 100 tys. osób, które przebywają w rejonach o największym ryzyku zachorowania. Rewolucyjne mydło zawierające m.in. kompilację różnych specjalnie skomponowanych olejków eterycznych zostało opracowane przez start-up Faso Soap z Burkina Faso w Afryce Zachodniej. Jak narodził się ten niecodzienny pomysł? Koncepcja stworzenia przeciwmalarycznego mydła powstała w głowach młodych naukowców, którzy odbywali staż we francuskiej szkole inżynieryjnej ITECH w Lyonie. Projekt ów zdążył już zebrać branżowe nagrody, podziw za innowacyjność i medialny rozgłos – w 2013 r. wygrał konkurs Global Social Venture Competition. Mimo iż to najlepsza pora na realizację pomysłu, naukowcom brakuje środków na komercjalizację swojego wynalazku. Dlatego Gérard Niyondiko stojący na czele Faso Soap ruszył z akcją crowdfundingową w serwisie Ulule, by zebrać potrzebne fundusze i zacząć produkcję mydła na szeroką skalę.

Mydło zamiast leków

ITECH, szkoła inżynieryjna z Lyonu, zapewniła badaczom pomoc techniczną przy tworzeniu pierwszych prototypów mydła oraz ulepszaniu właściwości organoleptycznych. Dzięki temu poprawiono zapach i wrażenia dotykowe. By uzyskać bazę tłuszczową, użyliśmy oleju kokosowego i masła shea. Aktywna substancja odstraszająca komary została wyprodukowana na bazie koktajlu z olejków eterycznych. Wyzwaniem dla zespołu było znalezienie formuły, która ustabilizuje olejki eteryczne w końcowym produkcie kosmetycznym. Dlaczego wybór padł właśnie na mydło? Przyczyna jest banalnie prosta. Jak tłumaczą naukowcy, mydło to najbardziej powszechny środek higieny osobistej – używane jest zarówno do mycia ciała, jak i prania ubrań, a tym samym jest stanowi jeden z nielicznych produktów, które posiada 95 proc. gospodarstw domowych w Afryce. Dzięki dostępności mydła szanse na upowszechnienie wynalazku, a tym samym realne przeciwdziałanie malarii są bardzo duże.

Malaria - występowanie

Malaria to choroba występująca w ponad 110 krajach, które są w większości popularną destynacją podróży Europejczyków. Zalicza się do nich m.in. Amerykę Środkową, południowy Meksyk, Karaiby, Afrykę Subsaharyjską i Madagaskar, Amerykę Południową (w szczególności dorzecze Amazonki i Orinoko), Centralną Azję, a więc Afganistan, Tadżykistan i Azerbejdżan, Indie, Indonezję, wyspy Oceanii oraz Papuę Nową Gwineę. Pierwsze objawy malarii, czyli gorączka i dreszcze, bóle mięśni i stawów oraz wyjątkowo silny ból głowy są bardzo często mylone z grypą i przeziębieniem, dlatego choroba jest trudna do zdiagnozowania. Typowe dla malarii jest towarzyszące choremu poczucie zagrożenia i przejmujące zimno, które odróżnia ją od przeziębienia.

 

Miejsce na grafikę z załącznika

Podpis: Grafika pochodzi ze strony euroclinix.net/pl

 

Niezbędna profilaktyka

Jak pokazują statystyki, śmiertelność z powodu tej groźnej choroby stale rośnie, zwłaszcza wśród Polaków – jest ona kilkakrotnie wyższa niż w innych krajach Europy. Z czego wynikają te dysproporcje? Eksperci są zdania, iż przyczyna tkwi w lekkomyślności naszych podróżujących rodaków. Polacy bardzo często lekceważą bowiem niezbędną profilaktykę i rezygnują z zażywania leków przeciwmalarycznych. Planując zagraniczny wyjazd do rejonów o największym ryzyku występowania malarii pamiętajmy, by zaopatrzyć się w tzw. repelenty czyli preparaty zawierające substancje odstraszające owady. By zminimalizować ryzyko zachorowania, należy je stosować przez 24 godziny na dobę – dokładnie rozsmarować na całej powierzchni ciała, po każdym prysznicu, czy kąpieli w morzu. Nie lekceważmy profilaktyki – środki ostrożności mogą uchronić nas przed jedną z najniebezpieczniejszych chorób, a co za tym idzie przed śmiercią.

 

Źródła:

 

 

Rewolucyjny wynalazek - mydło, które zapobiega malarii komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com