:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Romowie się kłócą, odwołują i... skarżą burmistrzowi

Interwencje, Romowie kłócą odwołują skarżą burmistrzowi - zdjęcie, fotografia

Dwaj znani, szczecineccy Romowie mają między sobą konflikt, który toczy się już od lat. W tle były już nawet sprawy sądowe połączone z ulicznymi rozruchami, które musiała pacyfikować policja oraz wyroki króla romskiego. Dwaj kuzyni, Roman Chojnacki i Bogdan Trojanek, znów stają przeciw sobie. Przy okazji w sprawę wciągana jest większość Romów nie tylko w Szczecinku.

W Szczecinku jest destabilizacja, tak mówi starszyzna - przytacza Bogdan Trojanek.-  Dlaczego? Bo pan Chojnacki mianuje się reprezentantem Romów, a wcale nim nie jest. Starszyzna romska ze Szczecinka po wielu naradach zdecydowała, że musimy o tym fakcie powiadomić gospodarza Szczecinka, naszego miasta.

Roman Chojnacki i Bogdan Trojanek są członkami Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pierwszy z nich jest tam od czasów Marka Belki, drugiego powołała Ewa Kopacz.

Chojnacki napisał pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z żądaniem odwołania mnie składu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych - mówi Bogdan Trojanek. - Pisze, że pan Halicki z panią premier Kopacz powołali mnie tam nielegalnie.

Miesiąc temu do MSWiA napłynęło pismo, w którym o odwołanie Bogdana Trojanka z Komisji Wspólnej rządu, wnioskuje 8 organizacji romskich. Procedura ruszyła, minister pyta o opinię na ten temat wszystkie organizacje romskie z Polski. Jest ich ponad 100.

Pismo do ministra:

(...) Do chwili obecnej B. Trojanek (...) jest osobą bardzo źle postrzeganą przez innych Romów, w szczególności osoby młode i wykształcone. Posługuje się Henrykiem Kozłowskim, jako zwierzchnikiem Romów, manipuluje środowiskiem i wykorzystuje władze Kozłowskiego szczególnie wśród osób niewykształconych i analfabetów". “Ma zapędy dyktatorskie”, “straszy ludzi klątwą romską”, “skłóca Romów”, “dzieli Romów na lepszych i gorszych”.

Osoba nie powinna być "narzucona" z góry, a Bogdan Trojanek został narzucony przez byłego wiceministra Administracji i Cyfryzacji, Stanisława Huskowskiego - czytamy w piśmie do MSWiA.

Bogdan Trojanek: Pan minister wystosował pismo do Romów w całej Polsce z pytaniem, jaką widzą moją dalszą rolę w Komisji Wspólnej. Z tego, co wiem, poparło mnie ponad 50 miast w całej Polsce. Wnioski cały czas spływają.  

Roman Chojnacki: - Od dawna jest konflikt między panem Trojankiem i mną, nie ukrywam tego. Od wielu lat jestem członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, już nie raz próbowali mnie odwołać. Nie udało się, bo miałem najwięcej poparcia. Pana Trojanka poparło 13 organizacji romskich, a 27 było przeciw. Mimo to, został członkiem komisji.

To o czym chcą rozmawiać Romowie z burmistrzem Szczecinka? 

O tym, że Roman Chojnacki nie ma prawa występować w imieniu szczecineckich Romów - mówi Bogdan Trojanek. - Moim zdaniem może się wypowiadać wyłącznie w imieniu swojego stowarzyszenia, Związku Romów Polskich. Chcemy zrobić na naszym podwórku porządek.

Poparcie w Szczecinku mamy takie samo - mówi Roman Chojnacki. - To sprawy wewnętrzne szczecineckich Romów. Mieszanie do naszych spraw burmistrza? Niech każdy sam o tym sobie wyrobi zdanie.

Romowie się kłócą, odwołują i... skarżą burmistrzowi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com